YASLİLİKTA TEKNOLOJİ KİLİT ROL OYNAYACAK!

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

26 Aralık 2014 Cuma

NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com
KONGRE DOSYASI-6

3. Yaş Baharı Turizmi ve Dinamikleri Kongresi’ne davetli uluslararası konuşmacıların ortak noktası; yaşlı insanların evde bakımı tercih ettiklerini açıklaması oldu. Yaşlanmanın hızla arttığı AB’de bakım evleri ve yaşlı bakımına yönelik teknoloji çalışmaları hızla sürdürülüyor. Kongrede Türkiye’deki negatif Huzur evi algısının değiştirilmesi tartışılırken yeni bir yapılanma ile ilgili pek çok görüş paylaşıldı. Bunları da aktaracağız.

Ama önce AB’de yaşlanma ihtiyaçları, yaşlı bakım modellerini İsveç, İsviçre, Belçika cephesinden inceleyelim. Bu ülkelerde yaşlı bakımında neler yapılıyor, geleceğe yönelik neler planlıyorlar, yaşadıkları sorunlar nedir?..Tüm anlatılanları detayları ile sizlerle paylaşıyoruz. Gelin hep birlikte masaya yatıralım, tartışalım ve ilham alalım anlatılanlardan….

EVDE BAKIM YAŞLILAR İÇİN EN UYGUN OLANDIR
Caratech AB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. LIija BATLJAN;tüm dünyada yaşlılığın arttığına, değişikliklerin daha hızlı gerçekleşeceğine, yaşlanan Avrupa nüfusunun gelecekte iş gücünde daha az varlık göstereceğine dikkat çekiyor. İtalya, Almanya, İspanya, Japonya ve diğer ülkelerde düşük doğurganlık oranları, boşanmaların artması, ekonomik koşullar nedeniyle bu rakamların düşmeye devam edeceğini belirten Batljan; “Türkiye’de aynı durumda. Bugünün kadını çalışmak, erkeklerle eşit koşullara sahip olmak istiyor. Türkiye’de anne olma yaşı 27, Stockholm’de ise 32 dir. Annelik yaş ortalaması artacak. Doğurganlık tartışılması gereken konular ancak siyasileştirilmeden neler yapılmasını tartışılması lazım. Daha uzun yaşıyor, daha az çocuk sahibi oluyoruz. İsveç’te çocuklar ebebeyn ile aynı evde yaşamıyor. Burada en doğrusu zor durumda yaşlılar için en iyi bakımı evde sağlamak olacaktır. Bu toplum için verimlilik ve yaşlılar için en uygun olanıdır. ” diyor.

YAŞLILIKTA TEKNOLOJİ KİLİT ROL OYNAYACAK.
1990 larda yaşlılar için hizmet veren bir kurumda çalıştığını belirten BATLJAN bölgesel ve yerel düzeyde İsveç modeli bakım sistemi hakkında şu bilgileri verdi:
” Özel evlerde ve evde bakım programları kapsamında İsveç belediyesi ile anayasal bağlamda sorumluluk çalışması yaptık. İsveç’te daha ziyade teşvik yardımları çalışıyor. İl meclislerinin önemi büyük. Belediyeler için evde bakım yük oluyor. Uzun süreli bakımlarda sorumluluklar üst düzeyde. 1- Yasalarla bölgesel düzeyde 21 eyalet meclisi var. Bunlar sağlık hizmetleri sunmak ile sorumlu 2- Yerel düzeyde ise yaşlı ve engelliler bakımı için belediyeler bu hizmetten sorumlu. Sosyal bakım mevzuatı yasaları önemli. Bu alanda gelecek Teknolojinin yardım alacağı bir yöne doğru gidilecek. Ne tür bir politik irade olursa olsun Teknoloji kilit rol oynayacak. Evde bakım sadece bir maliyet tasarrufu değil, bağımsızlık duygusunu teşvik eden bir uygulamadır. ” şeklinde aktardı.

BELÇİKA: 4 YAŞ SORUNU ORTAYA ÇIKIYOR.
Brüksel KU Leuven Üniversitesi Prof. Dr. Bert Broeckaert ise Belçika’da yaşlı bakımında şu anki durumu şöyle değerlendiriyor: “Yaşlı insanların yüzde 5’i ev ortamında bakılıyor. Yaşlı nüfusun yüzde 95 i yaşlı olarak algılanmak istemiyorlar. Belçika’daki olanaklarda 125 bin kişi evde bakılıyor. 157.187 kişi ev hizmeti alıyor. Yaşlanan nüfus artıyor.Gelecekte daha fazla bakım evlerine ihtiyaç var. Bu oran yüzde 5 den yüzde 7 ye çıkacak. 1996-2012 yıllarında yatak sayısı stabildi. Ancak artık 4.ncü yaş sorunu ortaya çıkıyor. Bakım evlerinde yüzde 95 in üzerinde 75 + yaş grubu var. Belçika’da federal bölgesel hükümetler karar aldı.Yaşlıların evde bağımsız bakılmalarını istiyoruz. Kilit nokta bu. Alternatif bakım hizmetleri, Kanguru ev barınma olanakları sunuluyor. ” şeklinde görüşlerini paylaştı.

Daha fazla bağımlı hale gelen nüfusun evde bakıma ihtiyaç duyacak olması, eğitimli personel ve maliyet şu anda Belçika’nın yaşlı bakımı sorunları olarak belirtiliyor. Kişilerin isteklerinin önemli olduğunu ve alternatif bakım seçeneklerinin düşünülmesi gerektiğini vurgulayan Prof.Dr. Broeckaert, Palliative care sistemi hakkında şu bilgileri aktardı:

PALLCARE VE PALL NETWORK
” Kişilerin yaşam kalitelerini artırmak, deneyim sağlamak için Pall Network ile çalışıyoruz. Belçika’da bu anlamda 25 bölgeye ayrıldı. Flanders’da 15 pallcare var. Bu çok disiplinli sistemde yaşlı evde kalmaya devam ediyor. Ancak sayı düşük, daha fazla bakım evine ihtiyaç var. Pallcare bakım üniteleri hastanelerde uzmanlaşmış kişilerle yer alıyor.
Pallcare bakımın evde olması, ölüme yaklaştıklarında rahatlık sağlamaya devam etmesi, pallcare de uzmanların devamlı ve eğitim koordinasyonu anlamında destek vermesi temel fikirdir. Yaşam desteği konusunda hassas kararların bu merkezde alınması gerekiyor. Hasta ve aile arasındaki iletişimde hastanın yaşamına dair sözü olabilmeli. Hasta bilincini kaybetmeden bunun yapılması gerekiyor. Kişi pallcare aşamasına gelmeden önce ileri bakım hizmetlerinin planlanması hasta hakları açısından çok önemli. Sürdürülebilir bakım için bakım hizmetlerinin planlanması, hastanın inançları ve istekleri doğrultusunda hizmet vermek gerekiyor.. ”

YAŞLI BAKIMI SEKTÖRÜ BÜYÜYEN POTANSİYEL
İsviçre’de Yaşlı Bakımında sorunlar ve çözümlere yönelik görüşlerini açıklayan Deconet Ceo’su Robert Hurter; ” İsviçrede yaşlıların yüzde 80’i kendi evlerinde yaşamayı tercih ediyor. Hane halkı tek ya da iki kişilik, kalabalık aileler azaldı. 80 yaşın üzerinde olanlar yüzde 20 civarında.. Önümüzdeki yıllarda 145 bin yeni alan ve yıllık 350 yatak oluşturmak gerekiyor. Yaşlılar için yeterli yatak sayısı olmaması en büyük sorunlardan biri.. ” diyor.

Şirket ve yerel dinamikler vasıtasıyla tıbbi destek bakım hizmetleri, mobilite, ulaşım, güvenlik, acil durum hizmetleri vermenin giderek önem kazandığına dikkat çeken Hurter; ” bu işin büyüyen bir potansiyeli var, 65 yaş üzeri için bu potansiyel daha da artacak. ” diyor.Çalışmalar hakkında bilgi veren Hurter şu konulara dikkat çekiyor: ” Şirketler bir kişinin bağımsız yaşayabilmesi için gerekli önlemleri alması gerekmektedir. İsviçre’nin Kızılhaç ile işbirliği bulunmaktadır. Şirketler hastaların yakından takip edilmesini istemekte. Piyasadaki bu hizmetlerin daha da geliştirilmesi gerekiyor.Yönetim yetkinliği 65 yaş üzeri için ve hizmet tabanlı olması gerekli. Yaşlıların haklarının korunması anlamında Yaşlı politikasının siyasi çerçeve eksikliği var. 65+ için sağlık sigortası hızlı bir şekilde artıyor. ”

HİZMET NETWORKLERİNİN ÖNEMİ
Yaşlıların sosyal konumlarının niteliksiz olmasının yaşam kalitesini azalttığını vurgulayan Hurter; “Şirketler 65+yaş için yaşam kalitesi hedeflerini emsalsiz networkler kurarak gerçekleştirmekteler. Care IP, acil durum çağrıları, güvenlik ortamı sağlamakta. Şirket profilleri sürekli güncelleştiriyor. Şirketler temel düzeyde günlük yaşam, ulaşım, hijyen,kültür ve sosyal yaşam acil yardım hizmetlerini sağlamak durumunda. Her hizmet merkezi eğitimlerle yaşlıların bakım ihtiyacına cevap verecek şekilde olacak. Şirketlerin veri tabanları yönetimi de bu hizmeti sağlaması gerekecek. Kalite standartları önemli: Müşteri veri tabanının kişisel profilleri ile 7/24 takip edilmesi…Büyüyen hizmet portfolyosu yeni hizmet networklerine katılması mümkün olacak. ” dedi.

Kısaca 65-80 yaş grubunun artışı ile bu şirketlerin ve bakım modellerinin sayısı ve önemi de artacağı kesin… Kısa vadede Yaşlı bakım Pazarı sektörel devler yaratacak. Hurter 2018’de faydalanıcıların yüzde 3 oranında artacağını öngörüyor. Hayat kalitesi artırmak, bağımsız ve güvenli bir yaşam için benzersiz ve erişilebilir bir network oluşturmak gerekliliğine de dikkat çekiyor.

DEVAM EDECEK…

 

Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kaynak: http://www.turizmhaberleri.com/HaberAyrinti.asp?ID=28611

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1175
   CenkSahin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg