FARKİNDALİGA YOLCULUK, ENGELSİZ TURİZMİN KAPİLARİNİ ARALADİ

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

14 Ağustos 2014 Perşembe

– NİLGÜN ATAR- turizmhaberleri.com/ özel haber
Fotoğraflar: Cevdet Bilgin

Antalya’da engellilerin toplumsal entegrasyonu için yürütülen AB Hibeli Farkındalığa Yolculuk Projesi’nin hem engelliler hem de turizmcilerin dünyasında büyük değişimler yarattığını görmek sevindirici bir tabloydu. Projenin kapanış Galası ve kokteyli 12 Ağustos 2014 tarihinde The Marmara Otel’de gerçekleştirildi. Etkinliğe engelliler ve aileleri, proje destekleyicileri, turizmciler ve basın katıldı.

DEĞİŞİMİN KAYNAĞIDIR FARKINDALIK..
Farkındalıkla başlıyor değişimler.. Farkındalıkla anlıyoruz birbirimizi.. Farkındalıkla kırılıyor önyargılar.. Empati yapabiliyoruz böylece. Farkındalığa Yolculuk Projesi başarılı bir şekilde noktalandı ancak Türkiye’nin Engelsiz Farkındalığa doğru Yolculuğu daha yeni başlıyor.

MİNİK BİR ADIMLA BAŞLAR EN BÜYÜK MARATONLAR..
Yaptığım görüşmelerde proje sürecinde kurum ve kuruluşlar arasındaki işbirliğinin üst düzeyde olduğunu gözlemledim. Ki bu da çok sevindirici bir gelişme.. Ayrıca şimdiden yeni projeleri hazırlama arzusunun heyecanını gördüm tüm katılımcılarda ve proje yürütücülerinde… Engellilerin ve destekleyicilerin yaydığı bu güçlü-azimli pozitif sinerji; Antalya’da başlatılan Farkındalığa Yolculuğun kısa sürede büyük bir maraton koşusuna dönüşeceğine yürekten inandırdı beni.

Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi, Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi APGEM işbirliğinde hazırlanan Farkındalığa Yolculuk ” projesi Ağustos 2013 yılında start aldı.. AB hibesi ile yola çıkan Projenin destekçileri arasında Antalya Valiliği, Aktif Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, APGEM, Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü, turizmciler, Muratpaşa Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi yer alıyor.

EĞİTİM VE SPOR İLE FARKINDALIK…
Batı Akdeniz’de bedensel engellilerin aktif hayata katılımının desteklenmesi, toplumun özellikle hizmet sektörünün engellilere davranış yöntemleri ile ilgili farkındalığın artırılması projenin en önemli hedefleri arasında yer alıyor. Genç bedensel engellilerin istihdam edilebilirlik özelliklerini geliştirmek, turizm sektörü profesyonelleri ve ilgili bölümlerdeki üniversite öğrencilerinin engellilerle doğru iletişim kurmalarını teşvik etmek, bedensel engellilerle, engelsizlerin bir arada spor yapabilmelerini sağlamak projenin en önemli başlıkları.. Özetle Proje alt yapısı 3 ayak üzerinde kurulmuş; işaret dili eğitimi, otellerde engellilere yönelik farkındalık eğitimi ve spor etkinlikleri..

BU PROJE İLE ÇOK ÖNEMLİ BİR YOL HARİTASI ÇIKARDIK
Projenin hazırlanmasında destek veren Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (APGEM); 2010 yılından beri Akademiden Sivil Toplum Kuruluşlarına ve şehrin kendisine ulaşmayı hedefleyen bir misyonla çalışmalarını sürdürüyor. Akdeniz Üniversitesi Proje Geliştirme, Uygulama ve Araştırma Merkezi (APGEM) Koordinatörü Yrd.Doç.Dr Figen Ceylan konuşmasında şunları aktardı:
” 2013 Ağustos’ta başlayan projenin hedefi toplumda engellilikle alakalı farkındalık yaratmak, engelli bireylerin topluma entegre olmaları için yol haritaları çıkarmak üzere bilgi kaynakları oluşturmak. Projede 1700 Yüksek Okul Öğrencisi anket çalışması yaptı; toplumdaki eksiklikler ve beklentiler tespit edildi. Özel işaret dili eğitimi, bedensel engellilerin işitme engellileri anlayabilecekleri eğitimler düzenlendi. Antalya, Burdur ve Isparta’dan eğitimlere katılan 24 engelli, 4 ay süren eğitimler sonunda sertifikalarını aldılar. 25 otelde 1500 turizm personeline engelli konuklara davranış eğitimi verildi. Spor alanında ise iki turnuva yapıldı. ” dedi.

BİRLİKTE ÇABA GÖSTERMELİYİZ
Açılış konuşmasında söz alan İşitme Engelli Ezgi Doğan; birlikte çaba gösterildiğinde iletişimin daha güçlü ve faydalı olacağına dikkat çekti. İşaret dilini öğrenmek için proje kapsamında kurslara katıldığını belirten Doğan; aldığı eğitimle hayatının daha kolaylaştığını, Farkındalığa Yolculuk Projesinin bundan sonraki çalışmalara kaynak olacağına inandığını söyledi. Proje katılan Feleknaz Bilik ise sporun kas çalışmaları üzerinde çok olumlu etkileri olduğunu belirtti.

BU PROJE İLE DİLEKLERİMİZİN ÇOĞUNU GERÇEKLEŞTİRDİK
Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural; projede dileklerinin birer birer gerçeğe dönüştüğünü belirterek şunları söyledi: Projede öncelikle Kurum ve kuruluşlarla uyumlu bir işbirliği gerçekleştirmeyi istedik. Üniversite, Milli Eğitim Müdürlüğü, stk’lar, yerel dinamikler ve turizmcilerle bunu başardık. Diğer illerin kurumlarıyla zorlukların nasıl aşılacağı yönünde endişeliydik. Ancak çok kolay ilerledik birlikte. Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde; Isparta ve Burdur’dan katılan bedensel engelli gençlere 120 saatlik İşaret Dili Eğitimi verildi.

Turizm sektörü ile neler yapacağımızı düşündük. Antalya’daki otellerin personeli ve turizm eğitimi alan Üniversite öğrencileri ile engelli farkındalık eğitimi gerçekleştirdik. Bu eğitim kapsamında engelli misafirlere nasıl davranılacağı yönünde bilgiler aktarıldı. 25 otelde çok önemli eğitim çalışmaları yaptık.

Ayrılmadan-ayrışmadan spor dileğimizi de gerçekleştirdik bu proje ile. İlk turnuva Adrasan’da yamaç paraşütü, diğeri ise 2 gün süren Bocce turnuvası.. Muratpaşa Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezi ulaşımda büyük destek verdi. ” dedi. Kemer Uluslararası Bocce Turnuvası’na katılma taleplerinin red edilmesinin kendilerini ve tüm üyeleri çok üzdüğünü belirten Karavural; bu çalışmalara 1.5 sene emek verdiklerini vurgularak sitemini dile getirdi.

TURİZM SEKTÖRÜ PROJEYİ ÖNEMSEDİ VE SAHİPLENDİ
Turizm sektörünün projeye ve eğitimlere ilgisi çok önemliydi. Zira engelli misafirler konusunda eğitimli personelin çoğalması gerekiyor. Oteller de bu konuda duyarlı olduklarını gösterdiler, ayrıca eğitimlerin devam edeceği de sohbetlerimizde görüşüldü. Kapanış kokteylinde eğitim alan otellerin yetkililerine sertifikaları verildi.

ENGELLİ SPORLARI KİTAPÇIĞI HERKESE ULAŞMALI
Proje kapsamında yayınlanan “Engelli sporları kitapçığı ” aslında tüm engellerin kaldırılabileceğine dair çok muhteşem örneklerle dolu. Ender Cihan Ceylan’ın hazırladığı kitapçıkta engellilerin yapabileceği tüm spor dallarının tarihçesi, tanımı, kuralları, faydaları bulunuyor. Çok çeşitli kaynaklardan faydalanarak hazırlanan önemli bir çalışma.

TURIZMHABERLERI.COM FARKINDALIĞA YOLCULUK DOSYASINI AÇIYOR..
Niobel Travel Operasyon Sorumlusu Nezihi Temel Albayrak ve Profesyonel Turist Rehberi İsmet Tekin aracılığı, Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı’nın daveti ile katıldığım bu başarılı projenin kapanış kokteylinde elbette boş durmadık ve pek çok röportaj yaparak Engelliler dünyasının derinlerine indik. Hiç gündeme getirilmeyen son derece çarpıcı detaylar yakaladığım bu sohbetler esnasında inanılmaz deneyimler edindim.

Şimdi her zaman olduğu gibi sırasıyla yayınlayarak özel bir dosya açacağız Farkındalık Yolculuğuna… Hem Engelli dostlarımızın seslerini sizlere ulaştıracağız hem de turizm cephesinde bu alanda önemli çalışmalar yapanları sizlere daha yakından tanıtacağız. Onlar ki alanında Türkiye’nin ilk ve tek özelliğine sahip turizmcileri….

İşte röportajlarıyla engelliler dünyasına yeni pencereler açan, sorunlara dikkat çeken, güzel önerilerde bulunan değerli dostlarımızla yaptığımız Farkındalığa Yolculuk Serüveninin konukları:

Niobel Travel Seyahat Acentası Operasyon Sorumlusu Nezihi Temel Albayrak

Türkiye’nin tek işaret dili uzmanı Profesyonel Turist Rehberi İsmail Tekin

APGEM Koordinatörü Yrd.Doç.Dr Figen Ceylan

Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Karavural

Aktif Engelliler Gençlik ve Spor Kulubü Derneği Başkanı- Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi Eş Başkanı Nurdan Özsoy

Engellileri çalıştıran Bocce Antrenörü Yağmur Uzun

İLK RÖPORTAJ:YARIN…

Kaynak: turİzmhaberlerİ.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-ve-sadun-boro-nun-izinden/
   OdaveSadunBoronunIzinde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/oda-boronun-izinde/
   OdaBoronunIzınde
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz/
   ACIKDENIZ-KonukCahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/studyo-programi/
   STUDYOProgrami_Konuk_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dunya-seyahati-sunumu/
   DünyaSeyahati
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kristal-deniz-ege-ozkan-gulkaynak/
   KristalDenizEGE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kayitsiz-iii-ile-dunya-turu-felsefesi-ozkan-gulkaynak/
   OzkanGulkaynak_Sunum
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-ilk-yardim-hayati-tehlike-ve-tekne-kazalari/
   TAYKSUNUM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sudan-sohbetler-konuk-aysegul-sora/
   AysegulSora_SUdanSohbetler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken-riccardo-de-felice/
   AMERICA’SCU-RiccardoDeFelice
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kural-semineri-iii-ilker-bayindir/
   KuralSeminer-IlkerBayindir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tayk-sunum-kuzey-kutup-dairesinden-guney-kutup-dairesine-gronland-ve-antarktika-prof-dr-talat-kiris/
   TAYKSUNUM-PROF.DR.TALATKIRIS
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/turkiyenin-amator-denizcilik-tarihi-ozkan-gulkaynak/
   TurkiyeninAmatorDenizcilikTarihi–OzkanGulkaynak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-sanat-ve-deniz-tutkunu-levent-celmen/
   SanatveDenizTutkunuLEVENTCELMEN
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/camlimani-gunleri-kismet-deniz-boro-polat/
   CamlimaniGunleri
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/denizin-sesi-konuk-prof-dr-ahmet-koman/
   Prof.Dr.AhmetKoman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/keyifle-8-yilda-seyr-i-alem/
   KEYIF’LE8YILDASEYR-IALEM
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/atlantik-gecisleri-ekber-levent/
   AtlantikGeisleri-EkberLevent
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/michel-desjoyeaux-ile-online-bulusma/
   MichelDesjoyeauxilebulusma
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-sekoleva-yelken/
   SGSTUDYO–SEKOLEVAYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yuksek-performans-yenkencilik/
   YuksekPerformansYelkencilik
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder-ii-program/
   SGSTUDYO
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuklar-cem-gur-timucin-binder/
   SG STUDYOKonuklarCemGur&TimucinBinder
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dobra-dobra-yelken/
   DobraDobraYelken
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-mustafa-cakir/
   SGSTUDYOKonukMustafaCakir
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-saruhan-cinay/
   SGSTUDYOKonukSaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/avrupanin-kalbinde-bir-yelkenli/
   Yalcinlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-ejder-ginyol/
   SGSTUDYO-Konuk
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/daddsunum-kadin-ve-deniz-zeliha-ozer/
   KadinveDeniz
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/j40-turkiye-sampiyonasi/
   J40TurkiyeSampiyonasi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/arkas-aegean-link-regatta-2020/
   ArkasAegeanLinkRegatta2020
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aciklamalar-oguz-akif-sezer/
   KomodorOguzAkifSezer-ACIKLAMALAR
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sportsboat-turkiye-sampiyonasi-saruhan-cinay/
   Sportsboat_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenli-tekne-kiralama-nedir/
   YelkenliTekneKiralama
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kadinlarla-barisin-nese-vidinli-hasipek/
   KadinlarlaBarisin-NeseVidinliHasipek
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ilk-yaris-aciklamasi/
   CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg