Dalış turizmi pahalı bir keyif olmaktan çıkıyor

Poseidon imzasını taşıyan ve su altında kalan gövdesi özel bir camla inşa edilen tekneler, dalış turizmine ivme kazandıracak.

Dalış turizmi, özellikle son on yılda dikkat çekici bir gelişim gösteriyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye’ye gelen bir yabancı turistin ortalama harcaması 2016 yılında 796 Dolar olurken, dalış turizmi kapsamında gelen bir turistin harcaması asgari bin 500 Doları buluyor.

2005 yılından bugüne gezi teknelerinden yatlara, iş teknelerinden askeri teknelere kadar Türkiye için ilk olma özelliği taşıyan pek çok başarılı projeye imza atan İzmirli Poseidon Mühendislik ve Gemi İnşaatı Şirketi, dalış turizmine özel olarak dizayn ettiği ve su altında kalan gövdesi özel bir camdan inşa edilecek 20 kişilik yeni teknesinin üretimine başlamaya hazırlanıyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Burak Acar, Ege ve Akdeniz bölgesinin gerek batıkları gerekse doğal güzellikleri ile dalış turizminde çok önemli bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekerek, “Türk gemi inşa sanayisi gerek tasarımda gerekse üretimde dünya ile en iyi entegre olan sektörlerin başında geliyor. Çok çetin rekabet koşullarıyla mücadele etsek de kendimize güvenimiz tam.” dedi.

Gemi Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin eski Başkanı da olan Acar, Poseidon imzasını taşıyan yeni tasarımın ilk aşamada 20 kişilik bir tekne olarak planlandığını, yolcu talebine göre 140 kişilik kapasiteye kadar ulaşabileceğini söyledi. Özellikle Çeşme, Karaburun, Foça, Seferihisar, Urla, Kuşadası ve Ayvalık ilçelerinin son yıllarda sportif amaçlı dalışların merkezi hâline geldiğine dikkat çeken Burak Acar; proje ile denizlerin altında yaşanan güzellikleri herkesin görmesini hedeflediklerine dikkat çekti.

Denizin altı da mavi vatan

Acar, ayrıca yapılacak projeye ilişkin açıklamada bulunarak, “Türkler olarak maalesef denizlerine sırtını dönen bir halkız. Oysa denizlerimizin altı en az kıyılarımız kadar güzel. Bu güzelliklerin Türkiye’den çok daha fazla dünyada tanındığını rahatlıkla söyleyebilirim. Dalış sporuna meraklı insanlar yüksek gelir grubuna mensup. Dolayısıyla denizlerin altını görmek pahalı bir keyif olarak biliniyor. Poseidon olarak halkın her kesiminden vatandaşlarımızın, özellikle de çocuklarımızın bu keyfi tatmasını istiyoruz. Çünkü denizlerimizin altı da mavi vatanımız. İnsanlarımız denizlerimizin altındaki güzellikleri gördükçe, o güzellikleri korumak için çok daha duyarlı davranacak. Pilot olarak 20 kişilik tasarladığımız teknemizin özellikle belediyelerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve dalışa meraklı yatırımcılarımızın ilgisini çekeceğine inanıyoruz.” dedi.

Kaynak: Vira Haber

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/image-2-3.png