Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar

11 Temmuz 2010 Pazar Türkiye’deki tüm dalgıçlar, dalışlarımızı tutsak yunuslara adıyoruz!

Çünkü rehabilitasyon kisvesi ardına saklanarak bu canlılar üzerinden ticari kazanç sağlayan kuruluşların sayısı ve dolayısıyla tutsak yunusların sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Doğal yaşam ortamlarına tamamıyla aykırı koşullar altında tutsak edilen yunuslar ironik bir şekilde, kendilerini denizlerde benzersiz kılan özellikleri yüzünden sağlığını yitirmekte, yaşam süreleri kısalmakta ve sıkça da ortalama yaşam sürelerinden çok daha kısa sürelerde ölmektedirler.

Oysa, uluslararası Bern Sözleşmesi koşullarınca yunusların dahil olduğu gösteriler ve genelde bu hayvanlardan her türlü ticari amaçlı yararlanılması, tutsak edilmesi ve ticareti kesinlikle yasaktır! Bu yasağın hiçbir istisnası yoktur.

Türkiye Bern Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülke olarak, bu hayvanları gösteri amacıyla kullanan tüm ticari firmaların bu faaliyetlerine son vermek ve/veya bu firmaları kapatmak, koruma altında olması gereken bu hayvanları, gerekli tedavilerinden sonra, doğal ortamlarına geri bırakmak zorundadır.

Rehabilitasyon kisvesi ile ve Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından çalışma koşulları yaratılan bu işletmelerin ticari faaliyetleri denetlenmeli ve faaliyetlerinin gerçek içeriği tespit edilmelidir. Görülecektir ki, tamamen ticari faaliyette bulunmaları söz konusudur ve bu durum kısaca Bern Sözleşmesi adıyla anılan, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Doğal Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi’ne aykırıdır.

Bu durumda Türkiye, tamamıyla kontrolsüz bir şekilde Rusya başta olmak üzere daha başka olası ülkelerden yunus ve diğer memelilerin alınmasına, yurtiçine ve yurtdışına hayvan servisi yapılmasına göz yumarak, Bern Sözleşmesi kapsamında uluslararası bir ihlaller zincirine göz yummaktadır. Türk sularında ise, gösteri amaçlı kullanılmak üzere, 23 yunusun avlanmasına izin verilmiş durumdadır.

Tutsak yunuslar ve gösteri amacıyla havuzlara kapatılan tüm deniz memelileri adına; bugün Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak yeni bir dönem başlatıyoruz.

Tüm Türkiye kamuoyundan dileğimiz şudur: Bu kirli düzene alet olmayın, bu düzeni beslemeyin, bu merkezlere gitmeyin, gidenleri uyarın. Unutmayın, aldığınız her bir bilet bu yasadışı ve doğal yaşam karşıtı işletmelerin güçlenmesine katkıda bulunacak ve “hukuksuzluğun” kabul görmesine neden olacaktır.

Lütfen yunus parklarına gitmeyin!

Dalışımızı; HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu ve SUALTI GAZETESI’nin önderliginde, Türkiye’de 12.si açılan Hisarönü Yunus Parkı’nda bir çocuk havuzuna hapsedilen Misha ve Tom’a, Şubat ayında Seaalanya Yunus Gösteri Merkezi’nde ardarda ölen 4 yunusa ve esaret altındaki tüm diğer deniz memelilerine, tüm diğer deniz canlılarına adıyoruz!

Tutsak yunuslar istemiyoruz ! Yunuslar özgürdür. Dalış özgürlüktür. Dalgıçlar özgürdür.

Denize ait her şey özgür olmalıdır.

Deniz özgürlüktür !

Bilgi için: Bilgi için: 0555 495 44 28
www.sualtigazetesi.com
www.haytap.org

**************************************

PROSAT BAŞKANI – BARÇIN AKKOCA

Yunusların ait olduğu yer denizlerdir; havuzlar değil. Türkiye’de son yıllarda moda haline gelmiş olan yunus gösteri merkezleri, bir insanlık ayıbıdır. Hiçbir canlı ait olduğu yaşam alanından zorla alınıp uygun olmayan şartlarda yaşamaya zorlanmamalıdır.

Biz Prosat olarak, Haytap ve Sualtı Gazetesi’nin başlatmış olduğu “Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar” kampanyasını sonuna kadar destekliyoruz.

Ülkemizdeki son gösteri yunusu da tutsak edildiği havuzdan alınıp açık denizlerdeki özgürlüğüne kavuşana dek, Prosat dalgıçlarının her dalışı, tutsak yunuslara adanacaktır.

Dalışlarımız, havuzlardan okyanuslara özgür yunuslar için…

Sualtı Gazetesi ve Haytap’a bu örnek kampanyalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.

Barçın Akkoca
PROSAT Başkanı

**************************************

PROFSAD BAŞKANI – LEVENT KARATAŞ

Özgürlüğü kısıtlanmış tüm canlıların ait oldukları özgür ortamlara kavuşmalarını sağlayacak tüm çalışmaları , insanlar dahil tüm canlıların sömürülmelerini ve üzerlerinden rant sağlanmalarını engelelyici faaliyetlere destek vermeyi şahsım ve derneğim adına bir görev sayarım.
Levent KARATAŞ
PROFSAD
Profesyonel Sualtı Adamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

 

**************************************

HAYTAP BAŞKANI – AHMET KEMAL ŞENPOLAT

Çocukluğumuz onun filmlerini izleyerek geçti. Sonra büyüdük ve gördük ki, biz, onları sevgimizle öldürüyoruz. Onları, açlıkla eğiterek, doğalarına aykırı hareketler yapmaya zorluyoruz. Okyanuslar yerine küçücük havuzlara tıkıyoruz. “Hasta insanları iyileştiriyor” diye umut tacirliği yapıyoruz. Ve üzerlerinden yüzbinlerce dolar kazanıyoruz.

Avrupa’nın birçok ülkesinde yasaklanan yunus parkları, ülkemizde hiçbir kontrole tabi değil ve her geçen gün bir yenisi açılıyor. Ne Tarım ve Köy İşleri Bakanlıpı, ne de Çevre ve Orman Bakanlığı yetkilileri bu işe “dur” demiyor! Turizm patlaması hayaliyle yaratılan yetki kargaşasında, kurnaz işadamı yaratılan bu açıktan faydalanıyor.

Bugün Türkiye’de gösteri yunusları ve diğer deniz memelileri, varolan hayvan hakları yasasından bile faydalanamıyor. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, zaten “koruma-ma” kavramı üzerine kurulu bir düzeni besliyor. Bu yasada varolan maddeler, en başında “yabani hayvanların doğal ortamlarından koparılmalarını” yasaklıyor.

Oysa bu merkezlerdeki yunusların ve diğer deniz memelilerinin, en temel hakları bile ellerinden alınıyor. Ve sonunda, hem hukuka, hem de insanlığa aykırı girişimlerin örtbas edildiği bir düzene alet ediliyorlar.

Artık yunus parkları ve egzotik akvaryumlar istemiyoruz! Yalnızca kendi zevkimiz için, deniz memelilerinin, egzotik türlerin okyanuslardan cam faunuslara, fayans havuzlara hapsedilmesini kabul etmiyoruz.

Eğer onlarla birlikte yüzmek istiyorsak, onları kendi dünyamızda hapsetmek yerine, onların özgür dünyasına girmek zorundayız. Bu nedenle “Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar” kampanyasını, Sualtı Gazetesi’nin de önderliğinde, Türkiye çapındaki dalış okullarının desteğiyle, farkındalık ve bilinç yaratmak adına tüm Türkiye’ye yayıyoruz.

İşyeri açma ve çalışma ruhsatı olmayan işadamları dahi, izinsiz “yunus gösteri merkezi” açıp yüzme başına 50 pound isteyebiliyorlar. Ve tüm olumsuzluklara ve baskılara rağmen, bakanlıklardan, yetkili kurumlardan bu merkezleri kapatmaya yönelik girişimler başlamıyor.

Tüm duyarlı dalgıçları ve insanları, tutsak yunusları ve deniz canlılarını kurtarmayı amaçladığımız kampanyamıza destek vermeye çağırıyoruz.

Ahmet Kemal Şenpolat
ahmetsenpolat@haytap.org

**************************************

İZ TV BELGESEL YAPIMCISI – SAVAŞ KARAKAŞ

İnsanların ölmeden önce mutlaka yapmak istedikleri bir şey ; ‘’yunuslarla yüzmek”. Peki; yunuslar bir insanla yüzmek ister mi acaba? Siz bakmayın yunusların yüzlerinin her zaman gülüyor gibi görünmesine… Onlar son nefeslerini verirken de gülümsüyor. Her madalyonun 2 yüzü vardır. Siz neresinden bakarsanız; bir yüzü aydınlık, diğeri hep karanlıktır. Tıpkı yunusların dünyasında olduğu gibi…

Onlar, insanoğlu için eğlence ve umut kapısı… Peki tüm bu merkezler yunusları nasıl ve nereden sağlıyor? Japonya’da denizde başlayıp, binlerce kilometre ötedeki havuzlarda yaşamlarını sürdüren yunusların gülümsemelerinin ardındaki gerçekleri bilmiyoruz.

Bu zeki hayvanlar denizden ve ailelerinden koparıldılar, havuzlara hapsedildiler. Artık özgür değiller! Amerika’da sıkı bir deniz komandosu olarak eğitim görüyorlar. Japonya’da yüzlercesi avlanıyor. Dünyada yunus deyince akla sevimli Flipper değil; eti ve zekası sonuna kadar sömürülecek bir ‘balık’ geliyor.

Oysa o, bir memeli! Tıpkı bizim gibi…

Savaş Karakaş
savaskarakas@iztv.com.tr

**************************************

Dalgıçlar Yunusların Özgürlüğü İçin Dalacak !

İzmir Yeni Gün Gazetesi 11 Temmuz 2010 Pazar

**************************************

6 Koyda Yunuslara Özgürlük Dalışı

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile Sualtı gazetesinin Türkiye’de açılan 12 yunus parkındaki yunusların serbest bırakılması için düzenlediği ‘Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’ adlı organizasyon kapsamında dün İstanbul, İzmir Karaburun, Antalya Kaş, Muğla Fethiye ve Bodrum ile Çanakkale Saroz’da eşzamanlı dalışlar yapıldı.

Üzerlerine giydikleri ‘Born Free Live Free’ (Özgür Doğ Özgür Yaşa) yazılı tişörtleri ve ellerinde ‘Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’ dövizleriyle dalışlarını gerçekleştiren dalgıçlar, denize atladıktan sonra da ‘Yunuslara Özgürlük’ sloganı atarak seslerini duyurmaya çalıştı. Barış Şeker, “Yunusların açık denizlerde daha mutlu olduklarını hepimiz biliyoruz. Dört duvar arasına sıkıştırılmış olmaları onları ölüme terk etmek demektir. Biz özgür dalgıçlar olarak, yunusların tutsaklığına son verilmesini istiyoruz” dedi.

Kaynak: Sezer ŞAHİNDAŞ Muğla DHA MİLLİYET

**************************************

Hayvan Hakları İçin Eylem Ve Söylem Grubu

**************************************

Dalgıçlar TUTSAK YUNUSLAR İÇİN DALDI !

İzmir’in Karaburun ilçesinde de 30 dalgıç, gösteri havuzlarındaki tutsak yunuslara dikkati çekmek amacıyla dalış yaptı. Dalış öncesi AA muhabirine açıklama yapan Hayvan Hakları için Eylem Söylem Grubu Başkanı Nur Şule Baylan, etkinliğin İstanbul, Antalya Kemer, Kaş, Muğla, Fethiye ve Bodrum ile Çanakkale Saroz’da eşzamanlı yapıldığını belirterek, rehabilitasyon kisvesi altında yunuslar üzerinden ticari kazanç sağlayan kuruluşlarının sayısının ve buna bağlı olarak da tutsak yunus sayısının her geçen gün arttığını iddia etti.

Havuzlarda tutulan yunusların sağlıklarını yitirdiğini, yaşam sürelerinin kısaldığını ifade eden Baylan, şunları söyledi: ‘Uluslararası Bern Sözleşmesi koşullarınca, yunusların dahil olduğu gösteriler ve genelde bu hayvanlardan her türlü ticari amaçlı yararlanılması, tutsak edilmesi ve ticareti kesinlikle yasaktır. Bu yasağın istisnası yoktur. Türkiye, Bern Sözleşmesi’ne imza atmış bir ülke olarak, bu hayvanları gösteri amacıyla kullanan tüm ticari firmaların bu faaliyetlerine son vermek veya bu firmaları kapatmak, koruma altında olması gereken bu hayvanları, gerekli tedavilerinden sonra doğal ortamlarına geri bırakmak zorundadır. Türkiye, tamamıyla kontrolsüz bir şekilde, Rusya başta olmak üzere daha başka ülkelerden de yunus ve diğer memelilerin alınmasına, yurt içine ve yurt dışına hayvan servisi yapılmasına göz yumarak, Bern Sözleşmesi kapsamında uluslararası bir ihlaller zincirine göz yummaktadır. Türk sularındaysa, gösteri amaçlı kullanılmak üzere 23 yunusun avlanmasına izin verilmiştir. Tutsak yunuslar ve gösteri amacıyla havuzlara kapatılan tüm deniz memelileri adına, bugün Türkiye’nin dört yanında eş zamanlı olarak yeni bir dönem başlatıyoruz. Dalışımızı tutsak yunuslara adıyoruz.’ Ankara Sualtı Sporları Can Kurtarma ve Su Kayağı İhtisas Kulübü Başkanı Boğaçhan Teleri de, kamuoyunun bu düzene alet olmamasını isteyerek, insanları bu tür gösteri havuzlarına gitmemeye çağırdı. Bu dalışı, Hayvan Hakları Federasyonu ve Sualtı Gazetesi’nin önderliğinde, Eylem Söylem Grubu’nun desteğiyle gerçekleştirdiklerini ifade eden Teleri, ‘Tutsak yunuslar istemiyoruz, yunuslar özgürdür, deniz özgürlüktür’ diye konuştu. Daha sonra Gaziemir Dalış Merkezi ve Ankara Sualtı Spor Kulübünden 30 dalgıç, ‘Evrensel hayvan haklarını öğrenemediniz, suçunuz var’ yazılı pankartı denizin dibinde açtı. GAZİPAŞA’DAKİ DALIŞ Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de bir grup dalgıç, havuzlarda gösteri amaçlı tutulan yunusların özgür bırakılmaları için dalış yaptı. Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) öncülüğünde biraraya gelen Profesyonel Sualtı Adamları Topluluğu (PROSAT) üyeleri, Gazipaşa’daki Koru Plajı’nda dalış yaptı. Sualtında, üzerinde ‘Yunusları esarete ve ölüme mahkum etmeyin’ yazılı pankart açan dalgıçlara, Gazipaşalı hayvanseverler de destek verdi. PROSAT Başkanı Barçın Akkoca, gazetecilere yaptığı açıklamada, yunusların gösteri amaçlı havuzlarda tutulmalarının kabul edilemez olduğunu söyledi. Bugün Türkiye’nin pek çok noktasında yunusların özgür bırakılması için dalışlar yapıldığını hatırlatan Akkoca, ‘Tutsak edilen yunusların ait oldukları yerlere, denizlere iadesi için bu organizasyonu düzenledik. Canlılar doğal ortamlarına bırakılmalı, doğal ortamlarında yaşamalılar. Hayanları küçük havuzlara tutsak etmemek gerekiyor’ dedi. Muğla’nın Bodrum ilçesinde de yaklaşık 50 dalgıç, havuzlarda gösteri için kullanılan yunusların serbest bırakılması için dalmıştı.

Kaynak: Sade Haber

**************************************

Kaş Explorers Diving ten Destek !

Kas Explorers Dalış Merkezi olarak bugün öğleden sonra dalışımızda dalıcılarımızı yunusların tutsak edilmesi ve bugünkü toplu protesto hakkında bilgilendirdik, basın bültenini okuduk, fikir alışverişinde bulunduk. Dalıcılarımızdan olan hayvan dostları İpek Gürler, Melisa Yılmaz ve Timuçin Yılmaz’ın birlikte hazırladıkları pankartları limanda açarak protesto gösterimizi yerel basının önünde de devam ettirdik.

Tüm dalıcıarımızla biz, bu toplu protesto eyleminin yunusların tutsak edilip gösteri malzemesi olarak kullanılmasına bir son verilmesine vesile olmasını diliyoruz. Bu sezon yapacağımız tüm dalışları tutsak yunuslara adıyoruz. Bu yolda yapılacak her türlü eyleme sonsuz destek sözü veriyoruz.

Kaş’ın en işlek alışveriş sokağı olan Uzunçarşı da akşam yaptığımız gösteride de, Kaş’a tatile gelen misafirleri konu hakkında bilgilendirdik. Dalıcı olmayanların konu hakkında bilgi sahibi olup eyleme destek vermelerini sağlamaya çalıştık. Yunus parkları kapatılıncaya kadar da benzer eylem ve bilgilendirme çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Belma & Altuğ Tosun

**************************************

Oasis Dalış Merkazinden Destek !

Herkese Merhaba Bursa Oasis Dalış Merkezi olarak Bodrum bölgesinde pazar gunu sabah 10.00 sularında Motif dalış teknesiyle birlikte gerçeklestirdik. Yerel ve ulusal basına özgürlüğü kısıtlanmıs yunuslarla ilgili eylemımızden bahsettık ve pankart acarak gorsel olarakta sesımızı duyurmaya calıstık etkınlıgı baslatan herkese tesekkur ederız.

**************************************

Dalgıçlardan YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK protestosu

BODRUM-Bodrum’un Gümbet koyunda toplanan dalgıçlar, yaklaşık 22 metre uzunluğundaki “Motif” isimli tekneyle Büyük Rif açıklarına geldi.

“Yunus parklarına gitmeyin” yazılı tişörtler giyen dalgıçlar, “Yunuslara özgürlük” diye slogan atarak, havuzlarda gösteri amaçlı tutulan yunusların serbest bırakılmasını istedi.

Dalgıçlar daha sonra “Yunus parklarına gitmeyin” yazılı pankartı su üstünde ve altında açarak, ”Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar” adıyla protesto dalışı gerçekleştirdi.

“YUNUSLAR DENİZLERDE ÖZGÜR KALMALILAR”
Protesto dalışına katılan BADİM Başkent Dalış ve İlkyardım Merkezi’nden dalgıç Ayça Kandemir, yunusların ticari amaçlı olarak havuzlara konulmasını ve üzerlerinden para kazanılmasını protesto ettiklerini söyledi.

Havuzlardaki yunusların serbest bırakılmasını isteyen Kandemir,
“Yunuslar özgürlüklerini severler, 1 günde kilometrelerce yol giderler. Yunuslar ölü balık yemezler, canlı balık yerler. Ölü balıklar yunusların yaşam sürelerini kısaltır. Yunuslar havuzlarda değil, denizlerde özgür kalmalılar” dedi.

Aynı dalış merkezinden Erhan Öztürk, yunusların özgür kalmasınıistediklerini, insanların yunuslar üzerinden para kazanmalarına karşı olduklarını söyledi.

Oasis Dalış ve Doğa Sporları Merkezi’nden dalgıç Tevfik Şimşek ise yunusların çok özel hayvanlar olduğunu ifade ederek, ”Çocukluktan beri herkes yunusları görmeyi ister. Çocuklara hayvan resmi çizin dediğiniz zaman bile yunus çizerler. Yunuslar çocuklar için her zaman bir semboldür. Yunuslar her zaman gülen hayvanlardır, hatta öldüklerinde bile yüzlerinde gülümseme vardır. Kapalı alanlarda tutulurlarsa sıkılırlar ve psikolojik olarak olumsuz etkilenirler” dedi.

Dalış Eğitmeni ve Belgesel Yapımcısı Soner Abacı ise yunusların bir çok ilde havuzlarda tutsak olduğunu savundu. Bu yunusların serbest bırakılması gerektiğine işaret eden Abacı, ”Üzerilerinden para kazanılması ve son derece kötü koşullarda yaşamaları, bizi son derece üzüyor” dedi.

Kaynak: Radikal / aa

**************************************

Yunuslar için Saros Körfezi ne daldılar

Hamsi Diving Su Altı Sporları Kulübü tarafından bugün protesto dalışı yapıldı. Dalış programına; Hamsi Diving Su Altı Sporları Kulübü ve Scuba Schools International (SSI) Eğitmen Eğiticisi Yetiştiricisi ve Eğitim Müdürü Bahattin Memişoğlu önderliğindeki 20’ye yakın dalış hocası ve kulüp öğrencileri katıldı. ’Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’ sloganıyla dalış yapan dalgıçlar, yunusların doğal ortamlarına bırakılmasını istedi ve bunun için de su altında pankart açtı. Kumsalda da pankart açarak açıklama yapan dalgıçlara, tatilciler de alkışlarla destek verdi.

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) Gönüllüsü Öykü Yağcı, tüm yunus parkları ve akvaryumlarının kapatılmasını istediklerini belirterek, ”Çünkü bu parklar tamamen hayvan haklarına aykırı. Bu, tüm uluslararası sözleşmelere aykırı. Bir ayıyı sokakta göbek attırırken görmek nasıl doğal değilse, bir yunusu da küçücük fayans bir havuzda görmek de doğal değildir. Biz bu durumun denetlenmesini istiyoruz. Ruhsatlı veya ruhsatsız açılan bu parkların kapatılmasını istiyoruz.” dedi. Protesto dalışı hakkında bilgi veren Memişoğlu, amaçlarını, yunusların havuzlarda değil, doğal ortamlarda yaşamasının sağlanması olarak açıkladı.

Yunusların açık denizlerde daha mutlu olduklarını belirten Bahattin Memişoğlu, “Yunusların dört duvar arasına ve fayanslar üzerine yapılan akvaryumda sıkıştırılmış olmaları, onları tamamen ölüme terk etmek demektir. Yunusların, özgürlüğüne düşkün hayvanlar olduğunu düşünürsek, biz özgür dalgıçlar olarak, yunusların tutsaklığına son verilmesini istiyoruz. Dalışımız, Türkiye’de açılan yunus parklarında hapsedilen yunuslar içindir.” şeklinde konuştu.

Kaynak Takvim

**************************************

Yunuslar için pankart açtılar

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Sualtı Gazetesi’nin önderliğinde bir grup çevrecinin ”Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar” adı altında yurdun birçok bölgesinde düzenlediği eylem kapsamında Muğla’nın Bodrum ve Fethiye ilçelerinde de eylem yapıldı. Havuzlarda gösteri amaçlı tutulan yunus balıklarının özgür bırakılması için gerçekleştirilen eylemde çevreciler denize dalarak ?Yunus parklarına gitmeyin’ pankartı açtılar.

Bodrum’un Gümbet koyunda toplanan 50 dalgıç, yaklaşık 22 metre uzunluğundaki Motif isimli tekneyle koydan açılarak ‘Büyük Rif’ açıklarına geldi. Üzerlerine “Yunus parklarına gitmeyin” yazılı tişörtler giyen dalgıçlar, tekneden “Yunuslara özgürlük” sloganı atarak denize daldılar. Dalışa katılan BADİM Başkent Dalış ve İlkyardım Merkezi’nden dalgıç Ayça Kandemir, yunusların ticari amaçlı olarak havuzlara konulmasını ve üzerlerinden para kazanılmasını protesto etmek amacıyla böyle bir eylem gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Havuzlardaki yunusların serbest bırakılarak doğal yaşamlarına geri bırakılmasını isteyen Kandemir, “Yunuslar özgürlüklerini severler, 1 günde kilometrelerce yol giderler. Yunuslar ölü balık yemezler, canlı balık yerler. Ölü balıklar yunusların yaşam sürelerini kısaltır. Yunuslar havuzlarda değil, denizlerde özgür kalmalılar” dedi.

Oasis Dalış ve Doğa Sporları Merkezi’nden dalgıç Tevfik Şimşek ise yunusların çok özel hayvanlar olduğunu ifade ederek, ‘’Çocukluktan beri herkes yunusları görmeyi ister. Çocuklara hayvan resmi çizin dediğiniz zaman bile yunus çizerler. Yunuslar çocuklar için her zaman bir semboldür. Yunuslar her zaman gülen hayvanlardır, hatta öldüklerinde bile yüzlerinde gülümseme vardır. Kapalı alanlarda tutulurlarsa sıkılırlar ve psikolojik olarak olumsuz etkilenirler’’ dedi.

ÖLÜDENİZ’DEKİ YUNUS HAVUZLARINA TEPKİ GÖSTERDİLER
Geçtiğimiz günlerde kurulan Fethiye Ölüdeniz’de kurulan Yunus Parkı’na tepki gösteren eylemciler, bu kez seslerini duyurmak için Ölüdeniz beldesinde bir araya geldiler. Elite Dalış Merkezi’nin eğitmenleri ve dalışa gelen turistler yunuslar için dalışlarını Aziz Ağa Koyu’nda gerçekleştirdi. Dalgıçlar, üzerlerine giydikleri ‘Born Free Live Free’ (Özgür Doğ Özgür Yaşa) tişörtleri ve ellerine aldıkları ’Özgür Yunuslar Özgür Dalgıçlar’ yazılarıyla denizde yunusların tutsaklığının sonlandırılmasını istedi.

Elite Dalış Merkezi eğitmeni Barış Şeker, amaçlarını, yunusların havuzlarda değil doğal ortamlarda yaşamasının sağlanması olarak açıkladı. Yunusların açık denizlerde daha mutlu olduklarını belirten Şeker, “Yunusların dört duvar arasına sıkıştırılmış olmaları onları tamamen ölüme terk etmek demektir. Yunusların özgürlüğüne düşkün hayvanlar olduğunu düşünürsek, biz özgür dalgıçlar olarak, yunusların tutsaklığına son verilmesini istiyoruz. Dalışımız, Türkiye’de açılan 12 yunus parkına hapsedilen yunuslar içindir” dedi.

Ölüdeniz’deki yunus parkı protestosu sanal ortamda başlamış, İngilizler’in bin kişilik grup halinde yürüyüşü ile devam etmişti.

Kaynak: Haber Türk

**************************************

Fethiye-Tutsak Yunuslar İçin Daldılar

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ile Sualtı Gazetesi’nin Türkiye’de açılan 12 yunus parkına hapsedilen yunusların özgür bırakılması için düzenlediği ’Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’ adlı organizasyon kapsamında Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde de dalgıçlar dalış yaptı.

Türkiye’de açılan 12 yunus parkına hapsedilen yunusların özgür bırakılması için HAYTAP ile Sualtı Gazetesi’nin eylemleri sürüyor. Geçen haftalarda gerçekleşen yürüyüş eyleminin ardından bugün de İstanbul, İzmir Karaburun, Antalya Kaş, Muğla Fethiye ve Bodrum ile Çanakkale Saroz’da eşzamanlı dalışlar yapıldı. ’Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’ sloganıyla yapılan eylemin Fethiye ayağında ise Elite Dalış Merkezi’nin eğitmenleri ve dalışa gelen turistler Aziz Ağa Koyu’nda dalış yaptı.

Kaynak: haber.com

**************************************

Kuşadası Dalış Merkezinden Destek !


Bugün,Türkiye’nin dört bir yanında eşzamanlı olarak gerçekleştirilen ‘havuzlardan okyanuslara…yunuslara özgürlük’ temalı eyleme, Kuşadası dalış merkezi de destek verdi. Dalgıçlar, bugünkü dalışlarını esaret atında tutulan yunuslara, deniz memelerine ve tüm diğer deniz canlılarına adadılar. Denizin derinliklerinde yapılan eylemde, üzerinde ‘tutsak yunuslar istemiyoruz’ ‘yunusların yeri dar havuzlar değil sonsuz okyanuslardır’ özgür yunuslar özgür dalgıçlar’ yazılı pankartlar kullanıldı. Yunuslar,eyleme katılan tüm balıkadamlara teşekkür ediyor 🙂

**************************************

YUNUS PARKLARI KAPATILSIN Facebook Grubu !


Hürriyet Akdeniz 13 Temmuz 2010 Salı

**************************************

Antalya Gazipaşa Dalgıçlarından Destek !


**************************************

SAROS DA YUNUSLAR İÇİN DALDILAR

Hayvan Hakları ve Sualtı Gazetesi, Türk Dalgıçların Gazetesi İşbirliği ile düzenlenen “Yunuslara Özgürlük” simgesiyle tüm Türkiye’deki dalgıçlar, aynı ayna denizlerde bir basın açıklaması yaptı.

Dalgıçlardan Can Bitikli ve Ferdi Dağlı, Saros Körfezi Enez Sahili İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri önünde Kaptan Mehmet Bağcı’ya ait tekne ile giderek burada demir atıp, basın açıklaması yaptılar.

Daha sonra 5 dalgıç denize dalarak, “Yunuslara Özgürlük” sloganı atarak “Yunuslar Ölmesin” dedi. Dalgıçlara, 5 bayan dalgıçta destek verdi.

HAVUZLARDAN OKYANUSLARA.. YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK!

“Bu durumda Türkiye, tamamıyla kontrolsüz bir şekilde Rusya başta olmak üzere daha başka olası ülkelerden yunus ve diğer memelilerin alınmasına, yurtiçine ve yurtdışına hayvan servisi yapılmasına göz yumarak, Bern sözleşmesi kapsamında uluslar arası bir ihlaller zincirine göz yummaktadır. Türk sularında ise, gösteri amaçlı kullanılmak üzere, 23 yunusun avlanmasına izin verilmiş durumdadır.

Tutsak yunuslar ve gösteri amacıyla havuzlara kapatılan tüm deniz memelileri adına; bugün Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak yeni bir dönem başlatıyoruz.

Tüm Türkiye kamuoyundan dileğimiz şudur: Bu kirli düzene alet olmayın, bu düzeni beslemeyin, bu merkezlere gitmeyin, gidenleri uyarın. Unutmayın, aldığınız her bir bilet bu yasadışı ve doğal yaşam karşıtı işletmelerin güçlenmesine katkıda bulunacak ve “hukuksuzluğun” kabul görmesine neden olacaktır.

Dalgıçlardan Can Bitikli ve Ferdi Dağlı etkinliklerinin gerçekleşmesi için, kendilerini teknesiyle denizde gezdiren Kaptan Mehmet Bağcı’ya teşekkür etti.

ÖMÜR ÇAKICI
İHA-KEŞAN-ENEZ

**************************************

KÖYCEĞİZ/ HEM VOLEYBOL TURNUVASI, HEM TUTSAK YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK EYLEMİ!

Köyceğiz de kumsalda valeybol turnuvası vardı.Çokta güzel geçti. Muğla Üniverstesi öğrencileri, Köyceğiz Kaymakamı ve Köyceğiz Belediye Başkanımızda bütün gün orada bulundular. Oldukça kalabalık geçti. Ben ancak bu kadar yapabildim,gönül daha büyük bir eylem isterdi. Yetişmedi.
Sevgiler.

Türkan Dağdelen

Kaynak: timurugan.wordpress.com
**************************************

Skubi Dalış Merkezinden Destek !

Biz 11 Temmuzda Ayvalıktaydık,, Neden mi? Tabiki dalış için.. Ama dalış hayatımıza başladığımızdan beri belkide en verimli en keyifli ve en heyecan dolu dalışımızı yaptık..

Bu dalış, 15 kişilik bir ekiple tek amaca hizmet etti…15 kişilik sesi ülkemize duyurabilmek için elimizden ne geliyor ise yaptık.. O güzel gözlü güler yüzlü, insanoğlunu seven YUNUSLARIMIZIN ESARETİNE “HAYIR “ dedik..Onların bizi sevdiği kadar bizde onları sevelim ve özgürlüklerinin üzerinden ellerimizi çekelim dedik.. Onları doğal yaşamlarında rahat bırakalım dedik..Zaaten dünyalarına inerek yeterince rahatsız ettiğimiz bu güzel canlıları bir de hapse sokup ticari amaca alet etmeyelim dedik…Haaaa bu arada Rehabilite amaçlı yardımlarını beklediğimizi de söyledik… Onlar bize yardıma ihtiyacımız olduğunda zaaten yardım ederler.. Biz saadece ticari çıkarları protesto ettik..

Ben KUBİLAY BÖREKÇİ öğrencilerim ve dalış liderlerim ile birlikte Ayvalıkta sesimizi duyurmaya çalıştık.. Umarım sesimiz gerekli yerlere gider. O güler yüzlü güzellikleri bırakalım yaşasınlar kendi dünyalarında… Onları hapsetmektense, ziyaretlerine gidelim..Misafir olalım onlara.. Emin olunki çok güzel ağırlayacaklardır bizleri..

Kendinizi onların yerine koyun ve düşünün….

Sevgi ve Sağlıcakla kalınız

**************************************

YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK GETİRECEK BİR DÜĞÜN

PROSAT’ın yönetim kurulu başkanı F.Barcın AKKOCA ve Sualtı Hekimi Özlem ÇAĞLAR ’ ın evliliği Tutsak yunuslar için bir eylem haline dönüştü..

PROSAT yönetim kurulu başkanı Barcın AKKOCA ile Sualtı hekimi Özlem ÇAĞLAR’ın evlilik düğünü vasıtasıyla bir araya gelecek olan tüm dalgıç dostlar hazır bir araya gelmişken Yunus Hapishanleri için Haytap ve SUALTI Gaztesi’nin organize ettiği eyleme destek vermeye karar verdiler.

Düğün fotoğraflarını Yaşam Hakkına Saygı mesajıyla Keçilerle çektiren gelin ve damat, ellerinde ÖZGÜR YUNUSLAR ÖZGÜR DALGIÇLAR afişleriyle deniz kernarında da poz verdiler..

Hayvan Hakları Federasyonu temsilcilerinin de katıldığı düğün çok renkli geçti. Düğün boyunca asılı duran YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK afişi katılımcıların takdirini aldı. Ellerinde afişlerle sahneye çıkan PROSAT üyesi bir grup dalgıç ‘’ yunuslara özgürlük ‘’ sloganı attı..

Gelin hanımın yunus motifli bir kolye takmış olduğu da dikkatlerden kaçmadı…

SUALTI Gazetesi Haber Bölümü

**************************************

Hamsi Diving ten Destek !

Söylemlerimize uygun eylemlere her zaman katılacağız. Dalış endustirisindeki “karakolda soyler mahkemede şaşar” riyakarlığında olanlara ithaf olunur….

**************************************

YUNUS PARKLARI KAPATILSIN FACEBOOK GRUBU

YUNUS PARKLARI KAPATILSIN!

‎11 Temmuz Pazar günü, Türkiye’nin dört bir yanındaki dalış kulüpleri ve dalıcılar dalışlarını tutsak yunuslara adadılar. Pazar günü Türkiye karasuları birbirinden renkli ve yaratıcı eylem görüntülerine sahne oldu. Katılan tüm “özgür dalgıçlar”a çok teşekkürler. Eylem katılamayanlar için Temmuz ayı boyunca devam edecek….

YENİ ASIR 12 Temmuz 2010

Gazetem Ege 12 Temmuz 2010

İzmir Express 12 Temmuz 2010

İzmir Express 12 Temmuz 2010

Milliyet 12 Temmuz 2010

Radikal 12 Temmuz 2010

Sözcü 12 Temmuz 2010

Star 12 Temmuz 2010

Vatan 12 Temmuz 2010

Yeni Asır 12 Temmuz 2010

**************************************

Argos Dalış Merkezinden Destek !

Yunus Gösteri Merkezi veya farkli adlarda kurulan benzer kuruluslarin, BERN Antlasmasi hukumlerince kapatilmasini istiyoruz.

Ferah Ferihat
Argos Dalış Merkezi

**************************************

11 Temmuz Özgürlük Dalışları

Uluslararası CITES sözleşmesi uluslararası ticaretinin engellenmesi ya da kontrollü yapılması gereken türleri içeriyor.
http://www.cites.org/

Sözleşmeye taraf olan ülkeler arasında Türkiye de var
http://www.cites.org/eng/disc/parties/alphabet.shtml

Appendix I,II ve II’te tür listelerinin açıklamaları var
http://www.cites.org/eng/app/index.shtml

Appendix I’de yer alan türler nesilleri en tehlikede türler olup uluslararası ticaretinin tamamıyla engellenmesi, bilimsel amaç dışında sözleşmeye taraf olan ülkelerin gümrüklerinden kesinlikle geçirilmemesi istenen türleri kapsıyor, yunuslar ve balinalar CETACEA başlığı altındaki türler.
http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml

Her ne kadar CITES uluslararası bir “kanun” niteliğinde olmasa da, imza atmış ülkeler bu sözleşmenin gerekliliklerini yerine getireceklerini tüm dünyaya deklare ediyorlar.

Benim anlayamadığım CITES sözleşmesini imzalamış bir ülkeye (Türkiye) tutsak yunusların nasıl getirilebildiği ve yunus gösteri merkezlerinin nasıl olup da resmi izinlerle kurulabildiği.

sevgiler saygılar
Baki Yokeş

**************************************

DERİN HAYALLER Öğrencilerinden Destek !

Facebook DERİN HAYALLER Grubu

**************************************

Derin Dalış Merkezi {Tekirova} dan Destek !

Köşe yazıları ve video röportajları ile SUALTI Gazetesi’ne destek veren A.Uğur Ergen, bundan böyle dalış öncesi bütün dalgıçları konu hakkında bilgilendirmeye çalışacaklarını belirtti.

**************************************

TUTSAK YUNUSLAR İÇİN DALDILAR

Türkiye genelindeki tutsak yunusların özgürlüğüne kavuşturulması için ‘Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’ adı altında düzenlenen organizasyonla Fethiye’deki dalgıçlar yunuslar için daldı. Fethiye’de bulunan yunus parkına gün geçtikçe tepkiler büyümeye devam ederken, bugün Ege ve Akdeniz kıyılarında bulunan yunus parklarına karşı, dalgıçlar yunusların özgür bırakılması için koylarda dalış gerçekleştirdi.

Muğla’nın Fethiye ilçesi Ölüdeniz Beldesi Hisarönü Mahallesi’ne Haziran ayında açılan Türkiye’deki 12. yunus parkına tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Geçen haftalarda gerçekleşen yürüyüş eyleminin ardından Sualtı Gazetesi ve Hayvan Hakları Federasyonu Hisarönü’ndeki yunusları dikkate alarak Türkiye genelindeki yunus parklarında bulunan yunuslar için eş zamanlı olarak dalış organizasyonu düzenledi. Kaş, Ayvalık, Saros, Seferihisar, Karaburun, Taşucu, Bodrum ve Fethiye’de dalış okulları gün boyu dalış gerçekleştirdi. Eylemin Fethiye ayağında ise, Elite Dalış Merkezi’nin eğitmenleri ve dalışa gelen turistler yunuslar için dalışlarını Aziz Ağa Koyu’nda gerçekleştirdi. Üzerlerine giydikleri ‘Born Free Live Free’ (Özgür Doğ Özgür Yaşa) tişörtleri ve ellerine aldıkları ‘Özgür Yunuslar Özgür Dalgıçlar’ yazılarıyla denizde yunusların tutsaklığının sonlandırılması için eylemlerini gerçekleştirdi. Eğitmenler ve yabancı dalgıçlar denize atladıktan sonra ‘Yunuslara Özgürlük’ sözleriyle denizden seslerini duyurmaya çalıştı.

Elite Dalış Merkezi eğitmeni Barış Şeker “Yunusların açık denizlerde daha mutlu olduklarını hepimiz biliyoruz. Yunusların dört duvar arasına sıkıştırılmış olmaları onları tamamen ölüme terk etmek demektir. Yunusların özgürlüğüne düşkün hayvanlar olduğunu düşünürsek, biz özgür dalgıçlar olarak, yunusların tutsaklığına son verilmesini istiyoruz. Dalışımız, Türkiye’de açılan 12 yunus parkına hapsedilen yunuslar içindir” dedi.

Sualtı Gazetesi ve Hayvan Hakları Federasyonu, hazırladığı basın bildirisinde gerçekleştirilen dalışların Türkiye’de 12.si açılan Hisarönü Yunus Parkı’nda bir çocuk havuzuna hapsedilen Misha ve Tom’a, Şubat ayında Seaalanya Yunus Gösteri Merkezi’nde art arda ölen 4 yunusa ve esaret altındaki tüm diğer deniz memelilerine ve tüm diğer deniz canlılarına adadığını belirtti.

Sezer ŞAHİNDAŞ – FETHİYE / DHA

**************************************

Yunuslara Özgürlük İçin Daldılar

BALIKESİR’in Ayvalık İlçesi’nde, yunusların gösteri hayvanları yapılmak üzere yakalanıp, havuzlarda tutsak edilmesi bir grup dalgıç tarafından protesto edildi. ‘Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’ sloganıyla dalış yapan balıkadamlar, yunusların doğal ortamlarına salınmasını istedi.

Yunuslara özgürlük için internetteki çeşitli haber portalları ve sosyal paylaşım sitelerinde başlatılan ve İngilizlerin bin kişilik grup halinde yürüyüşü ile devam eden protesto gösterileri bu kez su altına taşındı.

Sualtı Gazetesi ve Hayvan Hakları Federasyonu, Türkiye genelindeki yunus parklarında bulunan yunuslar için eş zamanlı olarak dalış organizasyonu düzenledi. Bu kapsamda Ayvalık, Kaş, Saros, Seferihisar, Karaburun, Taşucu, Bodrum ve Fethiye’de dalışlar yapıldı. Organizasyonun Ayvalık ayağında, Skubi Dalış Merkezi ve Cunda Diving Center eğitmenlerinin de aralarında bulunduğu 12 balıkadam, Cunda Adası açıklarında havuzlarda gösteri için beslenen yunusların doğal ortamlarına salınması isteğiyle dalış yaparak tepkilerini dile getirdi. Balıkadamlar, deniz temizliği de yaptı. Balıkadamlar, dalış için Cunda Adası açıkmlarına gittikleri teknede ‘Yunusları esarete ve ölüme mahkum etmeyin’ sloganı attı.

‘YUNUSLAR EĞLENCE AMACIYLA KULLANILMASIN’

Dalışın ardından grup adına basın açıklamısını okuyan Skubi Dalış Merkezi Eğitmeni Kubilay Börekçi, “Bugün Türkiye’deki tüm dalgıçlar, dalışlarımızı tutsak yunuslara adıyoruz. Çünkü, rehabilitasyon kisvesi adı altında bu canlılar üzerinden ticari kazanç sağlayan kuruluşlar ile dolaylı olarak da tutsak yunus sayısında her geçen gün artmakta. Doğal yaşam ortamlarına tamamıyla aykırı koşullar altında tutsak edilen yunuslar ironik bir şekilde, kendilerini denizlerde benzersiz kılan özellikleri yüzünden sağlığını yitirmekte, yaşam süreleri kısalmakta ve sıkça da ortalama yaşam sürelerinden çok daha kısa sürelerde ölmekte” dedi.

Uluslararası Bern Sözleşmesi koşullarınca yunusların dahil olduğu gösteriler ve genelde bu hayvanlardan her türlü ticari amaçlı yararlanılması, tutsak edilmesi ve ticareti kesinlikle yasak olduğu vurgulayan Börekçi, “Türkiye, bu sözleşmeye imza atan bir ülke olarak, bu hayvanları gösteri amacıyla kullanan tüm ticari firmaların bu faaliyetlerine son vermek veya bu firmaları kapatmak, koruma altında olması gereken bu hayvanları, gerekli tedavilerinden sonra, doğal ortamlarına geri bırakmak zorundadır. Rehabilitasyon kisvesi ile Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından çalışma koşulları yaratılan bu işletmelerin ticari faaliyetleri denetlenmeli ve faaliyetlerinin gerçek içeriği tespit edilmeli” diye konuştu.

Kubilay Börekçi, Türkiye’nin tamamıyla kontrolsüz bir şekilde Rusya başta olmak üzere bazı ülkelerden yunus ve diğer memelilerin alınmasına, yurtiçine ve yurtdışına hayvan servisi yapılmasına göz yumarak, Bern Sözleşmesi kapsamında uluslararası bir ihlaller zincirine göz yumduğunu ileri sürdü. Börekçi, “Türk sularında ise gösteri amaçlı kullanılmak üzere 23 yunusun avlanmasına izin verilmiş durumda. Tutsak yunuslar ve gösteri amacıyla havuzlara kapatılan tüm deniz memelileri adına; bugün Türkiye’nin dört bir yanında eş zamanlı olarak yeni bir dönem başlatıyoruz. Tüm Türkiye kamuoyundan dileğimiz şudur: Bu kirli düzene alet olmayın, bu düzeni beslemeyin, bu merkezlere gitmeyin, gidenleri uyarın. Unutmayın, aldığınız her bir bilet, bu yasadışı ve doğal yaşam karşıtı işletmelerin güçlenmesine katkıda bulunacak ve ‘hukuksuzluğun’ kabul görmesine neden olacaktır” dedi.

Kaynak: Hürriyet

**************************************

YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK

İnternette çeşitli haber portalları ve sosyal paylaşım siteleriyle, sanal ortamda başlatılan ve İngilizlerin bin kişilik grup halinde yürüyüşü ile devam eden protesto gösterileri, bu kez su altına taşındı. Sualtı Gazetesi ve Hayvan Hakları Federasyonu, Türkiye genelindeki yunus parklarında bulunan yunuslar için eş zamanlı dalış organizasyonu düzenledi. Bu kapsamda Balıkesir’in Ayvalık ilçesi, Kaş, Saros, Seferihisar, Karaburun, Taşucu, Bodrum ve Fethiye’de dalışlar yapıldı.

Eylemin Ayvalık ayağında, Skubi Dalış Merkezi’nin 12 kişilik eğitmen kadrosu ve dalış tutkunları yunuslar için daldı. Dalgıçlar, Cunda Diving Center teknesinde açtıkları pankart ve afişlerde, “Yunusları esarete ve ölüme mahkum etmeyin” sloganlarıyla seslerini duyurmaya çalışarak, denizde yunusların tutsaklığının sonlandırılmasını istedi.

Protesto dalışı hakkında bilgi veren Skubi Dalış Merkezi eğitmeni Kubilay Börekçi, yunusların havuzlarda değil, doğal ortamlarda yaşamasının sağlanmasını hedeflediklerini söyledi. Yunusların açık denizlerde daha mutlu olduğunu belirten Börekçi, “Yunusların dört duvar arasına sıkıştırılmış olmaları, onları tamamen ölüme terk etmek demektir. Yunusların özgürlüğüne düşkün hayvanlar olduğunu düşünürsek, biz özgür dalgıçlar olarak yunusların tutsaklığına son verilmesini istiyoruz. Dalışımız, Türkiye’de açılan 12 yunus parkına hapsedilen yunuslar içindir. Yunusların insanları eğlendirme amaçlı kullanılmasını istemiyoruz” dedi.

Bazı tedavi merkezlerini bunun dışında tuttuklarını belirten Börekçi, kendileri bu eylem dalışını yaparken ünlü sunucu Savaş Karakaş’ın da aynı gün 6-7 millik bir mesafeyi yüzerek geçip kampanyaya destek verdiğini anlattı.

Yunusların özgürlüğü için mücadele edenlerden Münire Can da, “Rehabilitasyon dışındaki yunusların özgürlüğünü kısıtlamaya insanlık olarak son vermemiz gerekiyor. Burada bunun savaşını vermeye çabalayan herkese teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, protesto dalışı ekibine destek veren Cunda Diving Center sahiplerinden Okan Çaytemez de, “Bugün Ayvalık’ta özgür yunusların yaşama alanlarının genişletilmesi ve bu alanların temiz tutulması için dalış ekipleri su altı temizliği yaptı. Bu temizlik sırasında gördük ki suyun altı pet bardak, pet şişe ve bol miktarda bira şişesiyle dolu. Lütfen bu dünyada yalnız olmadığımızı, hayatı paylaştığımız canlıların da olduğunu unutmayalım” dedi.

Protesto dalışına katılıp büyüklerine destek veren 10 yaşındaki Dilara Mükan adlı minik kız, “Biz yunusları çok seviyoruz. Onlara zarar gelmesini istemiyoruz” diye konuştu.

Uluslararası Bern Sözleşmesi’ne göre, yunuslardan her türlü ticari maksatla yararlanılmasının, hayvanların tutsak edilmesinin ve ticaretinin yasak olduğu belirtildi.

Kaynak: IHA

**************************************

YUNUSLARA ÖZGÜRLÜK İçin Eylem

Akdeniz ve Ege’de Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Sualtı Gazetesi’nin önderliğinde birçok dalgıç, rehabilitasyon ya da gösteri bahanesiyle havuzlara kapatılan yunusların özgür kalması için protesto dalışı yaptı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde 50 dalgıç, yunusların serbest bırakılması için dalış yaparak pankart açtı. Bodrum’un Gümbet koyunda toplanan dalgıçlar, yaklaşık 22 metre uzunluğundaki “Motif” adlı tekneyle Büyük Rif açıklarına geldi. “Yunus parklarına gitmeyin’’ yazılı tişörtler giyen dalgıçlar, “Yunuslara özgürlük’’ diye slogan atarak, havuzlarda gösteri amaçlı tutulan yunusların serbest bırakılmasını istedi. Aralarında Ankara ve Bursa’dan gelenlerin de bulunduğu dalgıçlar, “Yunus parklarına gitmeyin’’ yazılı pankartı su üstünde ve su altında 33 metre derinlikte açarak, ”Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar’’ adıyla protesto dalışı yaptı.

‘GÖSTERİLERE GİTMEYİN’
İzmir’ in Karaburun ilçesinde de 30 dalgıç, gösteri havuzlarındaki tutsak yunuslara dikkati çekmek amacıyla dalış yaptı. Ankara Sualtı Sporları Can Kurtarma ve Su Kayağı İhtisas Kulübü Başkanı Boğaçhan Teleri, kamuoyunun bu düzene alet olmamasını isteyerek, insanları bu tür gösteri havuzlarına gitmemeye çağırdı. Teleri, “Tutsak yunuslar istemiyoruz, yunuslar özgürdür, deniz özgürlüktür’’ diye konuştu. Antalya’nın Gazipaşa ilçesinde de Profesyonel Sualtı Adamları Topluluğu (PROSAT) üyeleri, Gazipaşa’daki Koru Plajı’nda dalış yaptı. Sualtında, üzerinde “Yunusları esarete ve ölüme mahkûm etmeyin’’ yazılı pankart açan dalgıçlara, Gazipaşalı hayvan severler de destek verdi.

Zeki ÖZKESKİN – Mehmet ŞEYHOĞLU

Kaynak: Sabah

**************************************

ODML 85 ten Destek !


Ortaköy Denizcilik Meslek Lisesi 1985 Mevzunları Topluluğu olarak, HAYTAP (Hayvan Hakları Federasyonu) ve SUALTI Gazetesi’nin önderliğinde oluşturulmuş bu etkinliği desteklediğimizi belirtip, diyoruz ki;

Tutsak yunuslar İstemiyoruz! Yunuslar özgürdür.

Denize ait herşey özgür omalıdır !

Deniz Özgürlüktür !

www.odml-85.org

**************************************

Timur Urgan ın Köpeği de Eylemdeydi


Kaynak: http://timurugan.wordpress.com/

 

**************************************

MEDEX ten Destek !


**************************************

Marsilya Spor ve Kültür Derneği Başkanı ndan Destek !

Yunuslar ve üzerlerinden para kazanmak için çaresizce tutsak tutulan tüm hayvanların istismarına tamamıyla karşıyım.
Jean Claude EUGENE – Marsilya Spor ve Kültür Derneği Başkanı

je suis tout à fait contre l’exploitation des dauphins et autres animaux pour faire de l’argent sur ces pauvres animaux en captivités.
Jean Claude EUGENE Président de Marseille Sports Loisirs Culture.

Çeviri: Duygu Tankut

**************************************

Ege Barakuda Dalış Merkezinden Destek !


**************************************

Mavi Yıldız Sualtı Sporları Merkezinden Destek !


**************************************

Mersin Balıkadamlar Kulübü nden Destek !


**************************************

Can Yaman – Tarafından Facebook Gruba Eklenen


**************************************

Teşekkür Çiçekleri – Fikret Güneş


**************************************

 

İçleri Kan Ağlıyor !

Star Gazetesi 17 Temmuz 2010 Cumartesi

**************************************

Bakmayın Gülümsediklerine İçleri Kan Ağlıyor

Havuzlarda gösteri yapan yunuslara aslında eziyet edildiğini belirten bir grup dalgıç, geçen hafta protesto için daldı.

The Cove-Koy belgeseliyle de gündeme gelen yunus esaretine ilişkin görüş ortak: “Gülümsemelerine aldanmayın, yaşadıkları stres onları ülser yapıyor”

Son bir haftadır dünyada ve Türkiye’de tartışılan ortak bir konu var: Gösteri merkezlerinde havuzlara mahkum edilen yunuslar… Dünyada gündeme gelmesinin nedeni Japonya’daki yunus katliamını anlatan ve Oscar alan The Cove-Koy belgeseli Türkiye’de ise yunus gösteri merkezlerinin sayısının her geçen gün artması… Bu konuya dikkat çekmek isteyen Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) ve Sualtı Gazetesi geçen pazar günü “Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar” adı altında bir etkinlik düzenledi ve Türkiye’nin dört bir yanından yaklaşık 500 dalgıç yunuslar için daldı. Federasyon ve gazete talep üzerine bir de İstanbul’da dalış organize etti. Tarih 1 Ağustos 2010, yer ise Suadiye sahili.

FLIPPER DİZİSİ İLHAM VERDİ

Peki yunuslar ne zaman tutsak edilmeye başlandı? 1960’larda çekilen Flipper adlı bir dizi vardı. Dizideki beş yunusu senaryoya uygun hareket etmeleri için eğiten kişi Ric O’Barry idi. O yunuslardan biri intihar etti. O’Barry okyanuslardan alınıp havuza hapsedilen yunusun stres yaşadığını ve bilinçli olarak nefes almayı bırakıp intihar ettiğini söylüyor. O’Barry, bu işi bırakarak kendisini yunuslara adadı. Çünkü diziden sonra pek çok ülkede yunusların gösteri yaptığı havuzlar açılmıştı. Buna neden olmaktan hicap duyan O’Barry, Japonya’da yunus katliamını ve havuzların yunuslar için uygun olmadığını anlatan Koy adlı belgeselinde “Hayatımın 10 yılını yunusları eğitmek, son 35 yılını ise yunusları kurtarmak için harcadım” diyor.

ÇOCUK HAVUZUNA HAPİSLER

Bu belgesel başta Japonya olmak üzere tüm dünyada gürültü koparırken geçen şubat ayında Alanya’da bir havuzda dört yunusun peş peşe ölmesi HAYTAP’ı harekete geçirdi. HAYTAP Gönüllüsü Öykü Yağcı, yunusların ölüm nedenini araştırdıklarını kendilerine havuz yönetimi tarafından “Havuzun çevresindeki zakkum yaprakları nedeniyle öldü” yanıtının verildiğini söylüyor. Fethiye Hisarönü’nde açılan ve Yağcı’nın tabiriyle çocuk havuzu büyüklüğünde olan havuza iki yunusun konulması ise bardağı taşıran son damla oldu. HAYTAP İstanbul Temsilcisi ve dalgıç Ege Sakin, geçen hafta Antalya Gazipaşa’da evlenen Özlem ve Barcın Akkoca çiftinin düğününde “Madem düğüne katılan herkes dalgıç. O zaman düğün sonrası dalış yapalım ve bu dalışı tutsak yunuslara ithaf edelim” önerisi getirdi. Bu gelişmeyi internet sitelerinde duyurunca ise büyük bir eyleme dönüştü.

Stresten ülser oluyorlar

TÜRKİYE’DE bir televizon kanalında gösterilen The Cove-Koy belgeselinde Flipper dizisinde yunusları eğiten Ric O’Barry, okyanusların sevimli canlıları hakkında şu bilgileri veriyor:

• Yunusun yüzündeki gülümseme, doğadaki en yanıltıcı algıdır. Bu onların fizyolojik özelliği.

• Yunuslar, günde 60 km yüzer, beslenir ve sosyalleşirler. Onları havuzlara kapattığınızda bu özgürlüklerini ellerinden alırsınız.

• Yunuslar, stres altıında ülser olur. Yunus gösteri merkezlerinde onlara ülser ilacı veriliyor.

• Yunuslar bilinçli nefes alıp verir, eğer hayat onlar için dayanılmaz bir hale gelmişse nefes almayı bırakıyor.

• Bir yunusun fiyatı 150 bin dolar. Karayipler’de yunus satan kişiler yılda 2-3 milyon dolar kazanıyor. Yunusun ölüsü ise 600 dolar.

• Japonya Taiji’de yunusların göç yollarına tuzak kurup onları tutsak ediyorlar. Bazılarını gösteri merkezlerine, bazılarını ise kesip balık eti adı altında satıyorlar.

• Japonya’da halk balık eti diye yunus eti yediğinin farkında değil. Ayrıca yapılan araştırmalara göre yunus eti yüksek oranda cıva içeriyor.

Bizim için balayıydı!

Geçen pazar düzenlenen “Özgür Yunuslar, Özgür Dalgıçlar” eylemi sualtı hekimi Özlem ile dalgıç Barcın Akkoca çiftinin düğününde başladı. Akkoca çifti arkadaşları Ege Sakin’in önerisiyle balayına gitmek yerine yunuslar için daldıklarını belirterek “Bizim için unutulmazdı” diyor.

Türkiye’de 13 havuz faaliyette

ÖYKÜ Yağcı, Türkiye’de 13 yunus havuzu olduğunu belirterek “Bunlardan bazıları yalnızca gösteri, bazılara da yalnızca yunus terapisi adı altında faaliyet gösteriyor. Ancak Türkiye’nin de imza attığı Bern Sözleşmesi (Avrupa Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarının Korunması Sözleşmesi) yunus avını, ticaretini ve alıkoyulmasını yasaklıyor. Sokakta tefler eşliğinde göbek atan, ayakları ateşle kavrulmuş bir ayı ne kadar abesle iştigalse, danslar ve şovlar eşliğinde havalarda zıplayan yunuslar, foklar ve balinalar da o kadar yapay. Lütfen yunus gösteri merkezlerine kimse gitmesin” diyor.

İnci Döndaş
idondas@stargazete.com

Kaynak: Star

**************************************

Seagulls Dalış Merkezinden Destek !

SUALTI Gazetesi’ne köşe yazıları ile de katılan, aynı zamanda Tekirova Sualtı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Işıklar, yunusların özgürlüğü için her türlü etkinliğe bundan böylede destek vermek istediklerini söyledi.

**************************************

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
......................................