Şile

................

ŞİLE

İstanbul Boğazı’nın 21 nil doğusunda bulunmaktadır. Yerleşim merkezi limanın arkasındaki dik yamaca kurulmuştur. Giriş dolmaya meyillidir, ve kışın bir kum şeridi oluşmaktadır. Girişin, dışarıdaki sığlık yüzünden kuzeybatı fırtınalarında tehlikeli olduğu rapor edilmiştir. Kuzey doğu köşesinde kıçtan kara veya baştan kara olunuz. Liman müdürünün ofisinin yakınında su iskele yakınında küçük dükkan, lokanta ve kafe. Yerleşim merkezinde dik tırmanış uzaklığında diğer tesisler mevcuttur.

BOZGACA İSKELESİ (41 09 05N, 29 46 07E)

Kıyı üstü rüzgarlarından burnun altında bir miktar korunma sağlanabilen küçük bir koy. Doğu tarafında 2,5 – 3 m de demirleyiniz. Kumda iyi tutar.

YEŞİLÇAY (Ağva) (41 08N, 29 48E)

Şile’nin yaklaşık 12 mil doğusunda bir nehir. Nehir ağzının açığındaki rıhtımda fener vardır. Fl3s5M. Nehir ağzı üzerindeki bariyer üzerindeki 1-1,5 metre derinlik ile sığlıktır. Giriş bariyer üzerinde son olarak 2 metre derinlikle rapor edilmiştir.

KEFKEN

Kefken bölgesindeki küçük bir liman. Dış dalgakıranda fener vardır. F.G.5M. İç dalgakıranın hemen içinde iskeleye aborda olunuz. İyi korunaklıdır. Limanın yanındaki köyden erzak temin etmek mümkündür.

KEFKEN ADASI

Kefken adasının güney tarafında bir balıkçı limanıdır. Görüş mesafesindeki kayalıklara ve sığ suya dikat edilmelidir. Girişte fener vardır. Fl.R.3s5M ve Fl.G.3s5M Limanın batı tarafı boyunca balık ağılları vardır. Kuzey doğu köşesinde demirleyiniz. İyi tutar. İyi korunaklıdır. Yakında hiç bir tesis yoktur.

Kaynak: Türkiye Deniz Turizm Rehberi


http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg