Sn.Şamil Aktaş’a acık mektup

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Sevgili Şamil :

Her ne kadar TSSF içinde atandığın ve “gönüllü” olarak yaptığın görev, ve benim TDMD içinde seçilmiş olduğum YK başkanı görevi bizi amaçlarımız açısından karşı karşıya getirmiş olsa da, karşılıklı olarak saygının ve samimiyetin, ve arkadaşlığın hala “baki” olduğuna inancımı kaybetmediğimden bu yazıya yukarıda gördüğün şekilde bir hitapla başlıyor ve aynı samimiyetle devam ediyorum. Sizinle şahsi ilişkileri benim gibi olan ve sizi dost olarak gören birçok meslektaşımın bu satırları yazacağına inanıyorum.

Teknik konulara hiç girmeyeceğim, sevgili Baki karşılıklı sevgi ve saygı mesajlarınız arasında, tel tel dökilen bu talimat ile ilgili konuları açıkça teker teker ve sabırla gayet güzel belirtiyor… Umarım bir sonuç alır ve duyurduğunuz gibi yapacağınız düzeltmeler ile şu anda kurallarınıza uymak zorunda olan sektor bu sevgi ve saygıdan biraz nasibini alır.

Dostum Baki’ye içten teşekkür ediyorum : yazdıkların altına herzamanki gibi hem şahsım adına hem de derneğimin izniyle TDMD YK başkanı olarak imzamı atıyorum. Kendisini, ve sektörümüzle ilgili iki kalem sözü olan her profesyonel dostumu derneğimize üye olmaya ve tüm hukuksal ve şahsi destekleriyle TDMlerin TSSF’den ayrılma sürecine destek olmaya tekrar davet ediyorum.

Meslektaşlarımın bana verdikleri görevden dolayı bu ortamlarda yazı yazmamaya ve polemiklere girmemeye kararlıydım, bu kararın birincisini burada bozacağim.

Sadece ana prensip meselelerine değineceğim. Yazımın sonunda ise sadece bir tek maddeye dokunacagım…

Sevgili Şamil :

Bu talimatı küçük bir çalışma grubuyla, neredeyse yanlız yazdığınız anlaşılıyor… Yanılıyor muyum? “Eğitim kurulu” sizin de belirttiğiniz gibi “yok” … Dalış merkezleri deseniz, ilgili kurumunuzdaki “temsilciler” (ki kendilerinin ve seçtikleri başkanın “temsilci” vasıfları birçok bölgedeki meslektaşlarımız tarafından tartışilıyor, veya reddedilmiştir, veya meydan boş kalmasın diye zoraki olarak görev almışlardır) içinden konuştuklarımız bu talimattaki maddelerin çoğundan haberdar olmadıklarını bize belirtiyorlar ; toplantınızda size yoğun eleştirler getirmediler mi? Sağlık konusunda (çocuk dalışı konusundan da hatırladığımız gibi) tek otorite sizsiniz… Anlaşılıyor ki TSSF’ta sizin sözünüz çok geçiyor… Bu yüzden size yazıyorum.

Yıllardır süren tartışmalara, ticari dalış merkezleri sektörünün defalarca TSSF yönetmelik ve talimatlarına negatif reaksiyonlarına, bizi yönetmek için kullanılan bu metinlerin yayınlanmadan sektöre sunularak tepkilerinin ve yorumlarının önceden alınması isteklerine rağmen bunu hala niye yapmıyorsunuz ? Bu size saygınlık kazandırmaz mı?

Niye hala ticari dalış merkezleri sektörünü, üyelerinin israrlı duruşlarına rağmen yönetmek sevdasından kopamıyorsunuz ?

Niye yaklaşımlarınızı reddeden sektör mensuplarını, insafsız uluslararası rekabet ortamında rahat bırakmak ve önlerini açmak yerine, illa da kontrolünüz altında ve blokaj altında tutmak istiyorsunuz?

Konuyla en alakasız bürokratı bile şaşırtan, sporla alakası olmayan şirketlerimizi bir federasyonun yönetmesi saçmalığından sektörün tüm israrlarına rağmen niye saygı duyup vazgeçmiyorsunuz?

Bu soruların cevabı sektörün çoğunluğu açısından maalesef ya “duygusal”, ya da hizmet için amatörce görev aldığınız makamınızın verdiği “güç” ve “itibar”.

Ama size sektörümüzün gözünde çok daha itibar kazandıracak bir duruşunuz olabilir : “Haklısınız kardeşlerim ; bizim sualtına bakışımız ve penceremiz siz şirket sahiplerinden çok farklı” deyip ısrardan vazgeçmek ve TDMler olarak önümüzü açmak, bizi TSSF’ye bağlayan yönetmeliklerden arınmamıza destek vermek. TSSF olarak amatörce ve gönüllü olarak hizmet veriyorsanız lütfen bunu amatör olarak etkinliklerini sürdüren spor klüplerine yönelik olarak ve federasyonunuzun spor etkinliklerinde sürdürünüz. Bizlerden de bu etkinliklerde en yüksek desteği görürsünüz.

Yazdıkça sektördeki meslektaşlarımın birkaç gündür yazdıklarını tekrar durumuna düştüğümü farkediyorum… Olsun tekrardan zarar gelmez…

Ticati dalış merkezi sektörünün size ve ekibinize karşı ne kadar bir bıkkınlık içinde olduğunu farketmiyor musunuz?

Sektörin yoğun tepkisinin farkında değil misiniz ?

Bir gün önce, Ticari Dalış Merkezleri Derneğimizin amacına yönelik çalışmalarda en ön sıralarda yer almış ve size en sert eleştirileri yöneltmiş bir yönetim kurulu üyesi, talimatınızın ticari aktivitelerimize devam edebilmemiz için bize dayattığı yeni kurallara uymak konusunda aceleci davrandığı tenkitleriyle karşılaştığında, derneğin amacına ve sektöre zarar verebilir bir durumda düşmemek için onuruyla ve tartışmadan YK görevinden istifa mektubunu verdi. Bu bile sektörün artık sabrının sonuna geldiğini ve her fedakarlıga razı oldugunu size anlatmaz mı?

Meslektaslarımızın talimatta dayatılan uzmanlık kurslarına yazılmaya baslaması sizleri ve meslektaslarımızı lutfen aldatmasın, TDMDnin çizgisi değişmedi ve değişmeyecek, ve kanuni mücadelemiz en etkin şekilleriyle devam edecek.

Sevgili Şamil ,

Yazdığımız yeni yönetmelilik taslağını görmediniz mi ? Bu toplululuk başıbozuk, düzenden, kaliteden, emniyetten, kontrolden kaçma yollarını arayan bir topluluğa mı benziyor ?

Bu sektör ne yapacak yapacak TSSF ile yollarını ayıracak, çünkü haklıyız.

Arkamıza alacağımız tüm meslektaşlarımızın ağırlığıyla başvuracağimiz bakanlıklardan destek alacağımızı ve bize rağmen bizi yöneten yönetmeliklerin değişeceğini göreceğiz…

Bu hemen olmazsa, biraz daha geç olacak.

Bunu biz yapamazsak, arkamızdan gelenler yapacak.

Çünkü suyun yolu bu…

Lütfen demokratik bir isteğe uyarak makamınızın gereğini yapın, arkamızda durun ve önümüzü açın!

Size bu yakışır !

Lütfen bizlere enerjimizi yürütmeyi durdurma davalarına yönlendirmeyi, #direngobek, #direnscuba kampanyalarını reva görmeyiniz ve inisiyatifinizi sektörün isteği yönünde kullanınız!

Satırlarımı bitirirken, içeriği, yazılış süreci ve yaptırımları ile sektörden kopukluğuna cidden üzüldüğüm bu talimat girişiminin, TSSF yetkililerinin “haleti ruhiye”sini açıkça gözler önüne seren, meslektaşlarımızın TSSF ve görevlilerini “rencide etmemeleri” ve “etkinliklerini engelemeye çalışmamaları” konusunda uyaran 27/25ci maddesi oldu. Cidden bir devlet dokümanına ve size yakışmadığını düşünüyorum ve her türlü eleştiriye sonuna kadar açık olacağınızı umuyorum. Eğer ki bu talimat uygulamaya geçer de bu madde günün birinde birilerine uygulanırsa, eminim işletmesinin duvarına asıp iftiharla gösteren de olacaktır.

Lütfen siz ve ekibiniz bu ruhsal durumdan çıkınız… bu ve ilerideki hatalardan dönünüz. Sonra da sizleri ve bizleri sakinleştirecek güzel dalışlarımıza katılınız!

Saygılarımla

Murat Draman
TDMD YK başkanı

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)
Sn.Şamil Aktaş'a acık mektup, 10.0 out of 10 based on 1 rating Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1175
   CenkSahin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg