LÜFER – BOGAZIN PRENSI

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

INDEIGOGO Kampanyası içinTIKLAYIN !

Kadim bir ses, başlıyor anlatmaya 1900’lerin basındaki İstanbul’u; baliğin bol olduğu zamanları, orkinosları, fokları, ıstakozları, orkinos pesinde gelen canavar balıklarını, uskumruyu, İstanbul sokaklarındaki balık mezadını, manzaraları,Haliç denizini tamamen

Lüfer denizlerin canavarı, pirinasıdır! Kendi boyundan küçük hatta boyuna eşit her tur canlıya saldırır. Dişlerinin sivriliği ve yüzüş hızıyla Boğazın en acımasız avcısıdır. Lüferin palamut sürülerine saldırdığı, kendi turunu yiyen bir yamyam olduğu ve hatta yunuslara bile saldırdığı anlatılmaktadır.

kapatan balıkçı kayıklarını, el birliğiyle naralar eşliğinde kıyaya çekilen ağlarıve LÜFERİ… her bir boyuna verilen adını (Defne Yaprağı, Çinakop, Lüfer, Kofana, Sırtıkara), balığın İstanbullu için anlamını, ve anlatıyor yine insanın ettiğine bu balığa, sanayileşme, milyonlarca insan, atıklar, denize karsı bu öfke, NEDEN!

Birçok canlıyı kaybettik; canavar balıkları, fok, orkinos, ıstakoz, uskumru, kılıç baliği LUFER balığı nesli tükenme yolunda sıradaki mi…?

Hikayemiz lüferin Boğaza girişiyle başlıyor, sürünün sualtında Boğaz boyunca karşılaştıkları, avlanması, küçük balıklara yaptıkları ataklar, balık sürelerinin akıntıları kullanarak panik halinde geçişi ve insanlarla karşılaşması, sandallar, balıkçılar, büyük av tekneleri, ağlar, kuşlar, sürü içinden elenenler, kıyıya gelen balıklar, oltacılar, Lüferi yakalayanlar, onların hikayeleri, her gün sabah ağarmadan Boğazın deliren sularına kosan cins cins insanlar, nasıl avlanıyor, hiç bir hafta sonu aksatmadan kıyıya gelip olta atan bir garip deliler. Merak ettiniz mi kime satılıyor, kim yiyor lüferi ve nasıl yiyor, niye yiyor? Restorancılar, rakıcılar, yiyiciler, lüferin evlerde birleştirdiği aileler. Balık azalmaya yüz tutmuş, kimler koruyor bu balığı, yapılan kampanyalar (Greenpeace, Fikir Sahibi Damaklar) ve yazarlar, ne demek lüfer? Lüfer neden İstanbul demek, Lüfer İstanbullu için ne demek? İstanbul, Boğaz ve Adalar, sualtından bakınca, lüferin gözünden bakınca nasıl gözüküyor, o insanlar o 15 milyon insan her gün koşuşturan, dönüp bakar mi Lüfere? Hisseder mi acaba yitirdiklerimizi ve yitireceklerimizi?

Lüfer belgeseli milyonlarca insanın her gün üzerinden geçtiği ama es geçtiği, bilmediği, efsanelere konu olmuş, Boğazdan geçen canavar bir baliğin hikayesidir !

Küçük tekne balıkçıları binlerce yıldır değişmeyen geleneksel yöntemlerle avlarlar lüferi. Bu av stilleri başka hiçbir baliğin avcılığına benzemez ve oldukça çetrefillidir!

Ne demektir Lüfer Boğaz sakinleri için?

Lüfer, tarihin sayfalarında akıp giden medeniyetlere ve değişen şehre aldırmadan bir yörenin belleğinde ve kültüründe binlerce yıldır iz bırakan bir balık. Maalesef, son 50 yıl içerisinde aşırı avcılık ve sanayileşme nedeniyle sayıları oldukça azaldı. Lüfer o kadar çok avlanıyor ki Dünya balıkçılığının neredeyse %70’i  Türkiye ve Marmara Denizinden. Lüfer ballığının yakalaması güç, oltacılığı epey zevkli, balıkçılardaki fiyatı ise hep yüksek! Forumlar kendinden küçük her cins balığa saldırmasıyla ünlü lüferin dikkatsiz balıkçıların parmağını nasıl kopardığı, sürü halinde avlanan yunusları kaçırması gibi hikayelerle dolu. Ama bunlar hep su üstündeki Lüfer peki sualtında nasıldır bu balık? ‘Boğazın Prensi’ belgeseli Lüferin Boğaz’dan Marmara’ya ve Marmara’dan Karadeniz’e her sene gerçekleştirdiği yıllık göçü sualtı ve su üstünden takip ederek, balığın İstanbul için Marmara Denizi çevresinde yasayan Lüfere aşık  insanlar (balıkçılar, aktivistler, bilim adamları, restoranlar, oltacılar, çevre kuruluşları, yazarlar, sairler, muhabirler vs.) için anlamını keşfeder. Balığın yöre için kültürel ve ekonomik değeri paha biçilemez ve kaybı bir denizcilik/mutfak kültürünün de kaybı demek.

Boğazın Prensi lüferin binlerce yıldır usanmadan devam ettiği yolculuğun ve bu yolda karşılaştıkları balığa sevdalı insanların ve Boğazın öyküsüdür !

Lüfer baliği canlı olarak satılmaktadır Boğaziçi’nde, balık ne kadar taze ise o kadar makbuldür!

Buna ilaveten 1950’lerden bu tarafa Marmara Denizi çevresindeki ağır sanayinin, av teknelerinde kullanılan cihazların gelişimi ve insan nüfusununartısıylagöç eden balıksayısıyıl be yılazalmaktadır. Bazı şahıslar ve sivil tolum örgütleri bu durumu yansıtabilmek için toplum bilinçlendirme kampanyaları, reklamlar, yaratmakta, makaleler yayınlamaktadır, ancak günümüze kadar kimse balığın göçünü su üstünden ve altından görüntülememiş, oltaya yakalanan balıkları, ağlardaki balıkları, yaşayan Marmara Denizini tam olarak yansıtamamıştır; en önemlisi de İstanbul’u Lüferin gözünden ve Boğazın Prensinide Boğazın sakinleri tarafından anlatmamıştır.

Neye ihtiyacımız var & Siz ne kazanacaksınız bu filmi desteklemekle?

şunu ifade etmemizde yarar varki bu bir TV belgeselideğildir. Bu yapım 1.5 senelik bir sualtı belgesel projesidir. Sürekli hareket eden bir balığın pesinde aylar boyunca suren yolculuk, yüzlerce saatlik kamera kaydı, günlercedalış ve yeri bilinmeyen bir balığı takip etmek demektir. Doğaprodüksiyonlarıözelliklesualtı belgeselleri, dalış malzemeleri, ışıkekipmanları, koruyucu kamera housingleri, dalışlojistiği gibi nedenlerden ötürüpahalıdır. Simdi bu projemizi tamamlamak için 25.000 $ gibi bir rakama ihtiyaç duymaktayız.

Proje araştırma, hikaye geliştirme saflarını geçmiş bulunmaktadır. Prodüksiyonabaşlanmış, lüferin güneye göçübaşarılı bir şekilde kameraya alınmış, bilimsel saha çalışmasıgörüntülenmiş, 1. safha sualtıgörüntülemesiyapılmıştır. Elimizde şuan itibariye 100 saatlik görüntüleme ve 10 adet röportaj bulunmaktadır. Sizden istediğimiz bu rakamın bir bölümü balığı avlayan tekne filolarının, balıkçı sandallarının, kıyı boyunca dizilmiş oltacıların, İstanbul ve Boğazın 1 hafta boyunca havadan görüntülemesinde kullanılacaktır. Balıkçısandalları, büyükgırgır tekneleri ve oltacılar ile İstanbul’dan slow motion kamera ile görüntüler almak niyetindeyiz. Slow motion çekim tekniğinin lüfer=insan=boğaz arasındakibağı anlatabilmek için en etkili tekniklerden biri olduğunu düşünüyoruz. Belgeselin en önemli unsularından biri de balık sürülerinin boğazdan akısını canlandırmaya yarayacak bir animasyon hazırlanmasıdır. Lüfer palamut, uskumru, sardalye, hamsi gibi balıkların göçünü, sezon, hava durumu, insanlar ve balıkların kendi arasındaki dinamikleri aktarabilmek için en iyi yol animasyondan geçmektedir. Biz ayrıca balığın göç yollarını aydınlatacak, yeni elde edilmiş bilimsel veriler yardımıyla hazırlanmış enstitü ve üniversite araştırmalarına dayanan ikinci bir animasyon hazırlamak niyetindeyiz.

Post prodüksiyon aşamasında karşımıza çıkacak masraflar bulunmaktadır. Bu belgeselin en iyi şekilde tamamlanması adına en yetenekli freelancer arkadaşlarımızla çalışacağız ancak bu dostlarla çalışabilmek için masraflarını karşılamamamız gerekmekteki şahane bir kurgu, colorcorrection, ses miksaj, orijinal müzik yapılabilsin Boğazın Prensi’ne. Belgeselin metnini en doğru şekilde aktaracak anlatıncaya ve bu ses ile gerçekleştireceğimiz stüdyo kayıtlarına da ihtiyacımız var. Unutmayalım ki bu dökümanter en fazla düzeyde seyirciye ulaşabilmek ve olabildiğince fazla festivale katılabilmek adına yapılıyor, bu nedenle de bu festivallere girişi sağlayacak çalışmaları yapmak ve altyazılar hazırlamak içinde bir miktar gerekiyor.Lüfer balığının kuzey ve güney göçü sırasında belgesel içeriğini zenginleştirmemizi sağlayacak yarım bıraktığımız balıkçı ve STO röportajlarına devam etmek, bir başka bilimsel araştırmaya ve av seferine katılmayı amaçlamaktayız. Ayrıca sualtı çekimlerimizin adedini arttırmamız göç sırasında balığı sualtında doğa ortamında görüntülememiz gerekmektedir. Hikayenin geçmişini aktarabilmek için tarihi stok görüntülere ihtiyacımız bulunmaktadır. Konu ortada ama yine de kampanyamızın yanındaki kutucuklara bir göz atarsanız sizin için birçok neden hazırladığımız görürsünüz.

Neler mi var ? Deniz balıkları kartpostalı, Lüfer T-shirtleri, Doğa Rehberi, akıllı telefon uygulaması, Türkiye Deniz Canlıları Rehberi, belgeselin DVD’si, kimseler görmeden internetten izleme hakkı, sualtında çekilecek fotoğrafınız, profesyonel baskı sergi fotoğrafı, galaya davet, Lüfer avına katilim, ekip partisi ve ilk gösterime katılma daveti, belgeselin sualtı çekimlerine katılma hakkı, yönetmenle sualtı görüntülemesi workshop, yönetmenden sualtı görüntüleme kursu, filmin künyesinde adınız, yürütücü yapımcı, yapımcı rolleri, şirketler için sosyal sorumluluk fırsatı.

Sizleri bir belgeselin yapım surecine davet ediyoruz. Önümüzeçıkacak problemleri (ki her film prodüksiyonundaçıkar) beraber aşacağız. BelgeselingünlüğündehazırladığımızFacebook (BlueFish) ve websayfasındatanık olabilecek ve çekim anlarınıfotoğraflar vasıtasıylagörebileceksiniz. Böylelikleçekimlerdebaşımızdan geçen heyecanlıeşsizanları sizinle paylaşmaşansıbulacağız.Bizi takip ederek kendinizi sualtında yolculuk yapan,göç eden bir lüferin yerine koyabileceksiniz. Unutmayınoldukça fazla insanaulaşma ve bu deniz canlısı ve balıkçılıkadınaönemli bir proje yapma imkânımız var ve buna katkıda bulunmak sizlerioldukça iyi hissettirecektir.

Boğazda hikayeleri anlatılan, panik içerisindeki sürüler, yüzerken yalılara toslayan dev mavi yüzgeçli orkinos baliğini ve onun pesinde gelen buyuk beyaz köpekbalıklarını kaybettik. Marmara’da bolca avlanan ıstakozları yitirdik, Boğazın dalyanlarında avlanan o güzelim kılıç balıklarını yitirdik, Akdeniz fokları terk etti Marmara’yı 1960’larda, son olarak ta Boğaz’ın en önemli sakinlerinden uskumru terk eti bu suları.Lüfer balığı yok olma listesinde sıradaki mi?

Neden bizi desteklemenizi istiyoruz ?

Boğazın balıkları teker teker yok olmakta bu sulardan.Dünyanın en dar ve en üretken deniz kanalı,üstelik hem üstü hem de altı oldukça kalabalık; su üstünde vapur ve yolcu gemileri, balıkçı sandalları, deniz taksiler, petrol tankerleri, kosterler, özel yatlar, balıkçı filoları.  Yaklaşık 20 milyon insan yasamakta boğazın çevresinde, 20 milyon aç insan, endüstriyel tesisler,  kirlilik, aşırı avcılık ! Sualtında ise, Boğazın çılgın akıntılarıyla boğuşan kalabalık palamut, lüfer sürüleri, birbirlerine av olmadan, oltacılar tarafından avlanmadan, gırgır, trol ağlarına yakalanmadan geçmek derdinde.

Lüferİstanbulluiçin sadece bir balıkdeğildir, insanınşehirle, deniziyle, tarihiyle bir bağlantıyı simgeler. Maalesef bu sembol fütursuzavcılık nedeniyle elimizden kayıp gitmekte. Bu nedenledir ki Greenpeace ve Fikir Sahibi Damaklar gibi organizasyonlar ellerine bir cetvel alıpyalnızcaerişkinlüferbalıklarınınavlanmasıyönünde kampanyalar başlattılar. Seninki kaç cm? Küçükbalık yoksa büyükbalıkta yok, lüfer Senliği, Lüfer Koruma Timi gibi kamu bilincini arttıran bir nebzede olsa başarılı kampanyalar yarattılar. Bu çabalar ve lobi faaliyetleri baliğin legal avlanma boyunu 20 cm’ye getirdi. Ancak lüfer baliğinin belirlenen üreme boyu 27 cm. Yeni doğandan balığın güneye göçüsırasında 10-18 cm’lik Çinakoplar ve hatta defne yaprağı boyutunda balıklar daha üreme fırsatı bulamadan yoğun miktarda avlanmakta.

Boğaz yoluyla göç eden balıklar üzerindeki stres muazzam!

Yüzbinlerce ton çinakop balığıBoğazın Karadeniz girişinde boğaza girmeden öncetoplandıklarısırada dar bir alanda, ustun teknolojik cihazların sayesinde geçiş yapmaya fırsatbırakılmadan amansızca avlanmakta. Bu avdan balık boğaz girdiğindede kurtulamaz, boğazın daracık kanalında Beykoz ve Sarıyeraçıklarında gün ve gece boyunca 24 saat avlanır. Bazı teknelerin 24 metre yasağına ve hatta boy yasağınauymadıkları herkes tarafından bilinmektedir, şikâyetler sonuçsuz kalmaktadır. Sahil güvenlik bu şikâyetler karşısında cılız kalmakta, devlet yetkililerinin balık filoları, balık av boyları ve İstanbul balık halindeki kontrolleri ise yetersiz ve etkisiz kalmakta, politikacılar ise,bir takım nedenlerden ötürü sürdürülebilir

Bu kampanyanın başladığı şu günlerde bile illegal boydaki balıkların avcılığı İstanbul Adaları mevkiindeki yasak av sahalarında (balıkçılığa kapalı koruma altındaki bölge) gece ve gündüz boyunca devam etmektedir.

balıkçılık ve uygun talimatları çıkarmaya gönülsüzdür.

Vatandaşlarınşikâyetleri,yakarışları etkili olmamaktadır sayıları50’leri bulan gırgır ve trol teknelerinidurdurmak için. Bunun yansıra kimse balıkçılarla gerçekten konuşmamıştır, bu balığın hareketiyle, davranışlarıyla ilgili olarak doğru bilgiye sahip olmak adına. Bu balığıyıllardır gece gündüz takip eden balıkçılardan daha fazla bilen yoktur büyük ihtimalle ve onlarınsorunları kimseyi alakadar etmemektedir.

Bir diğer şaşkınlık veren konuda Lüfer gibi hem ekonomik hemde kültürel açıdan bu kadar önemli bir deniz canlısı üzerine son 100 yılda yalnızca 2 adet kayda değer bilimsel çalışma yapılmış olmasıdır. Ama bu eksik su sıralarda değişmekte,Türkiye’den 3 adet bilimsel kuruluşun katıldığı lüfer hakkında kapsamlı bir bilimsel çalışma yapılmakta olup, bu belgesel ekibinde yer alan deniz biyologları da bu araştırmalara aktif bir şekilde katılmaktadır. Çok yakında bu balıkla alakalı bazı noktaları ilk defa öğreneceğiz ve bu veriler daha bilimsel ve sürdürülebilir yasaların çıkmasına neden olacak. Sunu belirtmeliyiz ki aslında bu belgesel yalnızca bir turu hedeflememektedir, insan tehditti altındaki tüm Marmara ve Boğaz deniz yasamı bizim konumuz aslında. Lüfer Boğazın Prensi belgeseliyle de çok az bilinen Marmara denizinin sualtı ekosistemine de yolculuk yapacaksınız.

Marmara’da 50 m derinlikteki bir mercan kolonisi

Röportajlar

İstanbul ve Karadeniz Teknik Üniversitelerinden bilim adamları, Greenpeace Denizler Kampanyası Fikir sahibi Samaklar ve Lüfer koruma Timi, Geleneksel olta balıkçıları derneği başkanı muhabirler çeşitli muhabir ve yazalar, kanaat önderleri, gırgır teknesi reisleri ve tayfası, reisler , voliciler, oltacılar, sandal balıkçıları, restoran sahipleri, balık marketleri, balık simsarları vs..

Belgeselde kimler yer alıyor ?

Ödüllü IRME – Bir Süngerci Filmi ekibinden

 • 51. Uluslararası Antalya Golden Altın Portakal Festival Yarışma Filmi 10-18 Ekim 2014 Antalya, Türkiye
 • 41. Festival Mondial deI’Image Sous-Marine Yarışma Filmi – Ekim 30-Kasim 2, Marsilya Fransa
 • İzleyiciÖdülü 2. UluslararasıBoğaziçiKısa Film Festival – 14-28 Kasım 2014, İstanbul, Turkey
 • 2. En iyi Film 2. Seattle Turkish Film Festival 2nd Best Film 23 Kasım 2014, Seattle, USA
 • En İyi Film 16. Belgrad Sualtı Film Yarışma Filmi Aralık 2014

Bizim için başka ne yapabilirsiniz?

PAYLASIN! PAYLASIN! PAYLASIN! – LUTFEN MINIK BIR ZAMAN AYIRIN VE KENDI NETWORKUNUZE YAYIN PROJEMIZI

Facebook & Twitter adreslerimize kayıt olun gelişmeleri takip edin sesimize ses katin ve duyurun sesimizi. Facebook Sayfamız Bluefish (Prince of Bosphorus). Lütfen sayfamızı beğenin ve bizi takip edin: BlueFISH

Eğer çevrenizde bu konuyla ilgilenebilecek ve bizlere destek olabilecek kişileri tanıyorsanız, sormanıza gerek yok. Lütfen paylaşın, bizi tanıştırın bahsedin, inanın çok memnun olabiliriz bundan.

Unutmayın bu proje özgür, bağımsız freelancerlarin çalıştığı bir yapım. Biz ne bir devlet kurumuna aitiz, nede bir aktivist örgüt bağımız var, ne bilimsel bir kurum temsil eder bizi nede bir ticari işletme ve biz taraf değiliz bu konuda. Biz yalnızca önemli ve ilginç olduğunu düşündüğümüz bir doğa yolculuğunu ve essiz bir deniz canlısının hikayesini  çok geç kalmadan bu balık yok olmadan aktarmayı amaçlıyoruz ve bunu çok iyi yapmak istiyoruz.

DesteğinizKarşılığında Neler İsteyebileceksiniz ?

10 $         Gerçek bir Lüfer seversiniz

Biliyoruz ki herkesin projeye ciddi bir bağışta bulunma imkânı yok. Şimdiden teşekkürler tüm ekipçe tüm kalbimizle teşekkür ediyoruz. Bu destekle birlikte BLUEFISH web sayfamızda sosyal platformlarda resmi bir teşekkür mesajı kazandınız. İyi ve yetenekli çocukları ve güzel iyi niyetli bir projeyi desteklediğinizi bilin. Gelin hep beraber bu belgeseli ve projeyi bu balık daha da fazla etki almadan yapalım. Bilin ki hiçbirimizin herhangi bir kurumla bağı yok. Biz yalnızca denizel kaynaklarımız ve denizlerimizin geleceğini dert eden ve bunun için iyi bir şeyler yapmaya çalışan insanlarız.

25 $ Akıllı Telefon Balık Uygulaması

Doğa Rehberi (Deniz Canlıları), yönetmenimizin bu sene hazırladığı akıllı telefon uygulaması.  Doğa Rehberi Avrupa’daki bu tarz ilk  doğa & deniz uygulaması. İçerisinde 540 Akdeniz deniz canlısı türü, HD videolar ve yaklaşık 2000 adet fotoğraf mevcut. Yalnızca balıklar değil tüm deniz canlıları bu uygulamada.

35 $ Balık Kartpostalı

Mert’inçektiği bir sualtıfotoğrafıkazandınız. İsterseniz siz secin, yada Mert’e bırakın secimi. Kartpostalınızarkasındafotoğrafçınınimzasını ve fotoğraftaki canlıya dair bir öyküyü de bulabilirsiniz. Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürde cabası.

50 $ Yazar İmzalı Balık Kitabi

Akdeniz’le ilgili en önemli ve geniş sualtı rehberi. İnkılap yayınlarından 2012’de basildi. Kitapta yalnızca balıklar değil farklı guruplardan 280 tur deniz canlısı bulunmakta. Elbette imzalı, ayrıca Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürde cabası.

60 $ Lüfer belgeselinin internette izleme linki

Lüfer belgeselini ve ödüllü IRME filmini herkesten önce izleyeceksiniz verdiğimiz link sayesinde. Bir sure daha bu iki yapımda festivallerde buluşuyor izleyiciyle. Ayrıca Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürde cabası.

100 $ Özel Yapım Lüfer Belgeseli Tişörtü

Özelyapım LUFER Tişörtünüzhazır, belgesel ekibimizin sizler için hazırladığı balık tişörtünüzü ve ekibimizin festivallerde giyeceği tişörtünüz sahip olun. S, M, L boylardan birini seçebilirsiniz. Belgeselin sonunda künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak ve ayrıca Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz hazır.

150 $ Sualtı fotoğrafınızı Çekelim

Mert sizin sualtında fotoğrafınızı çekecek (isteğinize kalmış ister sualtı ister su ustu). Siz bir balık gibi yüzerken veya dalarken, bizde sergi kalitesinde bir fotoğrafınızı çekeceğiz. Belgeselin sonunda künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak. Ayrıca Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz hazır.

175 $ Lüfer DVD’niz bizden

İçerisindeextragörüntüler bulunan DVD’leriniz hazır. Hem ödüllü IRME hem de Bluefish. Ayrıca Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz hazır. Belgeselin sonunda künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak tabi ki.

200 $ Sualtı Sergisinden Fotoğraf

Mert Gökalp’in bir sualtı modelleriyle çektiği sonraki sergi fotoğraflarından bir 90×60 cm boyutunda çerçeveli profesyonel fotoğraf baskınız evinize teslim.Ayrıca Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz hazır. Belgeselin sonunda künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak tabi ki.

250 $ GALA Baliği

Belgeselin galasına gelmek ister misiniz? Filmimizi tu ekiple birlikte izleyin ve çıkışta ekibimizle birlikte ekip içi partimize katilin. Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz ile belgeselin sonunda, künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak.

300 $ Tüm Balıkları İsterim !

Türkiye Deniz Canlıları Rehberi, Doğa Rehberi, Lüfer Tişörtü, IRME ve BLUEFISH DVD’si hep beraber.Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz ile belgeselin sonunda, künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak.

400 $ Balık Avlama Günü !

Beraberce gidip sandalımızda balık avlayanları seyredelim mi?  Filmin yönetmeniyle balıkçı fotoğrafı çekme şansı. Usta balıkçımız lüfer avlarken isterseniz size bir olta verecek isterseniz de fotoğraflar çekeceksiniz. Yönetmenle ve balıkçımızla beraberce güzel bir gün geçirin, fotoğraf çekin ve sohbet etme edin. Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz ile belgeselin sonunda, künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak.

500 $ Lüfer Bitirme Partisine Davet !

Ekibimizin film bitirme partisine davet kazanacaksınız. Mert size o aksam elinde deniz ürünleri hazırlayacak, ekiple beraber filmi izleyeceksiniz ve 1.5 senelik filmin bitişini akşamki çılgın partide kutlayacaksınız. Ne dersiniz? Elbette Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz ile belgeselin sonunda, künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak.

750 $ LüferSualtı Belgesel Çekimi Daveti

Bluefish belgeselinde sualtı çekimlerine katılmak ve filmin sualtı ve suüstü kameramanıyla çekim yapmak ona asistanlık yapmak ister misiniz? Lüferin bu inanılmaz yolcuğunda belgesel çekimine katilin. Elbette Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz ile belgeselin sonunda, künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak.

1000 $ Yönetmenle Workshop

Bir hafta sonu sualtı çekim teknikleri ve sualtı film teknikleri üzerine yönetmenimizle workshop yapmak ister misiniz? Lüferin bu inanılmaz yolcuğunda belgesel çekimine katilin. Elbette Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz ile belgeselin sonunda, künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak.

2500 $ Kurs ve Workshop

Önce yönetmenimizden bir dalış kursu alin daha sonrada bir hafta sonu sualtı çekim teknikleri ve sualtı film teknikleri üzerine yönetmenimizle workshop yapın? Lüferin bu inanılmaz yolcuğunda belgesel çekimine katilin. Elbette Bluefish web sitesinde ve sosyal medyada resmi teşekkürünüz ile belgeselin sonunda, künyesinde adiniz katkı sağlayanlar arasında yer alacak.

5000 $ Yardımcı Yapımcı

Adiniz filmin künyesinde ve IMDB’deyardımcı yapımcı olarak yer alsın. Partilerimize ve galamızabizle birlikte katilin.Tüm ödüller sizin (kartpostal, tişört, doğa rehberi, kitap, gala ve parti davetiyeleri).

7500 $AltınBalık Sponsoru

Şirketler ve kuruluşlara özel;Firmanızın logosu ve desteğiniz web, sitemizde sosyal platformlardageçer ve filmin künyesinde belirtilir. Ayrıca filmin galasına 2 kişilik davetiyeniz hazır.

10000 $ Ortak Yapımcı

Adiniz filmin künyesinde ve IMDB’deortak yapımcı olarak yer alsın. Partilerimize ve galamıza bizle birlikte katilin. Tüm ödüller sizin (kartpostal, tişört, doğa rehberi, kitap, gala ve parti davetiyeleri)

15000$PlatinyumBalık sponsoru

Şirketler ve kuruluşlara özel;Firmanızın logosu ve desteğiniz filmin künyesinde belirtilir. Film posterlerinde, web sitemizde ve filmin en sonunda ana destekçi olarak isminiz ve logonuz yer alır. Ayrıca filmin galasına 4kişilik davetiyeniz hazır.

Ekibimiz

Mert Gokalp (Yönetmen/Yapımcı)

Deniz biyoloğu, fotoğraf ve video sanatçısı belgeselci, tümyaşamını deniz araştırmalarıyla geçirmiş mavi derinlikleri keşfeden bir bilim adamı. Birçok AB projesinde bilim adamıkimliğiyleçalışmış olan Mert, halen Hollanda’nın Wageningen Üniversitesinde deniz ürünlerininsürdürülebilirliği konusunda doktora yapmaktadır. Mert 2012 senesinde İnkılapYayınlarındanbasılanTürkiye Deniz Canlıları Rehberi (280 tur) ve Avrupa’nın deniz canlılarıüzerine ilk akıllıtelefonuygulaması olan Doğa Rehberi (Deniz Canlıları -540 tur) gibi Doğu Akdeniz deniz yaşamıyla ilgili bilimselçalışmalaraimzaatmıştır.

Fotoğraf sanatçısı olarak 4 adet sergisi bulunan filmografisi şöyledir;

 • “IRME”, Bodrum, Türkiye 2014
 • Yüz milyon Yıllık Yolculuk, TV Belgeseli, İz TV – Türkiye 2014
 • Sualtı Kültür Mirası, Kas – Türkiye 2013
 • HetKlokhuis’ TV belgeseli, Mercan Yumurtlaması bolumu, NTR, Curacao-Hollanda 2013
 • HetKlokhuis’ TV belgeseli, Süngerler bolumu, NTR, Curacao-Hollanda 2013
 • ‘Labyrinth’  Bilimsel TV belgeseli, Süngerler Bolumu, VPRO, Curacao-Hollanda 2013
 • Mavi İnsanlar/Blue People Documentary, Lupfilm-Turkiye 2011-2012

Bilim adamları neredeyse her seferinde önemli bilim çalışmalarını halka ulaştırmakta yetersiz kalıyor. Bu nedenle birçok efor, kesif, yenilik bilim adamı-insan arasındaki kopukluk sırasında kayboluyor. Ben tüm yaşamımı deniz araştırmalarına, kesiflerle geçirdim ve gördüklerimi insanlarla paylaşabilmek en büyük temennim. Bir deniz biyoloğu ve belgeselci olarak kendimi halk ve bilim arasındaki bu köprüyü kurabilecek aradaki entelektüel boşluğu doldurabilecek bir rehber gibi görmekten hoşlanıyorum. Bilimsel içerikli sualtı projelerine imza atmanın nedeni de bundan oturudur, ve inanılmaz tartışmaların ve kaosun yaşandığı Lüfer baliğinin hikayesini anlatmanın tam zamanı ve çok önemli olduğunu düşünüyorum. Kimse büyük tabloya bakmıyor, kendi tarafından değerlendiriyor ve diğeriyle iletişim kurmuyor. Biz insanların görüşlerine değer veriyoruz ve bulunduğumuz konuda yalnızca budur. Bu sizin hikayeniz, bizim hikayemiz hep beraber anlatacağız bu baliği.

Volkan Çalışır / GörüntüYönetmeni

Volkan bir teknoloji gurusu, 7 yaşındabaşladıfotoğrafçekmeye, tam burslu fotoğraf/video okudu Bilgi Üniversitesinde. Volkan birçok TV prodüksiyonunda ve reklamda görüntüyönetmeni ve yönetmen olarak çalıştı.  Boid 3 kişiler ve Lup filminkurucusudur ayni zamanda.

Hakan Akyüz / Prodüktör

Hakan ITU Makina mezunudur, bağımsıztasarımcı ve market stratejisti olarak Amerikan şirketleriyleçalışmaktadır son 15 yıldır. Uluslararasıdüzeyde 10’un üzerinde oldulu bulunmaktadır.

Burak Yamanlıca–Executive Prodüktör

Mimar Sinan ÜniversitesiveSt.Martins London Collage of Arts mezunu olan Burak ödüllü bir prodüktör ve tasarımcıdır. Loopagency lupfilmajansınınkurucusudur.  Burak’in filmografisi;

 • “Dünyayazarlarıgözüyleİstanbul ” Belgeseli
 • Alin Kullanın Beni! Necdet Mahfi Ayral Belgeseli
 • Vapurlar-Blues Belgesel, 1987
 • Gölge-Shadow, uzun metraj film, 2007

Senar Toksöz–Ses Kayıt&Miksaj

Danny S. Lundmark – Orijinal Müzik

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/erden-eruc-pasifik-canli-yayinlari/
   ErdenEruc
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://sualtigazetesi.com/umut-eyriparmak-avrupa-ucuncusu/
   UmutEyriparmak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/miray-ulas-hansa-sinifi-engelli-yelken-dunya-3-su/
   MirayUlas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-konuk-aydin-yurdum/
   AydinYurdum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=143593&preview=true
   EjderGinyol
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-sn-cahit-uren/
   Sn.CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-kpt-neslihan-karayel/
   NeslihanKarayel_STUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-sohbeti-konuk-ozkan-gulkaynak/
   Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-kuvvetleri-kupasi-oncesi-murat-tan-atilla-gokova-yaris-ekibi-roportajlari/
   MuratTan&AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-ve-sadun-boro-nun-izinden/
   OdaveSadunBoronunIzinde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-boronun-izinde/
   OdaBoronunIzınde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz/
   ACIKDENIZ-KonukCahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-programi/
   STUDYOProgrami_Konuk_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dunya-seyahati-sunumu/
   DünyaSeyahati
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kristal-deniz-ege-ozkan-gulkaynak/
   KristalDenizEGE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kayitsiz-iii-ile-dunya-turu-felsefesi-ozkan-gulkaynak/
   OzkanGulkaynak_Sunum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-ilk-yardim-hayati-tehlike-ve-tekne-kazalari/
   TAYKSUNUM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sudan-sohbetler-konuk-aysegul-sora/
   AysegulSora_SUdanSohbetler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-riccardo-de-felice/
   AMERICA’SCU-RiccardoDeFelice
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kural-semineri-iii-ilker-bayindir/
   KuralSeminer-IlkerBayindir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-kuzey-kutup-dairesinden-guney-kutup-dairesine-gronland-ve-antarktika-prof-dr-talat-kiris/
   TAYKSUNUM-PROF.DR.TALATKIRIS
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/turkiyenin-amator-denizcilik-tarihi-ozkan-gulkaynak/
   TurkiyeninAmatorDenizcilikTarihi–OzkanGulkaynak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-sanat-ve-deniz-tutkunu-levent-celmen/
   SanatveDenizTutkunuLEVENTCELMEN
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/camlimani-gunleri-kismet-deniz-boro-polat/
   CamlimaniGunleri
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/denizin-sesi-konuk-prof-dr-ahmet-koman/
   Prof.Dr.AhmetKoman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/keyifle-8-yilda-seyr-i-alem/
   KEYIF’LE8YILDASEYR-IALEM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/atlantik-gecisleri-ekber-levent/
   AtlantikGeisleri-EkberLevent
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/michel-desjoyeaux-ile-online-bulusma/
   MichelDesjoyeauxilebulusma
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-sekoleva-yelken/
   SGSTUDYO–SEKOLEVAYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yuksek-performans-yenkencilik/
   YuksekPerformansYelkencilik
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder-ii-program/
   SGSTUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder/
   SG STUDYOKonuklarCemGur&TimucinBinder
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken/
   DobraDobraYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-mustafa-cakir/
   SGSTUDYOKonukMustafaCakir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-saruhan-cinay/
   SGSTUDYOKonukSaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/avrupanin-kalbinde-bir-yelkenli/
   Yalcinlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-ejder-ginyol/
   SGSTUDYO-Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/daddsunum-kadin-ve-deniz-zeliha-ozer/
   KadinveDeniz
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/j40-turkiye-sampiyonasi/
   J40TurkiyeSampiyonasi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/arkas-aegean-link-regatta-2020/
   ArkasAegeanLinkRegatta2020
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aciklamalar-oguz-akif-sezer/
   KomodorOguzAkifSezer-ACIKLAMALAR
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sportsboat-turkiye-sampiyonasi-saruhan-cinay/
   Sportsboat_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenli-tekne-kiralama-nedir/
   YelkenliTekneKiralama
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kadinlarla-barisin-nese-vidinli-hasipek/
   KadinlarlaBarisin-NeseVidinliHasipek
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ilk-yaris-aciklamasi/
   CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg