SEZEN SECGİN YAZDİ: YUCATAN'İN KALBİ MERİDA'DA BİR GARİP GECE

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

22 Temmuz 2014 Salı

Sezen SEÇGİN- turizmhaberleri.com

YUCATAN’IN KALBİ MERİDA’DA BİR GARİP GECE
Meksico City’den yola çıkıp gece vakti varıyoruz Merida’ya.
İşte gerçek Meksika, üstümüze yapışan sıcak ve Maun ağaçlarının kokusu karşılıyor bizi dışarda. Burun deliklerimiz yanıyor, beynimize giden fazla oksijenden başımız dönüyor. Nilay bir taksiciyle yön bulma çalışmalarına başlamış bile yine:) Merkez diyor “Centro, kaç peso bayım ?” “20 dolar” diyor taksici ve ekliyor: “burdan çok uzak yürüyemezsiniz.” Hıım bu cümleler pek tanıdık geliyor kulağımıza. Kesin yürürüz o halde. Taksiciler dünyanın her yerinde aynı özelliğe sahip, caydırıcı cümleler tıpkı birbirinin benzeri, kendisini tercih etmemiz için yapılan akıl oyunları farklı dillerde oynanan aynı senaryo. Hadi çıkalım havalimanından ciğerlerim yanacak! Sanki dünyanın en ağır sigarasını içer gibiyiz ikimizde çünkü çekilen hava hava değil yoğun bir şey, tropik kokunun okyanus tuzuyla birleşmesi.


Çantalar yüklü, havalimanından ana caddeye 20 dakikada yürüyoruz. Cadde üstünde iki Fransız sırt çantalı kızla karşılaşıyoruz. Otostop vari bir kaç el hareketi hafif çekimser, akşamın getirdiği ürkeklik ama yola çıkmanın cesareti ve dayanılmaz hafifliği ile yanı başımızda duran minik dolmuşa doluşuyoruz. 1,5 peso karşılığında 10 dakika sürmeden sarı ışıklarla donatılmış, küçük evlerle dolu, balık etli rengarenk şortlu kadınların kahkahalarıyla karşılıyor bizi Merida. İniyoruz.

Sokakta yürümenin keyfi anlatılmaz çünkü burası Yucatan’ın kalbi Maya dilinde Beş tepe daha öncelerde ise ICHCAANZİHO adıyla bilinen şehir. 1542 ‘de sömürgen İspanyollar tarafından keşfedilerek yine yerlerinden yurtlarından edilen Mayaların Evi. Bugün ise Yucatan’a girmeden soluklanılan bir güzel şehir sadece. Etrafı, Mayaların kentlerini ve dinsel merkezlerini inşa ettiği mağaralar ve doğal kuyular ile dolu. Şehirde bunca yılın gizemini hala hissetmek mümkün .

Mükemmel hostelimizi buluyoruz. Odaya girmeden merdivenlerin labirentler oluşturduğu , oda kapılarının açık olduğu yollardan geçiyoruz. Odamız küçük ve tavanda tipik Meksika usulü dev bir vantilatör var. Hapishaneden bozma çizgili pijama desenli bu odayı hızla terketmek istiyorum. Çünkü aklıma gelen ilk senaryo bu vantilatörün yerinden çıkarak bizi kaç parçaya ayırabileceği. Çantaları bıraktığımız gibi çıkıyoruz Merida sokaklarına, çünkü burası sadece bir durak ve hızla şehri gezmeliyiz.


Sokaklara atılmış masa ve sandalyeler, kapı önlerinde oturanlar, faytonlar, sokaklarda gitar çalan amcalar, amcalar çünkü hiçbiri Desperado filmindeki El Mariachi ‘ye benzemiyordu. Zaman aşımı olarak nitelendirdiğimiz bu gerçek ile sadece müziği dinleyerek yürüyoruz sokakta ve meydana geliyoruz büyük Plaza Grande’ye ve Maya uygarlığına ait kıyafetlerle ateş dansı yapan bir grup genç çocuğun gösterisine tanık oluyoruz. Onların ataları Maya ve kendileri bazı sembollerle hala bu yok edilmeye yüz tutmuş uygarlığa bir küçük ışık tutmak istiyorlar, tek çabaları gelen yabancılara atalarımız değerliydi diyebilmek.

Orta Amerika’nın sömürülmeden önceki sahipleri olan yerli Kızılderili halktır Mayalar. Bizim sırrına yıllar sonra eriştiğimiz bilgilere o zamandan sahip olan bir rivayete göre kayıp kıta MU uygarlığının torunlarıdır. Çünkü Dünya tarihini uzun zaman döngülerinden oluşan, çağlar aracılığıyla bölümlere ayırma mantığı, sanıldığından çok daha eski bir uygarlığın Mayalara bıraktığı mirastır… Mayalar gökyüzüyle ilgili hassas hesapların matematikçileri ve bir uyanış için bizleri haberdar eden toplumdur. Bizlerden çok ileri gittiklerinin su götürmez bir gerçek olduğuna inandığım bu kadim uygarlığa ait bazı bilgileri Adı “zamanların kitabı” ya da “olayların kitabı” anlamına gelen Popol-Vuh,’un çözümlemesinde bulabilirsiniz. Kitap İspanyolca ‘ya çevrilmiş ve Mayalarda kadim zamanlardan beri aktarılagelmiş sözlü geleneğin yazıya geçirilmesiyle oluşmuştur.Bir fizikçi olan Doç. Dr. Haluk Berkmen ‘in ön Türk Tarihi ve konu üstündeki çalışmaları Türkiye’de reklam kaygısı, Mayaları kullanarak ünlü olma hevesi ve uydurma içermeyen uzun yıllar üstünde çalışılmış, dil incelemelerinden yola çıkarak hazırlanmış yararlanılabilecek kaynaklardır.
Derken şirin mi şirin bir yol üstü restoranında Margarita içerken buluyoruz kendimizi Nilay’la. Büyük İspanyol Katedralinin ışıkları altında kiliseden çıkan gelin ve damatı izliyoruz. Karnımızı kocaman Tacoslarla doyuruyoruz. Yarın heyecanlı bir gün olacak çünkü etrafımızdaki doğa capcanlı tarih henüz tarih olmamış diyecek kadar ayakta yarının yol planını yapıyoruz. Öyle heyecanlı ki yol üstünde Chitchen İtza, sayısız Cenote ve batıklar, xkeken, sacred cenote, ik kil, El caracol ,Uxmal , Cuzama, Valladolid, dzitnup ve bu daha Cancun’a gitmek üzere çıktığımız yolun yarısında görülecek yerler. Margaritalarda bitmiş. Uyku vakti gelmiş.

Gece… !!
Bir erkek çığlığı!!
İspanyolca bağrışmalar, kapılar çarpılıyor, camlar kırılıyor. Dehşetle uyanıyoruz. Başımızın üstündeki vantilatör çıktı ve senaryo gerçekleşti sanıyorum Ancak şanslıydık bizi es geçti yan odadaki İspanyolları kesti, biçti ve paramparça etti gibi bir ses geliyor. Gözlerimi ovuşturuyorum, hayır vantilatör yerinde. Kalkıp hemen kapıya koşuyorum , yatakta elini ağzına götürmüş, gözleri kocaman olmuş Nilay’la göz göze geliyoruz. Nilay’ın o naif ve korkmuş halini hayatım boyunca unutmayacağım. Evet O’nu korumam gerek… Planı yapıyorum, çantadan biber gazını alıyorum. Planı açıklıyorum: Koşuşturma sesleri, çığlıklar, kovalamacalar .. her an odanın yarı açık duran enteresan kilidi kırılıp biri içeri girecek gibi.


Nilay kapının soluna ben sağına pozisyon alıyoruz. Şimdi içeri girerlerse tekmeyle adamı yatağa itip biber gazını boşaltıyoruz odaya. Sen kaç, dur dur, burda sandalye var, onu da kafaya atalım kalkamasın ya da ikinci kişi gelirse ben biber gazı sıkarken sen sandalyeyi adamın kafasına indir ve kaç ben hemen biber gazını diğerine de sıkıp geliyorum. American History x, Otomatik portakal, Bronx tale gibi filmler sevdiğim filmlerdir..:)
Bu esnada Meksika Polis teşkilatı sirenleri çalıyor. Polis geliyor anladığımız kadarıyla, pazarlık, güç uygulama ve teslim olma sesleri, resepsiyonda duran yaşlı amcanın sesiyle karışıyor, birilerini götürüyorlar… dakikalar geçiyor ve biz nefes almaya başlıyoruz.

Nilay diyor ki hala ses kısık, ‘kesin uyuşturucu pazarlığı”, ben diyorum ki “hayır iki guy kavgası” derken kahkahalarla yataklara geçiyoruz. Ve bir yolculukta tek ailen olan yol arkadaşını kendinden daha çok korumalısın bunu ikimiz de adımız gibi biliyoruz. Çünkü O senin tek yol arkadaşındır.

Sabah oluyor. Eşyaları toplayıp iniyoruz. Kahvaltıda bizi ilginç meyveler bekliyor. Resepsyon görevlisi değişmiş, zaten ingilizce konuşmadıkları için ne olup bittiğinin dedikodusunu yapmıyoruz. Doğru arabamızı almaya gidiyoruz.Tahminimizden daha ucuza kiraladığımız arabamızı Belize sınırında bırakmak üzere alıyoruz. Ve maceranın en güzel kısmı için gaza basıyoruz. Valladoid yolunu izleyip bütün köylerde tacos yiyoruz. Bütün mağaralarda, cenotelerde yüzüyoruz, bütün tarihi ve bütün doğayı dinliyoruz. Burda engin bilgilere sahip bir uygarlık yaşamış. Kuşlar ve ağaçlar onların şarkısını söylüyor ve biz bu yolda onları dinleyip huzur buluyoruz..

Daha fazla fotoğraf için:
https://www.facebook.com/Gezenmibilirsezenmi?ref=hlKaynak: turizmhaberleri.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/erden-eruc-pasifik-canli-yayinlari/
   ErdenEruc
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://sualtigazetesi.com/umut-eyriparmak-avrupa-ucuncusu/
   UmutEyriparmak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/miray-ulas-hansa-sinifi-engelli-yelken-dunya-3-su/
   MirayUlas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-konuk-aydin-yurdum/
   AydinYurdum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=143593&preview=true
   EjderGinyol
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-sn-cahit-uren/
   Sn.CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-kpt-neslihan-karayel/
   NeslihanKarayel_STUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-sohbeti-konuk-ozkan-gulkaynak/
   Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-kuvvetleri-kupasi-oncesi-murat-tan-atilla-gokova-yaris-ekibi-roportajlari/
   MuratTan&AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-ve-sadun-boro-nun-izinden/
   OdaveSadunBoronunIzinde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-boronun-izinde/
   OdaBoronunIzınde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz/
   ACIKDENIZ-KonukCahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-programi/
   STUDYOProgrami_Konuk_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dunya-seyahati-sunumu/
   DünyaSeyahati
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kristal-deniz-ege-ozkan-gulkaynak/
   KristalDenizEGE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kayitsiz-iii-ile-dunya-turu-felsefesi-ozkan-gulkaynak/
   OzkanGulkaynak_Sunum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-ilk-yardim-hayati-tehlike-ve-tekne-kazalari/
   TAYKSUNUM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sudan-sohbetler-konuk-aysegul-sora/
   AysegulSora_SUdanSohbetler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-riccardo-de-felice/
   AMERICA’SCU-RiccardoDeFelice
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kural-semineri-iii-ilker-bayindir/
   KuralSeminer-IlkerBayindir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-kuzey-kutup-dairesinden-guney-kutup-dairesine-gronland-ve-antarktika-prof-dr-talat-kiris/
   TAYKSUNUM-PROF.DR.TALATKIRIS
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/turkiyenin-amator-denizcilik-tarihi-ozkan-gulkaynak/
   TurkiyeninAmatorDenizcilikTarihi–OzkanGulkaynak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-sanat-ve-deniz-tutkunu-levent-celmen/
   SanatveDenizTutkunuLEVENTCELMEN
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/camlimani-gunleri-kismet-deniz-boro-polat/
   CamlimaniGunleri
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/denizin-sesi-konuk-prof-dr-ahmet-koman/
   Prof.Dr.AhmetKoman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/keyifle-8-yilda-seyr-i-alem/
   KEYIF’LE8YILDASEYR-IALEM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/atlantik-gecisleri-ekber-levent/
   AtlantikGeisleri-EkberLevent
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/michel-desjoyeaux-ile-online-bulusma/
   MichelDesjoyeauxilebulusma
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-sekoleva-yelken/
   SGSTUDYO–SEKOLEVAYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yuksek-performans-yenkencilik/
   YuksekPerformansYelkencilik
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder-ii-program/
   SGSTUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder/
   SG STUDYOKonuklarCemGur&TimucinBinder
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken/
   DobraDobraYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-mustafa-cakir/
   SGSTUDYOKonukMustafaCakir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-saruhan-cinay/
   SGSTUDYOKonukSaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/avrupanin-kalbinde-bir-yelkenli/
   Yalcinlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-ejder-ginyol/
   SGSTUDYO-Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/daddsunum-kadin-ve-deniz-zeliha-ozer/
   KadinveDeniz
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/j40-turkiye-sampiyonasi/
   J40TurkiyeSampiyonasi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/arkas-aegean-link-regatta-2020/
   ArkasAegeanLinkRegatta2020
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aciklamalar-oguz-akif-sezer/
   KomodorOguzAkifSezer-ACIKLAMALAR
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sportsboat-turkiye-sampiyonasi-saruhan-cinay/
   Sportsboat_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenli-tekne-kiralama-nedir/
   YelkenliTekneKiralama
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kadinlarla-barisin-nese-vidinli-hasipek/
   KadinlarlaBarisin-NeseVidinliHasipek
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ilk-yaris-aciklamasi/
   CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg