İstanbullu turizmciler 2014 sezonundan fazla umutlu değil

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Yemeğin açılış konuşmasında gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan TUROB Başkanı Timur Bayındır, her dönem yerel yönetimler ile yoğun temas halinde olan TUROB’un sektörün sorun ve ihtiyaçlarını en doğru şekilde aktararak, çözüm önerileri sunduğunu belirtti. “Sektörümüz adına beklentilerimizi paylaşırken aynı zamanda yardımcı ve yapıcı öneriler ile bu beklentilerin hayata geçirilmesini kolaylaştırmak önceliğimiz olmaya devam edecektir” diyen Bayındır; “Bu süreçte, şehrimiz adına öncelikli çözüm önerilerimiz, hem biz İstanbullular hem de misafirlerimiz açısında ciddi bir sorun olan “ulaşım” konusu üzerine olacaktır. Coğrafi avantajımız olan deniz ulaşımının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması, sadece Avrupa ve Asya Yakası arasında değil, paralel hatların arttırılmasıyla başarılı olacaktır. Tabi ki tüm bu varış noktalarının diğer toplu ulaşım araçları ile bağlantılarının oluşturulması önem arz etmektedir. Böylelikle başta yerel halkın gündelik yaşamı kolaylaşacak, bununla beraber misafirlerimiz, şehrin içindeki bölgesel seyahatleri dışına çıkarak, tüm şehri yaşama fırsatı edineceklerdir. Sektörümüz adına diğer önemli bir husus da şehrin sosyal ve kültürel imkânlarının geliştirilmesidir. Kongre ve kültür merkezleri, sergi sarayları, konser salonları gibi imkânların geliştirilmesi ve bu mekânlara global etkinliklerin alınabilmesi şehrimiz turizmine katma değer sağlayacaktır” dedi.
“ŞEHRİN TÜM ÇEKİM NOKTALARI MAKSÜMUM DÜZEYDE KALMALI”
Günümüzde şehirlerin, ülkelerin önüne geçerek tek başlarına daha güçlü markalar haline geldiğine vurgu yapan TUROB Başkanı Timur Bayındır, şehir turizminin, İstanbul gibi metropol ölçeğindeki büyük şehirlerde ağırlık gösterdiğini ve bu alanda kentin turizm potansiyeli ve çizdiği imajın büyük önem taşıdığını belirtti. Bayındır, konu ile ilgili şunları aktardı;  “Şehrin tüm çekim noktalarının maksimum düzeyde kullanılması gerekir. Kentin, altyapı ve üstyapıdaki başarısı, hava alanı hizmetleri, ulaşım kolaylığı, restoran ve eğlence merkezlerinin çeşitliliği ve kalitesi, esnafın ve halkın bilinçli yaklaşımı gibi pek çok unsur şehrin imajına etki etmektedir. Bu alanların iyileştirilmesi ve modernleşmesi öncelikle yaşayan insanların refahı ve devamında şehrin kalkınmasında büyük önem taşır.
“TWITTER YASAĞI SEKTÖRÜ OLUMSUZ ETKİLEYECEKTİR”
Unutulmaması gereken bir nokta da vazgeçilmezimiz olan teknoloji unsurudur. Şehrin “online” olması ve dijital ortamlara erişim sağlayabilmesi, günümüzde şehri ziyaret eden misafirlerin ve halkın ortak beklentisidir. Ancak geçtiğimiz hafta alınan bir kararla, dünyanın en önemli sosyal medya araçlarından biri olan “Twitter” kullanımının ülkemizde kapatılması hepimizi üzmüştür. Bir iletişim aracının, yani haber alma hürriyetinin engellenmesi oldukça vahim bir durumdur. Ülkeler sosyal medyayı nasıl daha etkin kullanabilmenin yollarını araştırırken, bu yasak bizleri gerek vatandaş gerekse sektör olarak olumsuz yönde etkilemektedir. Temennim, kısa vadede bu yöndeki uygulamaların son bulmasıdır.  Son dönemde ülkemizde yaşanan siyasi ve toplumsal olaylar ülkemizin imajına ve yurt dışından aldığı turist sayısına doğrudan etki etmektedir. Bu durumun yansımalarından birini, geçtiğimiz günlerde TUROB olarak siyasi liderlere yapmış olduğumuz sağduyu çağrısında dile getirdik. Başta İtalya olmak üzere kimi ülkelerin dışişleri bakanlıklarının, vatandaşlarına Türkiye’ye gidilmemesi konusunda uyarılarda bulunmaları sektör olarak bizleri endişelendirmektedir. Durumun ivedilikle çözülebilmesi için başta siyasi liderlerimiz olmak üzere, Dışişleri Bakanlığı ve sektör paydaşlarının ortak akıl sergileyebilmesi gerekmektedir.
“2014 YILI BEKLENTİMİZ ÇOK YÜKSEK DEĞİL”
Siyasi ve ekonomik belirsizlik içerisindeki ülkemiz şartlarında 2014 yılının nasıl geçeceğini tahlil etmek ise zor. Ancak 2014 yılı için beklentilerimizin çok yüksek olmadığı yönünde hemfikir olduğumuzu düşünmekteyim. Avrupa’da devam eden ekonomik kriz, gerek krizden dolayı turizm gelirlerini arttırmayı hedefleyen rakip ülkelerin pazardaki promosyonları, gerekse ülkemizin devam eden imaj iyileştirme çabaları zor bir dönem geçireceğimizi göstermektedir. Mart ayı başında gerçekleşen ITB Berlin Fuarı da bu öngörülerimizi doğrular bir tablo çizmiştir.  Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan istatistiklere göre, 2014 Şubat ayında gelen turist sayısı %6,6 artışla 1,3 milyona, 2014 Ocak-Şubat döneminde ise %5,3 artışla toplam turist sayısı 2,5 milyona çıktı. Rakamlar genel olarak öngörülerimize paralel seviyede gerçekleşmiştir.
“İSRAİL VE SUUDİ ARABİSTAN PAZARLARI UMUT VERİYOR”
İsrail ve Suudi Arabistan pazarlarının ümit vermekle beraber, siyasi kargaşaya karşın Rusya Federasyonu ve Ukrayna’dan gelen turist sayısında beklentilerin aksine artış yakalanması memnuniyet vericidir. Bilindiği üzere, İsrail turizminde önemli bir pay sahibi olan İsrailli işçileri temsil eden sendikalar Türkiye’ye turizm boykotunu 4 yıldır sürdürüyorlardı. Geçtiğimiz günlerde, İsrailli sendikaların Türkiye’ye tatil boykotunu kaldırdıklarını açıklamasıyla, 250 binin üzerindeki İsrail işçisi ve aileleri bu yaz tatil için yüksek ihtimalle Türkiye’ye gelebilir. Verilere, tesisler açısından bakacak olursak, ülkemize gelen turist sayısının artış oranı ile konaklama tesislerinde arza sunulan yeni yatak sayılarının ve kapasite artışının, doğru orantılı olması, sürdürülebilir turizm ve tesislerin verimli kullanımına katkı yapacaktır. Artış oranının aylık olarak en az %15 seviyesinde seyretmesi, yeni açılan tesislerle birlikte ancak bir önceki yıldaki doluluk oranlarını sağlayabilecektir. Sizlerin, tüm sektör paydaşlarının ve meslektaşlarımın devam eden yoğun emekleri ile istikrarımızı koruyacağımızı düşünerek, umutsuz bir tablo çizmek istemiyorum. Ancak var olan gerçekleri de göz ardı etmeden, planlama yapmak gerektiği aşikârdır. Konuşmamı noktalandırırken, desteklerini bizden esirgemeyen sponsorlarımız Ecolab – Yurtiçi Kargo ve Boyut Yayın Grubuna; Bu güzel ve değerli ev sahipliğinden ötürü, Elite World Otelleri Genel Müdürü Sayın Ünsal Şınık’a, Elite World Otelleri Satış ve Pazarlama Direktörü Sayın Emel Elik’e ve Elite World Business Hotel Genel Müdürü Sayın Murat Köni’ye teşekkürlerimi sunuyorum.”

VALİ MUTLU: İSTANBUL BÜYÜMEYE VE İLERİ DOĞRU KOŞMAYA DEVAM EDECEK
İstanbul’un başlı başına bir marka kent olduğunu belirterek konuşmasına başlayan İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, daha fazla turist ağırlayabilmek için daha fazla ve işbirliği içinde çalışılması gerektiğine vurgu yaptı. Eksikliklere rağmen İstanbul’un büyümeye devam edeceğini belirten Mutlu, İstanbul gibi önemli tarihi ve kültürel altyapısı olan diğer kentlere bakıldığında daha fazla turisti ağırladıklarını ve daha fazla turizm geliri elde ettiklerini ifade etti. Bu nedenle önümüzde kat etmemiz gereken ciddi bir mesafe olduğuna vurgu yapan Mutlu, konuşmasına şöyle devam etti; “Dünyanın konjonktürel yapılarına bağlı olarak turizm sektöründe iniş ve çıkışlar yaşanabilmektedir. Bu yıl geçtiğimiz senenin rakamlarına göre küçük bir düşüş yaşansa da turizmdeki gücümüzü 2014’te de sürdürmeye devam edeceğimize inanıyorum. Kentimizin ihtiyaçları doğrultusunda yeni yatırımlar yapılmaya devam edecektir.  Sadece turizm alanında değil, diğer sektörlerde de önemli yatırımlar yapılıyor. Bu yatırımların, turizmde doluluk oranlarıyla birlikte artış kaydetmesi büyük önem taşıyor. İstanbul’un kapasitesini doldurabilmek için sektörün; pazarlama, işletme, hizmet ve reklam gücü ön plana çıkıyor. Bu alanda da gerek İstanbul gerekse Türkiye’mizde; hizmet, tesis kalitesi ve tanıtım konularında dünyanın en iyi çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bunun yansımasını da gelen turist sayısındaki artış ile görebiliyoruz. Geçtiğimiz yıl İstanbul’a gelen 10 milyon ziyaretçinin mutluluğunu yaşamıştık. Bu yıl bu rakamının çok daha üzerine çıkarak, yeni rekorlara ulaşmalıyız. Başarılı otellerin sayısı arttıkça ve mükemmel işletmecilik anlayışı hakim oldukça endişelenilecek bir durum yoktur. Kimi eksiklikler yaşansa da İstanbul ileriye doğru koşmaya ve büyümeye devam edecektir.”
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Kaynak: http://www.turizmguncel.com/haber/İstanbullu-turizmciler-2014-sezonundan-fazla-umutlu-degil-h18528.html

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1175
   CenkSahin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/daddsunum-kadin-ve-deniz-zeliha-ozer/
   KadinveDeniz
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/j40-turkiye-sampiyonasi/
   J40TurkiyeSampiyonasi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/arkas-aegean-link-regatta-2020/
   ArkasAegeanLinkRegatta2020
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aciklamalar-oguz-akif-sezer/
   KomodorOguzAkifSezer-ACIKLAMALAR
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sportsboat-turkiye-sampiyonasi-saruhan-cinay/
   Sportsboat_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenli-tekne-kiralama-nedir/
   YelkenliTekneKiralama
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kadinlarla-barisin-nese-vidinli-hasipek/
   KadinlarlaBarisin-NeseVidinliHasipek
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ilk-yaris-aciklamasi/
   CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg