Datça

Datça, Mugla’nin Akdeniz kiyisinda yer alan küçük ve sirin bir kasabasidir. Datça’ya daglarin ve selalelerin arasindan kivrilarak uzanan bir yoldan çam, zeytin, badem ve narenciye agaçlarinin essiz güzelligi ve mis kokulari arasindan geçerek varirsiniz.

Bölge Açiklama:

Tüm bu güzelliklerin yaninda sizlere yol boyunca Akdeniz’in essiz kiyi seridinin huzurlu görüntüsü eslik eder.Senenin 365 gününün 300 gününün günesli geçtigi, Sunsail yatlar ve guletlerin karaya baglanip demir attiklari, sirin balik restoranlari, alisveris magazalari ve hastanenin bulundugu bir liman kasabasidir.

Dalis Ve Dalis Noktalari:

1-Antik çapa: Bu noktada yaklasik 200 yillik antik çapayi görebilirsiniz. Burada ayrica kendi bölgesinde avlanan orfoz ve bazi zamanlar vatoz ve kaplumbagda görebilirsiniz.

2-Üç tas: Antik çapadan yaklasik 300 metre uzaklikta bulunan üç büyük kaya bulunmaktadir. Bu kayalarin etrafinda pek çok balik bulunur ve bu noktada bizler baliklari besleriz. Derinlik ise 22 metredir. Genellikle Baracuda noktasidir ve daima orfoz görülür.

3-Dick’in kayasi: Bu resif bir kaç yil önce dalis merkezi sahibi Hollandali Dick tarafindan bulunmustur. Bu yüzden Dick’in kayasi olarak adlandirilir. Burada bir kaç eski amfora ve kayanin bulundugu yerde pek çok balik çesidine rastlanir. Bunlarin arasinda müren, orfoz ve akya’dir.

4-Akvaryum : Bu koy küçük, sig ve tabani kumluktur. Bu noktada olaganüstü çesitlilikte baliga rastlanir. Bazen denizati’da görebilirsiniz. Kayalik duvarda ise pek çok renk ve süngere rastlanir.

5-Armutlu: Akvaryum’dan çikip köseyi döndükten sonraki diger küçük koya Armutlu demekteyiz. Armutlu koyunun sonunda 30 metre derinlikte çok eski amforalar vardir. Ve burada bulunan magara ise pek çok karidesi içinde gizlemektedir.

6-Yuvarlanan kayalar: Bu noktada çok ilginç bir dalis yeridir. Biz burayi Yuvarlanan kayalar olarak adlandirmaktayiz. Burada da biraz tarih ve deniz yasamiyla karsilasabilirsiniz.

7-Üç çapa: Bu noktada 35 metre derinlikte üç adet eski çapa bulunmaktadir. Ayrica pek çok amforada görebilirsiniz.

8-Ince Burun: Bu dalis güzergahi üzerindeki en uzak noktadir. Burada duvar dalisi ve derin dalis imkani bulunmaktadir.

9-Fener adasi: Bazen rüzgarsiz günlerde Fener adasina da dalmaktayiz. Bu noktayi genellikle gece dalislari için kullanmaktayiz.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
......................................