Farr 40’ların kaderinde soğuk ve yağmur var

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

TAYK tarafından düzenlenen Farr 40 İstanbul Kupası 3.5 knot’lık güneyli, zayıf ve kararsız esinti ile başladı. Daha sonra kuzeydoğuya dönen rüzgar 29 knot’a kadar yükseldi, yağmur geçişinin ardından 11 knot’a geriledi. Hissedilen sıcaklığın 11 dereceye kadar düştüğü Caddebostan parkurunda gerçekleşen mücadelede ilk gün hedeflenen 3 yarışla tamamlandı.

Farr 40’ların 9-11 Haziran tarihlerindeki yılın ilk buluşması yaz başına rastlamasına rağmen soğuk ve yağışlı havada gerçekleşmişti.

Hatta bu yarışların hayata geçmesinde büyük rol üstlenen Goblin 5’in sahibi Aydın Yurdum, Yarış Komitesi’nin yanından geçerken, “Biz bu yarışı kışın değil de yaz aylarına denk getirirsek iyi olacak” diyerek espri de yapmıştı.

Yaz başında üşüyen ve ıslanan ekiplerin kaderi, Ekim ayında da değişmedi. Parkura çıkış hazırlıkları sürerken hakim olan güneşli ve sıcak hava, denizde ansızın değişti. Gökyüzünü kaplayan kara bulutlar önce havayı serinletti, ardından “yağmur sıkıntısı” 3.5 knot’a kadar düşen rüzgarla kendini hissettirdi.

GÜNEYLİ HAZIRLIK, KUZEYLİ START

Beklenen rüzgar kuzeyli olmasına rağmen mevcut esinti güneyden geliyordu. Hızı 5.5-6 knot’ı bulduğunda Yarış Komitesi parkur kurma hazırlıklarına başladı ancak hava yönden yana kararsızlık gösterince bundan vazgeçti.

Yağmur yüklü kara bulutlar Maltepe yönüne ilerlerken, rüzgar kuzeye dirise etti ve kısa bir bekleyişin ardından parkur 020 dereceye göre kurularak ilk yarışın startı verildi.

Offsetli, kapı geçişli iki turlu rüzgarüstü-rüzgaraltı rotanın ilk dakikalarında 14-16 knot olan rüzgarın gücü, ekiplerin orsa şamandırasına doğru yolu yarıladıkları sırada 26-29 knot’a kadar yükseldi. Belirlenen sınır 30 knot olduğu için Yarış Komitesi tetikteydi ama hava 29 knot’ı aşmada ısrarcı davranmadı.

TERKLER VE ÇATIŞMA

Rüzgarüstü bölgesinde ve orsa-offset şamandıraları dönüşünde iki terk haberi peş peşe geldi.

Hasip Gencer dümenciliğindeki Renault-FarrAway ile Orhan Tüker yönetimindeki Borusan Racing-Çılgın Sigma hasarları olduğu gerekçesi ile yarıştan çekildi. Bu sırada bir de çatışma haberi duyulunca, temasın bu iki tekne arasında yaşandığı sanıldı. Oysa durum farklıydı.

Offset şamandırasına giderken dümen ipi kopan Hasip Gencer dümenciliğindeki Renault-FarrAway, hakimiyetini kaybedince, üstünde seyreden Erhan Uzun yönetimindeki FarrFara’yı istem dışı orsalatmaya başladı. FarrFara, bu kritik pozisyondan şamandırayı güçlükle sıyırıp pupaya dönerek kurtulmaya çalışırken iki tekne arasında borda bordaya bir temas yaşandı.

Bu ani manevra sırasında her iki tekne de broşa girdi. Renault-FarrAway’ın ana yelkeni, FarrFara’nın da kırılan gönderi balonunu parçaladı. FarrFara, göndersiz olarak yarışa devam ederken, Renault-FarrAway parkurdan ayrılarak marinaya döndü.

Marinaya dönen bir diğer tekne ise Orhan Tüker dümenciliğindeki Borusan Racing-Çılgın Sigma idi. Broşa düşünce balonu yırtılan teknede, palanga sistemi bumbaya bağlandığı noktadan kopmuştu.

“YARIM BALON” İLE FİNİŞ
HATTINA DOĞRU SON HAMLE

Finişe doğru son düzlükte ise oldukça çetin bir mücadele yaşanıyordu.

Lider durumdaki Aydın Yurdum’un Goblin 5’i kavança sonrasında dolanan balonunu açmak için uğraşırken, Levent Peynirci yönetimindeki Cheese Sailing atağa kalktı.

Rakibinin atağını fark eden Goblin 5, finiş hattına yakınlığını tarttıktan sonra “yarım açık” balonu ile şansını zorladı ama saniyelik farkla birinciliği rüzgarüstündeki Cheese Sailing’e kaptırdı.

Ford Otosan-Fenerbahçe 2 üçüncü, FarrFara dördüncü sırada finiş hattını kesti.

Nefes nefese geçen ilk kapışmanın ardından ekiplerden bazıları “yaralarını sarmak” için Yarış Komitesi’nden 10 dakika süre istedi.

İKİNCİ YARIŞTA BİR TERK DAHA

Sürenin dolması ile birlikte ikinci yarışın 5 dakikalık uyarı işareti verildi. 15-16 knot’a gerileyen rüzgarda bir terk haberi de ana yelkeni yırtılan Goblin 5’ten geldi.

Bu yıl malzemeden yana yaşadığı talihsizliklerden bir türlü yakasını kurtaramayan Aydın Yurdum’un Goblin 5’i marinaya dönerken, hasarını giderdiğini ve ana yelkenini değiştirdiğini bildiren Renault-FarrAway, günün üçüncü yarışında yer almak üzere parkura yaklaştığını haber verdi.

Bu yarışın finişi de nefes kesen bir kapışmaya sahne oldu. Geriden kopup gelen FarrFara, pupa seyirde giderek hızlandı ve bitiş çizgisine metreler kala Cheese Sailing’i de geçerek ilk finişi yaptı. Peşinden Oğuz Ayan dümenciliğindeki Ford Otosan-Fenerbahçe 2 ile Vedat Tezman’ın Kinowa’sı geldi.

EKİPLER YORGUN, ROTA 3’E DEVAM

Günün üçüncü ve son yarışını ekibi ile birlikte planlayan Başhakem Can Giray, bu kez 5 No’lu rotayı kullanmaya karar verdi. Buna göre tekneler aynı rotada ve aynı disiplinle yarışacak ama mücadele iki yerine üç turda tamamlanacaktı.

Ekiplerden gelen itirazlar üzerine karar değiştirildi ve önceki iki yarışta olduğu gibi offsetli, kapı geçişli iki turlu sosis rota ilan edildi.

Renault-FarrAway’ın geri gelmesi, Borusan Racing-Çılgın Sigma ve Goblin 5’in ayrılması ile günün son startı 7 tekneye verildi.

RÜZGARIN HIZI DAHA DA DÜŞTÜ

Bir yağmur geçişi sonrasında 11 knot’a düşen rüzgarda FarrFara yine hızlıydı ve rotasını rakiplerinden önce tamamlayarak günün ikinci birinciliğine imza attı. Bu kez Renault-FarrAway ikinci finişi verdi. Ford Otosan-Fenerbahçe 2 mücadeleyi üçüncü sırada bitirirken Cheese Sailing bitiş çizgisine dördüncü sırada ulaştı.

Yarıştan bir gün önce tekneleri deniz yoluyla, kendileri de uçakla İstanbul’a gelen Valentin Oeru liderliğindeki Romanyalı ekip SetSail ise ilk gün karşılaşmalarında ağırlığını koyamadı ve geçici sonuçlara göre kendine 5’inci sırada yer bulabildi.

FİLODA İKİ TEKNE EKSİLDİ

Farr 40 İstanbul Kupası’na yarın (15 Ekim Pazar) yapılacak yarışlarla devam edilecek. Yine üç yarış hedefleniyor ancak tahminler oldukça zayıf bir rüzgara işaret ediyor.

Bumba palangası kopan Borusan Racing-Çılgın Sigma ile ana yelkeni parçalanan Goblin 5 yeni yelkenleri yetişmediği için parkurda yer almayacak.

MALZEME YORGUN

Bu arada 30 knot sınırı konan yarışta, rüzgarın kısa bir süre için olsa da 29 knot’a çıkması üzerine yaşananları değerlendirmek için yönelttiğimiz sorulara gelen cevaplar hemen hemen aynı idi.

Tekneler yaşlanmış, göz önündeki noktalara dikkat edilmesine rağmen, bakım sırasında kısmen de olsa “gizli” kalan yerler “atlanmıştı”. Değişmesi gereken parçalar değiştirilmediği ya da kontrol edilmediği için, binen yükün artması sonucu kopmalar, kırılmalar, parçalanmalar kaçınılmaz olmuştu.

Kuşkusuz en büyük teselli, kimseye bir şey olmaması ve hasarların “malzeme” düzeyinde kalması…

Bu konunun “mekanik” yanı…

Hemfikir olunan bir diğer nokta ise, İstanbul’da son yıllarda değişen hava koşulları nedeniyle “sert hava” alışkanlığının yitirilmiş olması…

FARR 40 TİPİ BENZER TEKNELER YARIŞI

1. GÜN SONUÇ TABLOSU (Geçici)
14 Ekim 2017, Cumartesi / Caddebostan Parkuru

Katılan tekne sayısı: 9
Yapılan yarış sayısı: 3

1. FarrFara (FarrFara Ekibi / Erhan Uzun) 4-1-1 (6 puan)
2. Cheese Sailing (Levent Peynirci) 1-2-4 (7 puan)
3. Ford Otosan-Fenerbahçe 2 (FBSK / Oğuz Ayan) 3-3-3 (9 puan)
4. Kinowa (Vedat Tezman) 5-4-5 (14 puan)
5. SetSail (Valentin Oeru) 6-5-6 (17 puan)
6. Goblin 5 (Aydın Yurdum) 2-8 [RET]-10 [DNC] (20 puan)
7. Huafon 7 Bela (7 Bela Ortaklar / Ayhan Karaca) 7-6-7 (20 puan)
8. Renault-FarrAway (Levent Özonur / Hasip Gencer) 10 (RET)-10 (DNC)-2 (22 puan)
9. Borusan Racing-Çılgın Sigma (Bülent Demircioğlu / Orhan Tüker)
10 [RET]-10 [DNC]-10 [DNC] (30 puan)

Kaynak: TurkSail
Fotoğraflar: Serdar BAPOĞLU

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1175
   CenkSahin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg