TP Bosphorus Cup’ın şampiyonu İstanbul Cerrahi Cheese

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

İstanbul’da iki gün boyunca devam eden Turkcell Platinum Bosphorus Cup heyecanı, Caddebostan’da sert havada gerçekleşen iki şamandıra yarışı ile tamamlandı ve döner trofe kupasını Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese kucakladı. Sınıfında her üç yarışı birinci bitiren tek ekip olan Onur Bilgen dümenciliğindeki Logo genel sıralama ikincilik elde etti.

17’nci yılında Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın şampiyonu etkinliğin sağlık sponsorluğunu üstlenen, ayrıca desteklediği tekne ile yarışlara katılan İstanbul Cerrahi oldu.

Levent Peynirci liderliğindeki İstanbul Cerrahi Cheese, Boğaz yarışının rövanşını Caddebostan parkurundaki iki birincilikle aldı ve hem IRC0’da, hem de genel sıralamada birincilik elde etti.

Yakın rakibi “sınfdaşı” Hasan Utku Çetiner yönetimindeki Shak Shuka 3, araya üç yarışı da birinci bitirerek dikkat çeken bir başarıya imza koyan Onur Bilgen’in dümen tuttuğu Logo’nun girmesi ile genel sıralamada üçüncü sıraya yerleşti.

POYRAZ 32 KNOT’I GÖSTERDİ

Caddebostan açıklarında hızı 32 knot’a kadar yükselen poyrazda son gün iki şamandıra yarışı yapan ekipler çetin bir mücadele sergiledi. Onlarca yelken parçalandı.

Bu kaotik ortamında kimileri başarılı oldu ama aralarında şanssız olanlar da vardı….

DENİZE “TEDİRGİN” ÇIKILDI

Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ta son gün yarışları öncesinde herkesi Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı “Akdeniz ve Ege’de kasırga uyarısı” tedirginliği sarmıştı.

Bu “kasırga”nın abartıldığını söyleyenler çoğunluktaydı.

Yine de tahminler, önceki haberlerimizin birinde belirttiğimiz “takvimli” Turna Geçimi Fırtınası’nın neden olacağı sert havaya dikkat çekiyordu.

Rıza Bayrı başhakemliğinde ve ağırlığını Çanakkale bölgesinden genç hakemlerin oluşturduğu Yarış Komitesi temkinli ve edindiği son tahminler ışığında son günün iki yarışını yapmaya kararlıydı.

CADDEBOSTAN’DA HAVA SERT

30 Eylül Pazar günü sabah saatlerindeki yağmur geçişi sonrasında önce Komite, ardından yarış filosu denize açıldı.

Caddebostan açıklarında offsetli ve kapılı rüzgarüstü-rüzgaraltı rotalı şamandıra yarışının parkuru kurulurken 13-16 knot’lık poyraz, sağnaklarda (hamlelerde) 25-26 knot seviyelerini test etti. Günün son yarışında da 35 knot’ı vurdu.

Günün ilk yarışında start düdüğü 12.05’te çaldı. Kaba dalgalı sularda temiz bir start gerçekleşti ancak daha hat terk edilmeden IRC3’te SEK Alize’nin cenoası, biraz sonra da Columbia Alize Keyfim 3.5’un ana yelkeni yırtıldı. Her iki tekne bu durumu umursamadan yarışına devam etti.

SEK Alize daha sonra yırtılan cenoasını değiştirdi ama Sinan Sümer yönetimindeki Columbia Alize Keyfim 3.5 yırtık ana yelkeni ile inatla yarışa devam etti. İlk yarışta her iki tekne de gruplarındaki NTS Danışmanlık Petek ve Borusan Jr. Alto’nun ardından üçüncülük ve dördüncülük derecesi ile rotalarını tamamlamayı başardı.

Yırtılan bu iki yelken, mücadelenin çetin ve yelken açısından ne denli “hasarlı” geçeceğinin habercisi idi.

İSTANBUL CERRAHİ CHEESE “RÖVANŞI” ALDI

Levent Peynirci yönetimindeki İstanbul Cerrahi ekibi, rüzgarüstü ve offset şamandıralarını dönerek filoda ilk balon basan tekne oldu. Yakın ara ile Boğaz yarışının birincisi Hasan Utku Çetiner dümenciliğindeki Shak Shuka 3 ile Borusan Racing-Çılgın Sigma peşindeydi. IRC0’da bu durum ikinci yarışın sonuna dek değişmedi.

Orhan Tüker liderliğindeki Borusan Racing-Çılgın Sigma, mandarındaki sorun nedeniyle son yarışta hiç balon basamadı ama buna rağmen üçüncülük sırasını da kaptırmadı.

ŞAMPİYONLUK KUPASINI KUCAKLADILAR

İstanbul Cerrahi, bir yandan etkinliğin sağlık sponsorluğunu üstlenip tam donanımlı iki ambulansla sahada yer alırken, öte yandan desteklediği Cheese teknesi ile mücadelenin “içinde” de yer aldı.

Aralarında İstanbul Cerrahi Hastanesi CEO’su Doç. Dr. Ahmet Nuray Turhan’ın da bulunduğu ekip şamandıra yarışlarındaki iki birincilikle Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın Döner Trofe Kupası’nı Kalamış Setur Marina’da düzenlenen ödül töreninde havaya kaldırma sevincini yaşadı.

FİLONUN “EN ŞANSSIZI”

IRC1’de Selim Kakış yönetiminde, Boğaz yarışının overall ikincisi Define Jr. günün ilk yarışını birinci bitirince, genel birincilik için elde ettiği avantaja çok sevinemedi.

İkinci yarış öncesi ana yelkeni parçalanan Define Jr., start hattına gelemeyince, TP Bosphorus Cup’ın “en şanssız” ekibi oldu.

Aldığı DNS puanı ile grubunda İzzet Göçmenoğlu’nun Burak Algon dümenciliğinde yarışan Mad X’in ardından ikincilik elde etti ama Genel Overall’da 13’üncülüğe kadar geriledi.

Bu grupta ikinciliği kazanan Veli Murat Açıkalın’ın MSI Sailing Team/Anything Goes’u, grup genelinde üçüncülü olurken, BAU’lu gençlerin yürüttüğü Golden Toy, ikinci günü iki üçüncülükle dördüncü sırada tamamladı.

LOGO 3 YARIŞI DA BİRİNCİ BİTİRDİ

Bir gün önceki Boğaz yarışında IRC2’de “en hızlı” tekne olan Onur Bilgen yönetimindeki Logo, dikkat çeken performansını ikinci gün de sürdürünce TP Bosphorus Cup’ı üç birincilikle noktalayan tek ekip oldu. Bu sonuç Logo’yu Genel Overall’da da 40 tekne arasında ikinciliğe taşıdı.

IRC2 grubunda Genco Sindel’in Uniq2Go-Hangover’i ataktaydı. İlk günün 7’ncilik acısını şamandıra yarışlarında çıkardı ve iki birincilikle Logo’nun peşinden geldi. Ama grup genel sıralamasında ikinciliği bir puanla Melis Baykan yönetimindeki Turkcell Alize’ye kaptırdı.

İlk kez bir TV kuruluşu yat yarışında ekip destekçisi olarak yer aldı ve adını Cheese Sailing’e verdi. Güneycan Kaptan dümenciliğndeki Fox Cheese, günün ikinci, serinin son yarışlında denize düşen ekip üyelerinden birini sudan almak için kaybettiği zamanla dördüncü sırada yer aldı.

TALİHSİZLİĞE İNATLA DİRENDİ, KAZANDI

“Azmin elinden bir şey kurtulmaz” derler… Bu söz Caddebostan parkurunda Sinan Sümer yönetimindeki Columbia Alize Keyfim 3.5 için “cuk” oturdu…

“Maceralı” başlangıcından yukarıda söz ettiğimiz ana yelkenini değiştirerek katıldığı ikinci yarışta bir cenova ile bir balon parçalamasına rağmen IRC3 grubundaki mücadelesini 1-3-1’lik derecelerle birinci bitirdi ama Genel Overall’daki şansını yitirdi.

IRC3′te Erhan Karaca yönetimindeki Borusan Jr. Alto ikinci, yarışa parçalanan cenova ile başlayan SEK Alize üçüncü sırayı doldurdu.

BULGAR EKİPLER HESABI BOZDU

IRC4’te Barış Koncagül liderliğindeki Shell Alize, Boğaz parkuru ve günün ilk şamandıra yarışındaki dereceleri ile tıpkı Logo gibi üç birinciliğe koşuyordu.

Ne var ki serinin son yarışında konuk Bulgar ekipler Wasabi ve Kalina ile Yapı Kredi Alize Zig Zag’ın arkasında kalınca bu şansını yitirdi.

DESTEK’TE MİKRO YAZILIM BİRİNCİ

Dört teknenin Genel Overall dışında yer aldığı Destek sınıfındaki mücadelede son gün My First Caddebostan parkuruna gelmedi.

Tarkan Akdoğan liderliğindeki Mikro Yazılım Cenoa iki ikincilik ve son yarıştaki birincilikle grup lideri oldu.

Umut Yolaz yönetimindeki Fashion Renkli Kampüs, gerçekten de “renkli” bir ekipti ve ikincilik derecesi ile sevinci yaşadı. Çağdaş Artu’nun MESSE Frankfurt Cenoa yarışları üçüncülük derecesi ile noktaladı.

PROTESTO KURULU “İŞSİZ” KALDI

IRC’de 40, Destek’te 4, toplam 44 teknenin katılımı ile gerçekleşen Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ta iki gün boyunca yaşanan kıran kırana mücadeleye rağmen tek bir protesto gelmemesi dikkat çeken ayrıntılardan bir diğeri oldu.

Sedat Temelli’nin Başkan, Selma Uca’nın Üye olduğu Protesto Kurulu iki koca günü Yarış Sekreterliği’nin kurulduğu Kalamış Wyndham Otel’de “boş” geçirdi.

TURKCELL PLATİNUM BOSPHORUS CUP
29-30 Eylül 2018 / İstanbul Boğazı-Caddebostan Parkuru

GRUP SONUÇLARI

IRC0
Kayıtlı tekne sayısı: 6
1. İstanbul Cerrahi Cheese (Levent Peynirci) 2-1-1 (4)
2. Shak Shuka 3 (Hasan Utku Çetiner) 1-2-2 (5)
3. Borusan Racing-Çılgın Sigma (Orhan Tüker) 3-3-3 (9)

IRC1
Kayıtlı tekne sayısı: 7
1. Mad X (İzzet Göçmenoğlu) 2-2-1 (5)
2. Define Jr. (Selim Kakış) 1-1-8 (10)
3. MSI Sailing Team/AG (Veli Murat Açıkalın) 5-4-2 (11)

IRC2
Kayıtlı tekne sayısı: 8
1. Logo (Onur Bilgen) 1-1-1 (3)
2. Turkcell Alize (Melis Baykan) 2-3-5 (10)
3. Uniq2Go-Hangover (Genco Sindel) 7-2-2 (11)

IRC3
Kayıtlı tekne sayısı: 8
1. Columbia Alize Keyfim 3.5 (Sinan Sümer) 1-4-1 (6)
2. Borusan Jr. Alto (Erhan Karaca) 4-2-2 (8)
3. SEK Alize (Berk Gürpınar) 3-3-5 (11)

IRC4
Kayıtlı tekne sayısı: 11
1. Shell Alize (Barış Koncagül) 1-1-4 (6)
2. Wasabi (Valentin Nikolov /BUL) 2-3-1 (6)
3. Yapı Kredi Alize Zig Zag (Hüseyin Akça) 3-2-2 (7)

DESTEK
Kayıtlı tekne sayısı: 4
1. Mikro Yazılım Cenoa (Tarkan Akdoğan) 2-2-1 (5)
2. Fashion Renkli Kampüs (Umut Yolaz) 3-1-5 (9)
3. MESSE Frankfurt Cenoa (Çağdaş Artu) 4-3-2 (9)

IRC SINIFLARI GENEL OVERALL
(40 tekne arasında ilk 5)

1. İstanbul Cerrahi Cheese (Levent Peynirci) 3-2-1 (6) IRC0 / Farr 40
2. Logo (Onur Bilgen) 6-1-2 (9) IRC2 / MAT 1010
3. Shak Shuka 3 (Hasan utku Çetiner) 1-3-5 (9) IRC0 / Farr 40
4. Borusan Racing-Çılgın Sigma (Orhan Tüker) 4-4-8 (16) IRC0 / Farr 40
5. Mad X (İzzet Göçmenoğlu) 9-12-3 (24) IRC1 / X-41

Kaynak: TurkSail
Fotoğraflar: Osman UĞUR

Bu dosyayı indir (TPBC YARIS SONUCLARI_2018.pdf)Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2. Gün ve Genel Overall Sonuç Tabloları 2004 kB

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1175
   CenkSahin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1166
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1168
   Slide11
 • 5000 fade true 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1177
   SGYELKENEnglish
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   Slide12
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123960
   YelkenciTurkiye
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124331
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124808
   TheLastNewsOf52SuperSeries
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124833
   ArkasLinlRegatta2019
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kusadasi-yat-kulubu-cumhuriyet-yarisi/
   CUMHURIYETYARISI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg


Bu konu şimdiye kadar 334 kere görüntülenmiştir