Mevlüt Çavuşoğlu; Alman pazarında yüzde 8 artış bekliyoruz

................

Eda Özsoy – Turizm Güncel – Berlin

Mevlüt Çavuşoğlu, öncelikle Büyükelçilikte gerçekleşen Göbeklitepe kazısı sunumlarından çok etkilendiklerini anlattı. Anadolu’nun pek çok kültüre ev sahipliği yaptığını anlatan Çavuşoğlu, şunları söyledi;
“Turizmin AB sürecine etkisini, turizm sektörü içindeki dostlarımıza anlatmaya gerek yok. Türkiye’ye gelen her bir turistin Türkiye ile ilgili fikirlerinin değiştiğini, bizzat gördük, şahit olduk. Ben Antalya milletvekiliyim. Antalya’da çok sayıda Alman yaşamaktadır. Burada yaşayan Almanlarla birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.
Artık Almanya’da yaşayan Türklerin de, kendi yaşadıkları şehirlere entegre olduklarını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Almanya bizim için çok önemli bir ülkedir. En son sayın Başbakanımızın Berlin ziyareti de bunu da göstermektedir. Almanya, Türkiye’ye gelen turist sayısında birinci sıradadır. 2014 yılında yaklaşık yüzde 8 civarında bir artış öngörüyoruz.

TÜM OTEL ÇALIŞANLARINA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Tabi,, turizmin borsası Berlin’de belli olur. Biz inanıyoruz ki, 2023 hedefimize emin adımlarla ilerleyeceğiz. Bunun için de turizmin çeşitliliğini artırmaya çalışıyoruz. Umarız Berlin turizm fuarı, ülkemiz için çok başarılı geçer. Turist sayısı artar. Türkiye’ye gelen turistleri en iyi şekilde ağırlayan, otel sahiplerine, müdürlerimize yöneticilerimize gönül dolusu şükranlarımı sunuyorum.”

ARICI; TURİZMİ ÇEŞİTLENDİRMELİYİZ

Daha sonra sahneye çıkan Bakan Yardımcısı Arıcı da,  Berlin fuarının önemine değindi. Arıcı, şunları söyledi;
“Biz turizmin çeşitlendirilmesinden dolayı bir çalışma içindeyiz. Bu çeşitlendirmeye golf turizmi olsun, kültür turizmi olsun her türlü çalışmalarımız sürüyor. Geçen yıl 480 bine yakın Avrupa ve Ortadoğu’dan sağlık turisti ağırladık. Bu çalışmalarımızı özel sektör temsilcilerimizle birlikte yapıyoruz. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”


http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg