YERÇEKİMSİZ ORTAMDA HEYKEL MÜZESİ GEZMENİN HEYECANI BODRUM’DA YAŞANIR

Sanatın zaman ve mekan gözetmeksizin her ortamda yapılabileceğinin göstergesi olan Bodrum Sualtı Heykel Parkı deniz sevgisiyle derinlik tutkusunu sanatta buluşturuyor. Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi ve Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü ve Project Poseidon iş birliğiyle gerçekleşen Blue Exile Art Project Sualtı Parkı’nın 1. etabı, Bitez yakınlarındaki Görecek Adası’nda gezilebiliyor. 3 ay önce çalışmalarına başlanan heykellerin suyun altındaki görüntüsü ilgi çekiyor. “Oksijen” temasıyla hazırlanan heykel parkında 6 sanatçının; mermer, eko-beton ve kil gibi denize dost malzemeler kullanarak ürettiği büyük boyutlarda heykeller bulunuyor.

Oksijen temalı sualtı sergisi

Bodrum Belediyesi’ne bağlı Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübünün proje ortaklığında hayata geçirilen BEAP Sualtı Parkı’nın 1. Etap açılış etkinliği, Bitez açıklarındaki Görecek Adası’nda gerçekleştirildi. Ülkemizin tek yelkenli eğitim gemisi STS Bodrum ile Görecek adasına giden sanatçılar, dalgıçlar ve sanatseverler sanatın suyun altında da yapılabileceğini kanıtladı. BEAP Sualtı Parkı’nın 1. Etap açılışına Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Emel Çakaloğlu, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Temsilcisi Aslı Tanyel, emekli vali yardımcısı ve Meclis Üyesi Cumhur Güven Taşbaşı, Rotary 2440. Bölge geçmiş dönem başkan ve yetkilileri, projeye destek veren kurum ve kuruluşların yetkilileri, BEAP Project Posedion Proje Yürütücüsü Dr. Mert Gökalp ile BEAP sanatçıları Ayla Turan, Doğu Çankaya, Esra Sağlık, Genco Gülan, Kemal Tufan ve Mehmet Kutlu gibi isimlerin yanı sıra sanatseverler katıldı.

Proje Koordinatörü ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu,  “Bu tip sualtı parklarının dünyada ve ülkemizde yeri var fakat ülkemizdeki tek çevre ve sanatı birleştiren bir sualtı parkı olarak Bodrum Sualtı Parkı’nı gösterebiliriz. Çevre projesi olarak başladık ve 2024 temamızı da oksijen olarak belirledik. Sponsorlarımıza ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Deniz çayırları ciddi tehlike altında

Deniz çayırlarının ciddi bir kayba uğradığını belirten BEAP Project Poseidon Proje Yürütücüsü Dr. Mert Gökalp, “Kültür, sanat ve turizm projesimizde aslında yapmaya çalıştığımız ekosistemdeki deniz çayırlarının yerinin önemini vurgulamak. Bodrum’daki bu suyun berraklığının, deniz canlılarının bereketinin, kıyılarımızın bereketinin devam edebilmesi için bu çayırları korumamız gerekiyor” dedi.

Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Emel Çakaloğlu ise, “Bodrum Belediyesi Bodrum Deniz Müzesi ve Uluslararası Rotary 2440. Bölge’ye bağlı Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü proje ortaklığında hayata geçirilen bu önemli projede yer almaktan mutluluk duyuyoruz. Ana odağı çevreyi koruma bilinci olan BEAP’ın bilindiği üzere bu seneki teması oksijen. Çünkü dünyamızın en önemli oksijen kaynağının denizler olduğuna dikkat çekerek farkındalık yaratmak istiyoruz. Umarım mesajımız yerine ulaşır. Bodrum Yarımadasındaki deniz ve kıyıları koruma farkındalığını sanatın gücüyle birleştiren BEAP Sualtı Parkına emek veren herkese teşekkür ederim.” dedi.

“Yerçekimsiz ortamda heykel müzesi gezilecek”

Suyun altında kalıcı olacağı öğrenilen heykelleri Ayla Turan, Doğu Çankaya, Esra Sağlık, Genco Gülan, Kemal Tufan ve Mehmet Kutlu’nun yaptığı öğrenildi. 6 metre derinlikte berrak görüş açısı ve yılın büyük bölümü sıcak suyuyla tanınan Görecek adası, dalış okulları ve tekne gezilerinin uğrak noktası olacak. Aşkın Dalış Merkezi’nden Aşkın Cambazoğlu, deniz ve sanatseverleri suyun altında yerçekimsiz ortamda bir heykel müzesini gezdirmeye davet ettiklerini belirtti.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

DENIZKARTALI HAber Portalı – https://denizkartali.com/yercekimsiz-ortamda-heykel-muzesi-gezmenin-heyecani-bodrumda-yasanir/

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/image-2-3.png