Biyoluminesansın Tuhaf ve Harika Dünyası

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Şimdi sizi yabancı bir dünyaya götürmek istiyorum. Ve bu ışık yılları sürecek bir yolculuğu gerektirmiyor, ama burası ışıkla tanımlanan bir yer.

Şimdi, az takdir edilen bir gerçektir, okyanuslardaki çoğu hayvan ışık üretir. Kariyerimin çoğunu biyoluminesens adı verilen olguyu araştırmakla geçirdim. Bu konuda çalıştım çünkü bunu anlamanın çoğu biyoluminesensin gerçekleştiği okyanuslardaki yaşamı anlamada önemli olduğunu düşünüyorum. Bunu aynı zamanda kirliliği görmek ve takip etmek için de kullanıyorum. Ama çoğunlukla bununla büyülenmiş haldeyim. Derin-dalış denizaltısıyla ilk dalışımdan beri, aşağı indiğimden ve ışıkları yaktığımdan ve havai fişeklerinin gösterisini izlediğimden beri, bir biyoluminesens müptelası oldum. Ama bu dalışlardan dönebilir ve deneyimi sözcüklerle paylaşmayı deneyebilirdim, ve onlar bu amaç için tamamen yetersiz olurlardı. Deneyimi doğrudan paylaşmak için bir yola ihtiyacım vardı. Ve bu yolu ilk kez keşfettiğimde, Deep Rover adı verilen şu küçük tek kişilik denizaltının içindeydim.

Bir sonraki video klipte, biyoluminesensi nasıl harekete geçirdiğimizi göreceksiniz. Ve göreceğiniz ilk şey, çapraz yaklaşık bir metre kesit gösteren bir ekran.

(Video) Anlatıcı: Denizaltının önünde, örgü tel elek yumuşak gövdeli derin su yaratıklarıyla karşılaşacak. Denizaltının ışıkları kapalıyken, biyoluminesenslerini görmek mümkün — örgü tel ile çarpıştıklarında ürettikleri ışığı. Bunun ilk kez kaydedildiği an bu.

Bunu karanlığa tamamen alışmış bir insan gözünün hassasiyetine sahip olacak kadar yoğunlaştırılmış bir kamera ile kaydettim. Bu da bir denizaltı ile dalacak olsanız, gerçekten bunu göreceğiniz anlamına geliyor. Ama bu gerçeği size ispatlamak için, bazı biyoluminesens planktonlar getirdim, ki bunun canlı bir gösteride gözü kara bir deneme olduğu tartışmasız.

Şimdi, ışıkları söndürebilirsek ve mümkün olduğunca karanlık yapabilirsek, içinde biyoluminesens plankton olan bir şişe var yanımda. Ve görüyorsunuz şu anda onlardan hiç ışık gelmiyor, ya ölü olduklarından — ya da onları bir şekilde kışkırtmam gerekiyor ki biyoluminesensin nasıl göründüğünü görebilesiniz.

Zamanımın çoğunu karanlıkta çalışarak geçiriyorum; alışkınım. Tamam.

Şimdi bu ışık biyoluminesens dinoflagellatlar, tek hücreli bir suyosunu, üretildi. Peki neden tek hücreli bir su yosunu ışık üretme ihtiyacı duysun? Peki, bunu avcılardan korunmak için kullanıyor. Ani ışık bir yardım çığlığı gibi. Dirimsel ışıldayan hırsız alarmı diye bilinen şey. Ve tıpkı arabanızdaki ya da evinizdeki alarm gibi, davetsiz misafire istenmeyen bir ilgi çekmeyi amaçlar, bu şekilde ya onun yakalanmasını ya da korkup kaçmasını sağlar.

Bu numarayı kullanan birçok hayvan var, mesela bu siyah ejderha balığı. Gözünün altında bir ışık organı var. Çenesinde bir keçi sakalı var. Göremediğiniz bir çok diğer ışık organları da var, ama birazdan göreceksiniz. Bunu denizaltıyla bir süre takip etmek zorunda kaldık, çünkü bu balığın en yüksek hızı 23 deniz mili, denizaltının da en yüksek hızıydı. Ama değerdi, çünkü onu özel bir yakalama cihazıyla yakaladık, gemideki laboratuara götürdük ve sonra balığın üzerindeki her şey ışıldamaya başladı. İnanılmaz. Gözlerinin altındaki ışık organları yanıp sönüyor. Bu keçi sakalı yanıp sönüyor. Göbeğindeki ışık organları yanıp sönüyor, yüzgeç ışıkları. Bu bir yardım çığlığı; dikkat çekmek amacıyla yapılıyor. Harikulade. Ve normalde bunu göremezsiniz, çünkü onları ağlarla yukarı çektiğimizde ışıldamayı zaten bitirmiştik.

Kendinizi ışıkla korumanın başka yolları vardır. Örneğin, bu karides tıpkı bir mürekkep balığı ya da ahtapotun suya bir mürekkep bulutu saldığı gibi dirimsel ışıldayan kimyasalları suya salar. Bu avcıyı kör eder ya da dikkatini dağıtır. Bu küçük mürekkep balığı ateş atan diye bilinir, bunu yapabildiği için. Şimdi bu nefis bir lokma gibi görülebilir ya da kanatları olan bir domuzun başı — ama eğer saldırılırsa, bir ışık barajı üretir — aslında, bir foton torpidoları barajı. Işıkları zar zor zamanında söndürdüm ki siz şu örgü tel ekranına vuran ve sonra sadece parlayan ışık kütlelerini görebilesiniz. Harikulade.

Açık okyanusta bir çok hayvan var — birçoğu ışık yapabiliyorlar. Ve birçoğu için neden ürettiklerine dair iyi bir fikrimiz var. Işığı yemek bulmak, eş bulmak, avcılara karşı kendilerini korumak için kullanıyorlar. Ama okyanusun dibine indiğinizde, işler işte orada gerçekten tuhaflaşıyor. Ve bu hayvanların bazıları muhtemelen ‘Avatar’da gördüğünüz şeyler için ilham kaynağıdırlar, ama onları görmek için Pandora’ya gitmenize gerek yok. Onlar şöyle şeyler.

Bu altın bir mercan yatağı. Çok yavaş bir şekilde büyür. Aslında, bunların bazılarının en az 3000 yaşında olduğu düşünülüyor, bu da derin trol avına izin verilmemesi için nedenlerden biri. Diğer bir neden ise bu inanılmaz yatağın parıldaması. Eğer ona çarpacak olursanız, herhangi bir noktasına çarptığınızda, şu göz kırpan mavi-yeşil ışığı elde edersiniz, tek kelimeyle nefes kesici. Ve bu tarz şeyler görürsünüz. Bu bir Dr. Seuss kitabından fırlamış gibi görünüyor — tüm bu şeyin üzerindeki yaratıkların hareketleri. Ve bunlar sinekkapan anemonlar. Eğer dürterseniz, dokunaçlarını içeri çeker. Ama eğer dürtmeye devam ederseniz, ışık üretmeye başlar. Ve aslında sonunda bir galaksi gibi görünmeye başlar. Bu ışık tellerini üretir, muhtemelen bir tür savunma olarak.

Işık üreten deniz yıldızları vardır. Ve kolları boyunca dans eden ışık bantları üreten yılanyıldızları vardır. Bu bir bitkiye benziyor, ama aslında bir hayvan. Ve kendini gövdesinin sonunda bir balon şişirmek yoluyla kuma saplıyor. Böylece kendini aslında çok güçlü dalgalarda bile tutabiliyor, burada gördüğünüz gibi. Ama eğer nazik bir şekilde onu alırsanız ve laboratuara götürürseniz ve gövdesini altındaki düz yerden sadece sıkarsanız, dibinden ucuna kadar çoğalarak ilerleyen bu ışığı üretir, ilerlerken rengi değişen bir ışık, yeşilden maviye. Renklendirme ve ses efektleri görüş keyfiniz için eklenmiştir. (Gülüşmeler) Ama neden bunu yaptığına dair bir fikrimiz yok.

Bu da bir diğeri. Bu da bir deniz teleği. Otostop çeken bir yılanyıldızı da var. Yeşil bir ışık kılıcı. Ve tıpkı az önce gördüğünüz gibi, bu ışık bantlarını üretebilir. Yani eğer dibini sıkacak olursam, bantlar dibinden ucuna gidiyor. Eğer ucunu sıkarsam, ucundan dibine gidiyor. Peki eğer ortadan sıkarsanız ne olur dersiniz? Bunun ne demek olduğuna dair teorileriniz varsa duymak isterim.

Yani derin okyanusta bir ışık lisanı var ve biz sadece yeni anlamaya başladık bunu. Ve buna yapmaya başladığımız bir yöntem bu görüntülerin çoğunu taklit etmek. Bu benim kullandığım optik bir yem. Ona elektronik denizanası diyoruz. Farklı tipte görüntüyü gösterebilecek şekilde programladığımız 16 mavi LED ışığı sadece. Ve onu benim geliştirdiğim ve Denizdeki-Göz olarak adlandırdığım, çoğu hayvana görünmeyen kızıl ötesi ışığı kullanan, bu nedenle dikkat çekmeyen bir kamera sistemiyle izledim. Şimdi size derin denizdeki hayvanlardan çıkardığımız bazı cevapları göstermek istiyorum sadece.

Kamera siyah beyaz. Yüksek çözünürlüklü değil. Ve burada gördüğünüz bir yem kutusu bir parça – denizin hamamböcekleri olan – balık kenesi ile her yerinde balık kenesi var. Ve tam önünde elektronik denizanası. Ve yanıp sönmeye başladığında şu çok hızlı yanıp sönen LED’lerden biri olacak sadece. Ama yanıp sönmeye başlar başlamaz — ve büyük görünecek, çünkü kameraya doğru çakıyor — tam şuraya bakmanızı istiyorum. Şurada cevap veren küçük bir şey var. Bir şeyle konuşuyoruz. basitçe bir dizi inci gibi görünüyor, aslında, üç dizi inci gibi. Ve bu çok istikrarlı. Bu Bahamalar’da yaklaşık 610 metrede. Esasen burada bir sohbet odamız var, çünkü bir kez başladı mı, herkes konuşuyor. Ve sanırım bu aslında biyoluminesens kimyasallarını suya salan bir karides. Ama harika olan, onunla konuşuyoruz. Ne dediğimizi bilmiyoruz. Benim fikrime göre, sanırım seksi bir şey.

Ve sonra sonunda, size geçtiğimiz yıl Monterey Kanyonuna yerleştirdiğimiz dünyanın ilk derin deniz web kamerasıyla kaydettiğimiz bazı yanıtları göstermek istiyorum. Tüm bu datayı yeni analiz etmeye başladık. Bu önce ışıldayan bir kaynak olacak, bir biyoluminesens bakteri gibi. Ve bu optik bir ipucu, okyanusun dibinde leş yiyen olduğuna dair ipucu. Peki bu leş yiyen geliyor, ki bu dev bir camgöz köpekbalığı. Ve kesin olarak optik kaynağın onu çağırdığını iddia edemem, çünkü tuzak tam oradaydı. Ama eğer koku ödülünü takip ediyor olsaydı, diğer yönden geliyor olacaktı. Ve aslında elektronik denizanasını yemeye çalışıyor görünüyor. Bu 4 metre uzunluğunda dev camgöz köpekbalığı.

Pekala, bir sonraki bir web kamerasından, ve bu çarkıfelek gösterisi olacak. Ve bu bir hırsız alarmı. Ve bu da bir Humboldt mürekkep balığı, genç bir Humboldt mürekkep balığı, yaklaşık bir metre. Bu Monterey Kanyonu’nda 915 metrede. Ama eğer bir hırsız alarmıysa, denizanasına direk olarak saldırmasını beklemezsiniz. Denizanasına saldırana saldırıyor olması beklenir. Ama buna benzer bağlamda bir çok tepki gördük. Ama bu biraz daha fazla dalgın. ‘Hey, bir dakika. Burada bir şey olması gerekiyordu.’ Onu düşünüyor. Ama ısrarcı. Tekrar geri gelip duruyor. Ve sonra birkaç saniye başka bir şey düşünmek için uzaklaşıyor ve düşünüyor, ‘Belki, farklı bir açıdan yaklaşırsam.’ Hayır.

Böylece biz duruma hakim olmaya başlıyoruz, ama sadece başlangıçlar. Süreçte daha fazla göze ihtiyacımız var. Yani eğer hiç bir denizaltıyla dalma şansınız olursa, şüphesiz, içine girin ve riski göze alıp dalın. Bu herkesin yapılacaklar listesinde olması gereken bir şey, çünkü bir okyanus gezegeninde yaşıyoruz. Dünya üzerindeki yaşama alanının yüzde 90’dan fazlası, yüzde 99’u okyanus. Nefes kesici ışık gösterileriyle ve tuhaf ve harika yaratıklarla, görmek için başka bir gezegene gitmenizi gerektirmeyen yabancı yaşam formlarıyla dolu büyülü bir yer.

Ama eğer risk alır ve harekete geçerseniz, lütfen ışıkları kapamayı unutmayın. Ama sizi uyarıyorum, bağımlılık yapar.

Teşekkürler.

Edith Widder

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/erden-eruc-pasifik-canli-yayinlari/
   ErdenEruc
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://sualtigazetesi.com/umut-eyriparmak-avrupa-ucuncusu/
   UmutEyriparmak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/miray-ulas-hansa-sinifi-engelli-yelken-dunya-3-su/
   MirayUlas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-konuk-aydin-yurdum/
   AydinYurdum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=143593&preview=true
   EjderGinyol
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-sn-cahit-uren/
   Sn.CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-konuk-kpt-neslihan-karayel/
   NeslihanKarayel_STUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-sohbeti-konuk-ozkan-gulkaynak/
   Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/deniz-kuvvetleri-kupasi-oncesi-murat-tan-atilla-gokova-yaris-ekibi-roportajlari/
   MuratTan&AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-ve-sadun-boro-nun-izinden/
   OdaveSadunBoronunIzinde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-boronun-izinde/
   OdaBoronunIzınde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz/
   ACIKDENIZ-KonukCahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-programi/
   STUDYOProgrami_Konuk_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dunya-seyahati-sunumu/
   DünyaSeyahati
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kristal-deniz-ege-ozkan-gulkaynak/
   KristalDenizEGE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kayitsiz-iii-ile-dunya-turu-felsefesi-ozkan-gulkaynak/
   OzkanGulkaynak_Sunum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-ilk-yardim-hayati-tehlike-ve-tekne-kazalari/
   TAYKSUNUM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sudan-sohbetler-konuk-aysegul-sora/
   AysegulSora_SUdanSohbetler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-riccardo-de-felice/
   AMERICA’SCU-RiccardoDeFelice
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kural-semineri-iii-ilker-bayindir/
   KuralSeminer-IlkerBayindir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-kuzey-kutup-dairesinden-guney-kutup-dairesine-gronland-ve-antarktika-prof-dr-talat-kiris/
   TAYKSUNUM-PROF.DR.TALATKIRIS
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/turkiyenin-amator-denizcilik-tarihi-ozkan-gulkaynak/
   TurkiyeninAmatorDenizcilikTarihi–OzkanGulkaynak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-sanat-ve-deniz-tutkunu-levent-celmen/
   SanatveDenizTutkunuLEVENTCELMEN
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/camlimani-gunleri-kismet-deniz-boro-polat/
   CamlimaniGunleri
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/denizin-sesi-konuk-prof-dr-ahmet-koman/
   Prof.Dr.AhmetKoman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/keyifle-8-yilda-seyr-i-alem/
   KEYIF’LE8YILDASEYR-IALEM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/atlantik-gecisleri-ekber-levent/
   AtlantikGeisleri-EkberLevent
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/michel-desjoyeaux-ile-online-bulusma/
   MichelDesjoyeauxilebulusma
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-sekoleva-yelken/
   SGSTUDYO–SEKOLEVAYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yuksek-performans-yenkencilik/
   YuksekPerformansYelkencilik
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder-ii-program/
   SGSTUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder/
   SG STUDYOKonuklarCemGur&TimucinBinder
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken/
   DobraDobraYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-mustafa-cakir/
   SGSTUDYOKonukMustafaCakir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-saruhan-cinay/
   SGSTUDYOKonukSaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/avrupanin-kalbinde-bir-yelkenli/
   Yalcinlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-ejder-ginyol/
   SGSTUDYO-Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/daddsunum-kadin-ve-deniz-zeliha-ozer/
   KadinveDeniz
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/j40-turkiye-sampiyonasi/
   J40TurkiyeSampiyonasi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/arkas-aegean-link-regatta-2020/
   ArkasAegeanLinkRegatta2020
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aciklamalar-oguz-akif-sezer/
   KomodorOguzAkifSezer-ACIKLAMALAR
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sportsboat-turkiye-sampiyonasi-saruhan-cinay/
   Sportsboat_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenli-tekne-kiralama-nedir/
   YelkenliTekneKiralama
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kadinlarla-barisin-nese-vidinli-hasipek/
   KadinlarlaBarisin-NeseVidinliHasipek
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ilk-yaris-aciklamasi/
   CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg