Göç kavramını suyun altından yorumlamak

Saygun Dura’nın zengin teknik deneyimiyle çektiği sualtı fotoğrafları ‘Arada’ adlı sergisiyle sanatseverlerin karşısına çıkıyor.

Sualtı fotoğrafçılığına farklı bir bakış açısı getirerek sanatsal fotoğraflar çeken Saygun Dura, “Arada’ isimli son sergisini Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde açtı. Küratörlüğünü Prof. Dr. Ergin Çavuşoğlu yaptığı sergide sualtı fotoğraf sanatçısı Dura, son yılların en büyük insani dramı olarak öne çıkan göç ve zorunlu yer değiştirme kavramlarını inci kefalleriyle ve mikrobiyalitlerle yorumluyor.

Mesleği olan reklam ve tanıtım fotoğrafçılığını birçok üniversitede ders vererek akademik boyuta taşıyan Saygun Dura, sualtı fotoğraflarıyla toplumsal konuları anlatmayı seçen bir sanatçı. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Grafik Bölümü, Bahçeşehir Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, Doğuş Üniversitesi Grafik Bölümü ve İstanbul Teknik Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Tanıtım Fotoğrafçılığı, Stüdyo ve Işık Teknikleri dersleri verdikten sonra sualtı fotoğrafçılığında ışık ve renk uyumunu farklı tekniklerle anlatmayı deneyen Saygun Dura son sergisiyle Harbiye’deki Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde. Güney komşumuz Suriye’deki savaşın ardından toplumsal bir yara olarak karşımıza çıkan göç sorununun kuzeydeki Rusya- Ukrayna savaşıyla olumsuz yönde pekişmesi üzerine, insanların zorunlu yer değiştirme kavramı serginin öznesi oldu.

Sergide, suyun yüzeyindeki coşkulu faaliyetlere ve gölün dibindeki ürkütücü ve uhrevî sakinliğe bakan iki ayrı fotoğraf serisi var. Türkiye’nin en büyük gölü Van Gölü’nün endemik canlı türü inci kefalinin göçünü sanatsal açıdan görüntüleyen Dura, suyun dibinde görsel zenginlik sunan mikrobiyalitlerin de anlatılmasını sağlıyor. Saygun Dura’nın zengin teknik deneyimiyle çektiği sualtı fotoğrafları sergisi 9 Nisan’a kadar ziyaret edilebilecek.

Gökhan Karakaş {Milliyet}
DENIZKARTALI Haber Portalı

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/image-2-3.png