Kömür Limanı

Kömür Limanı-Dünyada kendi kendini temizleyen ender denizlerden biri olan Saros da kömür limanına inmeden yukarıdan denizi seyrettiğinizde taşları, büyük balıkları çıplak gözle seyredebilirsiniz. Aracınız ile kumsala kadar inebilirsiniz.

Bölge Açıklama:
Sabahları kuş sesleri dinleyerek sabah sporunuzu yapabilirsiniz.Kömür limanı, insan eli değmemiş bakir bir koydur. Hiç bir yapılaşma yoktur. Gözlerden uzak doğal ortamda bir tatil yapmak için mutlaka burasını görmelisiniz. Buraya gelirken de hazırlık yapmalısınız. Konaklamak için çadır ve diğer ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmelisiniz.Ayrıca Gelibolu’da ki otellerde konaklayıp günü birlik olarak ta gelebilirsiniz.Günlük gıdalarınızı fındıklı köyünden temin edebilirsiniz. Limanda dağlardan gelen buz gibi doğal kaynak suları sahile kadar inmektedir.

Dalış Ve Dalış Noktaları:

Gelibolu’lu balıkçılar tarafından kullanılan bu sevimli koy, kıyı dalışına ve çadır ile konaklamaya son derece uygundur. Şimdi ise birkaç balıkçı tarafından kullanılmasına karşın tekne ve arabası ile gelenlerin yanı sıra otobüsler ile gelen dalgıçların da akınına uğramaktadır. Kıyının sığ olması, sualtı ile ilk kez tanışacaklar için oldukça iyi bir eğitim bölgesidir Kıyıdan yüzerek ulaşacağınız koyun sağ tarafı topuk adı ile anılır.Dalışınıza bu bölgeden başlarsanız muhteşem canlılar görebilirsiniz.Koyun sol tarafında ise derinlik 8-10 metreyi geçmez. Dalışlarınız anında Saros`un geniş canlı türleri ve turuncu mercanlarını burada da bulacaksınız.Gece dalışı için çok uygun bir bölgedir.Su sıcaklığı ise yaz aylarında sanıldığı kadar sıcak değildir derinliğe göre değişen sıcaklıklar 14C ile 18C arasındadır.Yanınızda getireceğiniz ekipmanların yanıssıra 2006 yılında faliyete geçen bir tüp dolum merkezi ile malzeme kiralama imkanı vardır.Kömür limanına yolunuz düşerse Doğan Akçay,Altay Doyum ve Ahmet Çınar’ı burada bulabilir dalış ile ilgili ekipman ve rehberlik hizmeti alabilirsiniz.Akşam güneş batımı o kadar muhteşemdirki Kömür limanına sadece bundan dolayı bile gelenler vardır.Akşam ise koyun sol tarafında kalan kayalıkların gölgesi hamile bir kadını andırmakta olup bununla ilgili kulaktan kulağa yayılan rivayetleri dinleyebilrisiniz.Gece belli bir saaten sonra gürültü yapmamaya özen göstermelisiniz.Konaklamanız bittiğinde ise geride çöp bırakmayın arabanız ile çöplerinizi buradan uzaklaştırın.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
......................................