Bodrum’da bir kış trofesi böyle bitti

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

CFM-BAYK Kış Trofesi’nin son ayağında ilk gün, kapanışa damgasını vuran konuşmalarla başladı. Ancak hava şartları o gün yarışa izin vermedi. İkinci gün sert poyraz yerini güneyli rüzgara terk etti ve hızı “makul” ölçülere düşünce IRC A’larda iki şamandıra, IRC B ve Destek’te de coğrafi rotalı bir yarışla kapanış yapıldı. Ardından ekiplerden Yarış Komitesi’ne tebrik mesajları yağdı.

Türkiye’nin en uzun soluklu kış trofesinde son ayağın yapılacağı 20-21 Mayıs’a Yarış Komitesi “hassas” başladı.

Zira bir önceki ayakta son yarış yeterli rüzgar olmayınca yapılamamış, bunun üzerine ekiplerden ikisi duruma tepki göstermiş, bir üçüncü ekip de sonradan tartışmaya dahil olmuştu.

Filonun geneli memnuniyetini dile getirmesine rağmen, adil bir karar verdiğine inanan Başhakem Ayberk Olcay’ın özellikle tek ekipte yoğunlaşan tartışmadan yana canı sıkkındı.

TROFEYE DAMGA VURAN KONUŞMALAR

Son ayak ilk günü olan 20 Mayıs için tahminler sert havaya işaret ediyordu. Bodrum’da rüzgar hızının 25 knot’ı aştığı durumda start verilmeyeceği kararı Komite’nin güne “temkinli” yaklaşmasına yol açtı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren sahaya yayılan botlardan ve denizdeki Sahil Güvenlik ekiplerinden alınan ölçümler “sınır değerlerin” üzerindeydi. 23 knot’lık kuzeyli rüzgar, sağnaklarda 27-34 knot’a ulaşıyordu.

Marina Yacht Club’da düzenlenen brifingde konuşan Başhakem Ayberk Olcay, ekipleri hava durumu hakkında bilgilendirdikten sonra, rüzgarın makul seviyelere gerilemesi halinde IRC A gruplarına iki şamandıra yarışı yapacaklarını ayrıca alternatif olarak bir coğrafi yarış planlandığını aktardı.

IRC B ve Destek sınıfları ise coğrafi rotada yarışacaktı. Ancak komite çağırana kadar hem can ve mal emniyeti, hem de boşuna hırpalanmamaları amacıyla tüm teknelerin marinada kalmasını istedi.

Ardından, bir önceki yarışta yaşanan gerginliğe gönderme yaparak, “Biz Yarış Komitesi olarak her şeyden önce gerçekleşen mücadelede hakkaniyete ve adalete önem veriyoruz” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu belki de benim son başhakemliğim olabilir. Buna rağmen bitmeyecek, sonucu alınmayacak bir yarışın startını kesinlikle vermeyeceğimi bilmenizi istiyorum” dedi.

Ardından konu ile ilgili olarak herhangi bir kişinin söz isteyip istemediğini sordu.

“KİŞİSEL ÇEKİŞMELER YARIŞA YANSIMAMALI”

Turkcell Platinum Bosphorus Cup için teknesini İstanbul’a götüren ve ardından son ayak için yeniden Bodrum’a dönen A3’teki iddialı ekiplerden Yedi Mavi-Shak Shuka II’nin kaptanı Hasan Utku Çetiner bu çağrıya mikrofonu alarak cevap verdi.

İstanbul’da son yıllarda yaşanan çeşitli sıkıntılardan bıkıp usandıkları için ekip olarak Bodrum’da yarışmaya karar verdiklerini anlatan Çetiner şunları söyledi:

“Bu güne kadar çeşitli haksızlıklarla karşılaştık ama bunu hiçbir zaman gündeme getirmedik. Ne var ki sorunların kişisel gerginlikler seviyesine çekildiğini görünce bundan rahatsız olduk ve canımız çok sıkıldı. Biz keyifli bir mücadele yaşayabilmek için buradayız. Ama eğer böyle devam ederse, ekibimle birlikte önümüzdeki sezon Bodrum’da yarışmamaya kararlıyız.”

Alkışlarla tamamlanan ve CFM-BAYK Kış Trofesi’ne damgasını vuran bu konuşmaların ardından marinada bekleyiş başladı.

ÜÇÜNCÜ ERTELEMEDEN SONRA İPTAL

Saat 12.42’de sahadan gelen bilgilerle rüzgar hızının 27-34 knot arasında devam ettiği görülünce 1 saat erteleme verildi. 13.44’te 18-22 knot’lık rüzgarın sağnaklarda 28 knot’ı zorlaması üzerine tekrar 1 saatlik erteleme duyurusu yapıldı.

Bekleyiş sürerken, ekiplerden bazıları sıkıntılarını dile getirdi ve Yarış Komitesi’ne “Bizi denize çıkarın, denizde bekleyelim. Uygun bir fırsatta zaman kaybetmeden startı verebilirsiniz” dedi.

Başhakem Ayberk Olcay, “Dışarıda durum burada gördüğünüz gibi değil. Buyurun beraber bakalım” diyerek ekipteki dört kişiyi botla denize çıkardı. Hep birlikte rüzgar hızının 24-28 knot seviyelerinde seyrettiği gözlemlenince saat 14.44’te, son kararın saat 16.00’da bildirileceği ilan edilerek bir erteleme daha verildi.

Tahminlerin öngördüğü bu sert hava yüzünden bir gün önce yayınlanan Ek Talimat ile 20 Mayıs’ta saat 15.00 olan son uyarı işareti saati 17.00’ye uzatılmıştı. Buna karşın hava koşullarında herhangi bir değişiklik olmayınca saat 16.00’da “Tehir altı Aydın” flamaları basılarak gün start verilmeden noktalandı.

YAĞMUR RÜZGARIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRDİ

Gece geç saatlere kadar devam eden sert poyraz, sabaha karşı bir yağmur geçişinin ardından yönünü keşişlemeye (doğu-güneydoğu) çevirdi.

Kale önünde havanın durgun olduğunu gören Yarış Komitesi, parkuru Karaada’nın kuzey feneri ile Kurt Burnu yakınlarına taşıdı ve kısa bir tehirin ardından ilk start saat 11.45’te 10-11 knot’lık rüzgarla Çelebi Adası ve Köçek Sığlığı coğrafi rotasında yarışacak IRC B ve Destek sınıflarına verildi.

Ardından IRC A’ların şamandıra yarışları için parkur yeniden düzenlendi ve 140 derecede 1.6 deniz mili mesafeye atılan orsa şamandırası ile ilk grup olan IRC A3 ve A4’lerin start düdüğü 12.30’da çaldı. IRC A0, A1 ve A2’lerin de yarışı saat 12.40’ta birlikte başladı. Sadece A0’lar parkuru üç turda tamamlayacak, diğer gruplar şamandıralar arasında iki tur yapacaklardı.

Son ayağın ilk şamandıra yarışında Renault Farr Away, Define, Truva 1, Aurora X ve Exit sınıflarında birincilik elde etti.

IRC B ve Destek sınıflarında ise birinciliklere Milta Bodrum Marina-Cape Horn, Blues 1-Çorlu Sailing Team ile Navita adlarını yazdırdı.

YOL HAKKI İHLALİNDEN DİSKALİFİYE GELDİ

Rüzgarın 160-165 derecelere dönmesi üzerine parkur buna göre düzenlenerek aynı sıralama ile günün ikinci şamandıra yarışının startı saat 14.36’da IRC A3 ve A4’lere, 14.46’da IRC A0, A1 ve A2’lere verildi.

Arkas Flying Box, Define, Marina Vista Keyif 60, Yedi Mavi Shak Shuka ve Exit’in sınıflarında birincilik elde ettiği ikinci yarışta bir de protestoluk durum yaşandı. Son pupa kolunda Define ile Mad X-Franktal Studios yol hakkı yüzünden karşılıklı birbirlerine protesto çekti.

Karaya dönüldükten sonra yapılan duruşmada, Protesto Kurulu, Mad X-Franktal Studios’u haksız buldu ve diskalifiyene karar verdi.

“FİNİŞİMİZ ALINDI MI ACABA?”

Bu arada IRC A’ların ikinci yarış hazırlıkları sürerken, coğrafi rotadan dönen IRC B2’deki Poseidon, finiş hattının dışından geçerek marinaya yöneldi. Ancak yarı yolda durumu fark etmiş olsa gerek, Komite’ye telsizden çağrı yaparak “Finişimiz alındı mı?” diye sordu. Komte’nin “Karada görüşelim” cevabı üzerine bir süre kararsız kalan Poseidon, geri dönerek finiş hattından geçti.

IRC A0, A1 ve A2’ler start için son dakikaya girdiklerinde Poseidon üç kez üst üste “Finişimiz alındı mı?” sorusunu tekrarladı. Bu çağrıyı, “Geri sayım sürecindeyiz Poseidon, beklemede kalın” sözleri ile karşılayan Komite, startın tamamlanmasından sonra, “Poseidon, finişiniz alınmıştır” dedi.

Öte yandan, “I” (İstif) flaması tokada iken hattan erken çıkan IRC B2’deki Ayk-Arma-Arsız ve Fortuna’nın hanelerine “OCS” puanı işlendi ve yarışları geçersiz sayıldı.

TEŞEKKÜR YAĞMURU

Yarışlar tamamlandıktan sonra tekneler marinaya dönerken pek çok ekipten Yarış Komitesi’ne telsiz çağrıları ile teşekkür edildi.

Ardından pek çok ekip, yarışlar için oluşturulan whatsapp grubuna gönderdikleri mesajlarla, gösterdikleri hassasiyet nedeniyle Komite’ye memnuniyetlerini ifade etti.

Peki, rüzgarın durumu ne oldu?

İlk gün fırtına kıvamında esen kuzeyli rüzgar, ikinci gün güneye döndü… Yarışlar bitti, şamandıralar toplanıp karaya dönüldüğünde ise tamamen tükendi…

OSMANLI TERSANESİ’NDE ÖDÜL TÖRENİ

Ocak ayında başlayan CFM-BAYK Kış Trofesi’nin 7. Ayak yarışlarında mücadele eden 40 tekneden oluşan filonun genel değerlendirmesi iki kötü puanlı yarışın atılması ile yapıldı.

IRC A’da Arkas Flying Box bir kez daha trofede birinciliğini ilan ederken, Define, Marina Vista Keyif 60, Karavida-Cheese Sailing, Lady Sun, IRC B’de Zagun, Blues 1-Çorlu Sailing Team, Destek’te Navita birinci oldu.

Bu arada İstanbul’da olduğu için son ayak mücadelesine katılmayan ancak ödül törenine temsilcilerini gönderen FarrFara yine de IRC A0 grubunda, Dere Construction-Anything’in bir puan önünde ve Renault Farr Away’ın arkasında üçüncülük elde etti.

IRC A1’de Define rahat bir birinciliğe uzanırken, en yakın rakibi Mad X-Franktal Studios ile arasındaki puan farkı 15 oldu. SkyMarine-Aquavit ise 45.5 puanla üçüncü sırada yer aldı.

IRC A2’de Marina Vista Keyif 60, uzun soluklu mücadelede birinciliği 6 puan farkla Truva 1’e bırakmadı. 49.5 puanla Göztepe Yelken Alegro peşlerinden geldi.

IRC A3’te Aurora X, son ayakta oldukça iyi bir performans sergiledi. Bu başarısı ona üçüncülük olarak dönerken, trofenin üçüncü yarışında tek başına finiş veren Karavida-Cheese Sailing birinciliğe uzandı. Onun bu avantajına karşın ikinci sıradaki Yedi Mavi-Shak Shuka II ile arasındaki puan farkı sadece 3 idi.

IRC A4’te Lady Sun, 13 puan farkla son ayak birincisi Exit’i genel sıralamada ikinciliğe itti. Yediçeriler, 33 puanla üçüncü sıraya yerleşti.

CFM-BAYK Kış Trofesi’nin ödül töreni, Milta Bodrum Marina içindeki sit alanında yer alan Osmanlı Tersanesi’nde düzenlendi ve dereceye giren ekiplere “yelkenli” formundaki kupaları dağıtıldı.

Ödül töreninde, sponsor olarak destek veren kuruluşlar, hakemler, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın ilgili birimleri ile dört ay süresince yarışları izleyen gazetecilere birer anı plaketi verilerek teşekkür edildi.

Kaynak: TurkSail
Fotoğraflar: Serdar BAPOĞLU

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1175
   CenkSahin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg