Kaş kışın neden boş?

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Geçen hafta Kaş’ın güzel insanı Nejat Beşkardeş aradı, “Vedat, bademler çiçek açtı” diye. Atladım mart ayında Kaş’a gittim. Kaş, her mevsimde güzeldir ama kışın bambaşkadır. Bütün Türkiye tir tir titrerken, 17 derece hava sıcaklığıyla ve bembeyaz çiçek açmış badem ağaçlarıyla karşıladı beni bu güzel sahil kasabası. Fakat bu kez Kaş çok farklı! Her yer bomboş. Kaş adeta sokak hayvanlarına kalmış. Yaz aylarında kalabalıktan adım atılmayan çarşısında tek tük yürüyenleri görmesem, “Burası terk edilmiş” derdim. Dükkân, restoran, bar ve otellerin neredeyse tamamı kapalı. Dillere destan 29 Ekim kutlamasıyla sezonu kapatan Kaş, 23 Nisan’da açıyor yeni sezonu. Yani tam 6 ay kapalı. Bu, sadece Kaş’a özgü değil, neredeyse tüm kıyı turizmi yapan beldelerin ortak durumu. Yani bunca yatırım sadece 6 ay için yapılıyor. Aslında 6 ay bile değil, 3 ay dolu olan yerler kendilerini başarılı buluyor.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ‘Türkiye Turizm Stratejisi 2023 Raporu’nda en fazla öne çıkan konu, ‘turizmin çeşitlendirilerek tüm yıla yayılması’. Bu yüzden özellikle kıyı turizminde ‘güneş-deniz-kum’a dayalı bakış açısının değişmesi şart.

‘Güneş-deniz-kum’a son
2011’de 31 milyon 500 bin turist ağırlayan Türkiye’nin, 2023’te hedeflediği 63 milyon turist rakamına ulaşabilmesi mümkün mü? Eğer turizmin önündeki en büyük tehdidin yine turizmin kendisi olduğunu unutmazsak, doğru konulmuş bir hedef. Ancak bu hedef için ‘sürdürülebilir turizm’ anlayışı, ana prensip olarak kabul edilmeli. Zira ülkemize gelen turistlerin neredeyse tamamı, zengin doğası, kültürü, tarihi ve 12 ay uygun hava şartlarına sahip olmasından ötürü Türkiye’yi tercih ediyor. Tüm bu özelliklerin bir arada bulunduğu ender ülkelerden olan Türkiye, geçmişte sadece ‘güneş-deniz-kum’ turizmine yatırım yapmıştı. Bu nedenle birçok belde, yoğun betonlaşmayla kısa sürede cazibe merkezi olma özelliklerini yitirdi. Özellikle Marmaris, bu konuda çok büyük yara aldı. Her tarafı kızıl çam ve sığla ağacı ormanlarıyla çevrili bu muhteşem doğa, oteller, siteler ve alışveriş merkezleriyle yok edildi. Kim bilir bu talihsiz belde daha ne kadar yıkıma uğrayacak… Turistin sadece otele geldiğini düşünen turizmciler, önce bu bakış açısını değişmeli. Bütün dünyada turizm, gelen turistin keyifli vakit geçirebileceği aktivitelerle zenginleştiriliyor. Bizde ise uçakla ülkeye gelen turist hemen otobüslere bindiriliyor ve tatillerinin sonuna dek (Avrupalı turistin yüzde 47’si, 11 ila 14 gün arası kalıyor) otellerden ayrılmıyor. Türkiye turizminin çözmesi gereken sorun tam da bu.

Aslında evrensel kriterlerin göz önünde bulundurulduğu örnekler, başarılı sonuçlar veriyor. Örneğin Fethiye’deki Saklıkent kanyonunda canyoning ve Baba Dağı’nda yamaç paraşütü, Kaş’ta dalış, Antalya’daki Köprülü Kanyon’da rafting, tüm arkeolojik alanlar, Kapadokya balon turları, Side Apollon Tapınağı’nda gün batımı… Avrupa karlar altındayken 17 derece sıcaklıkta, yazın ise 40 derece sıcaklıkta yapamayacağınız birçok şeyi, kış aylarında kıyı bölgelerimizde yapabilirsiniz. Türkiye’nin en büyük şansı, kıyılarının insanlık tarihi boyunca en önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olması; yani sadece ‘güneş-deniz-kum’dan ibaret olmaması. Özellikle Avrupa’daki emekli olmuş turistler için bulunmaz bir coğrafya.

Bulunmaz cevher Anadolu
2023’te 63 milyon turist hedefi için öncelikle bol aktiviteli ve 12 ay boyunca ‘sürdürülebilir turizm’ anlayışına uygun hareket etmeliyiz. Özellikle yerel motiflerimizi ve kültürel zenginliklerimizi evrensel bakış açısıyla sunabilirsek, Türkiye’yi tüm dünyada öne çıkarabiliriz. Zira ‘güneş-deniz-kum’ üçlüsüne birçok ülke sahip. Hatta bazıları, bizden çok daha güzel manzaralar sunabiliyor. Ancak onlarda olmayan bir şey var: Anadolu’nun 10 bin yıllık tarihi ve kültürü.
İşte bu zenginlik başka hiçbir yerde yok!

‘Kaş, motosiklet ve dalış tutkunları için ideal mevki’
Kaş’ın yerlisi olan işletmeci ve dalış hocası Erol Öztunalı ise bu güzel beldeyi şöyle anlatıyor: “Kışın Kaş’ta turiste rastlamak tesadüfidir. Yazın cıvıl cıvıl olan çarşı, kışın sokaklarını kedilere köpeklere bırakır. Akşamları in cin top oynar. Oysa Kaş, kış turizmine oldukça elverişli. Avrupa’da kar yağarken, burada güneş içimizi ısıtır. Yazın aşırı sıcaktan ötürü yapılamayan o kadar çok aktivite var ki… Mesela Likya Yolu’nu yürümek için en iyi mevsim kış. Motosiklet, özellikle de enduro tutkunları için kışın sürülebilecek birçok parkur var. Dalış noktalarının çeşitliliği ve su sıcaklığının 16 derecenin altına düşmemesi ise dalışı, kışın da sürdürülebilir kılıyor.”

Mektephan: Badem ağaçlarının gölgesinde gerçek bir doğa okulu
Bomboş bir Kaş’a hüzünle bakarak, geleceğin turizm anlayışını 30 yıl önce kavrayan Nejat Beşkardeş’in yeni projesini görmek için Kaş’a 10 km. uzaklıktaki İzne Köyü’ne doğru yola çıktım. Nejat abi, 80’lerin başında doğayla uyum içinde tatil yapılabilen ‘Kaş Camping’i açmıştı. Kamp, doğaya zarar verilmeden tasarlandığı için bugün değerinden bir şey kaybetmedi. ‘Sürdürülebilir turizm’ anlayışının en iyi örneklerinden biri. Ancak Nejat abi, zamanla kalabalıklaşan Kaş’tan uzaklaşarak yeni bir konsept yarattı.
Kaş’ın büyülü manzarası eşliğinde Nejat abinin ‘Mektephan’ına yöneldim. İzne, Teke Yarımadası’nın tüm yayla köyleri gibi taş evlerle dolu bir yer. Köyün ortasında da badem ağaçları arasına gizlenmiş ‘Mektephan’.
‘Mektephan’ ilginç bir proje. 1946’da yapılmış ve sonra kaderine terk edilmiş okul binasını, birkaç köylünün yardımıyla hayata döndürmüş Nejat abi. Ama ne döndürmek!..
“Bu proje nasıl aklına geldi?” diye sorduğumda cevabı, bir bilgenin doğadan kopmuş insanlara öğretisiydi sanki: “Yolum, çocukluğumun geçtiği Kars’ın Kağızman ilçesindeki gibi kaderine terk edilmiş bir ilkokula çıktı. Bu harabeye dönmüş yeri, 7’den 70’e özlemlerimizin anaokulu olarak bir şeyler üretip keşfedebileceğimiz, çocuklarımıza sanal âlemden uzakta, insanlara sakince tatil yapabilecekleri bir adres olarak diriltmek istedim. Burada toprakla uğraşıp, atölyelerde çalışıp, sedir ormanlarında yürüyüp, varlıklarının farkına varacaklar.”

Kaynak: Radikal

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://sualtigazetesi.com/umut-eyriparmak-avrupa-ucuncusu/
   UmutEyriparmak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/miray-ulas-hansa-sinifi-engelli-yelken-dunya-3-su/
   MirayUlas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-konuk-aydin-yurdum/
   AydinYurdum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=143593&preview=true
   EjderGinyol
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-sn-cahit-uren/
   Sn.CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-kpt-neslihan-karayel/
   NeslihanKarayel_STUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-sohbeti-konuk-ozkan-gulkaynak/
   Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-kuvvetleri-kupasi-oncesi-murat-tan-atilla-gokova-yaris-ekibi-roportajlari/
   MuratTan&AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-ve-sadun-boro-nun-izinden/
   OdaveSadunBoronunIzinde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-boronun-izinde/
   OdaBoronunIzınde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz/
   ACIKDENIZ-KonukCahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-programi/
   STUDYOProgrami_Konuk_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dunya-seyahati-sunumu/
   DünyaSeyahati
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kristal-deniz-ege-ozkan-gulkaynak/
   KristalDenizEGE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kayitsiz-iii-ile-dunya-turu-felsefesi-ozkan-gulkaynak/
   OzkanGulkaynak_Sunum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-ilk-yardim-hayati-tehlike-ve-tekne-kazalari/
   TAYKSUNUM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sudan-sohbetler-konuk-aysegul-sora/
   AysegulSora_SUdanSohbetler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-riccardo-de-felice/
   AMERICA’SCU-RiccardoDeFelice
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kural-semineri-iii-ilker-bayindir/
   KuralSeminer-IlkerBayindir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-kuzey-kutup-dairesinden-guney-kutup-dairesine-gronland-ve-antarktika-prof-dr-talat-kiris/
   TAYKSUNUM-PROF.DR.TALATKIRIS
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/turkiyenin-amator-denizcilik-tarihi-ozkan-gulkaynak/
   TurkiyeninAmatorDenizcilikTarihi–OzkanGulkaynak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-sanat-ve-deniz-tutkunu-levent-celmen/
   SanatveDenizTutkunuLEVENTCELMEN
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/camlimani-gunleri-kismet-deniz-boro-polat/
   CamlimaniGunleri
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/denizin-sesi-konuk-prof-dr-ahmet-koman/
   Prof.Dr.AhmetKoman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/keyifle-8-yilda-seyr-i-alem/
   KEYIF’LE8YILDASEYR-IALEM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/atlantik-gecisleri-ekber-levent/
   AtlantikGeisleri-EkberLevent
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/michel-desjoyeaux-ile-online-bulusma/
   MichelDesjoyeauxilebulusma
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-sekoleva-yelken/
   SGSTUDYO–SEKOLEVAYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yuksek-performans-yenkencilik/
   YuksekPerformansYelkencilik
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder-ii-program/
   SGSTUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder/
   SG STUDYOKonuklarCemGur&TimucinBinder
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken/
   DobraDobraYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-mustafa-cakir/
   SGSTUDYOKonukMustafaCakir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-saruhan-cinay/
   SGSTUDYOKonukSaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/avrupanin-kalbinde-bir-yelkenli/
   Yalcinlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-ejder-ginyol/
   SGSTUDYO-Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/daddsunum-kadin-ve-deniz-zeliha-ozer/
   KadinveDeniz
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/j40-turkiye-sampiyonasi/
   J40TurkiyeSampiyonasi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/arkas-aegean-link-regatta-2020/
   ArkasAegeanLinkRegatta2020
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aciklamalar-oguz-akif-sezer/
   KomodorOguzAkifSezer-ACIKLAMALAR
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sportsboat-turkiye-sampiyonasi-saruhan-cinay/
   Sportsboat_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenli-tekne-kiralama-nedir/
   YelkenliTekneKiralama
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kadinlarla-barisin-nese-vidinli-hasipek/
   KadinlarlaBarisin-NeseVidinliHasipek
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ilk-yaris-aciklamasi/
   CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg