DENIZCININ KAFDAGI UFUK CIZGISI

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Her sabah yeni bir gün doğarken ufuklardan, önce tan yerinden kendini gösteren belli belirsiz ışık hüzmelerine, arkasından ateşten kor parçaları gibi göklere hakim olan kızıllara ve o alev göklerin usulca hayatın rengi sarıya değmesine ve ona teslim olmasına tanıklık eden, gün batımlarında, uzaklarda mavi sulara dalarak kaybolan güneşin ardından gökyüzünün nasıl kızılla kaplandığını an be an seyreden bir denizcinin Nirvanalarından birisi de kafasını dümenden yavaşça kaldırıp etrafı 360 C gözlemledikten sonra hiçbir kara parçasının görünmediği, açık denizle baş başa kaldığı andır.

Issızlık hissi hakim olur her yanına. Alabildiğince ıssızlık, kimsesizlik… Ve sonra yalnızlık duygusu yayılır usulca. Denizle bir başına kalınan an, işte o andır. Gözler uzaklardaki ufuk çizgisine takılır kalır. İki yanı da mavi olan bir gizemdir o çizgi denizde yalnız kalmış adam için. Üzerinde masmavi gök, altına serili lacivert koca deniz, ortalarında sonsuzluk hissi. Ufuk çizgisi…

Denizlerdeki araftır ufuk çizgisi.

O uzak ufuk çizgisi güneşin her akşam damla damla aktığı, eriyip bittiği yerdir. O mavi çizginin arkasında bir yerlerde rüyaların gerçekleştiği yerler vardır. Geceleri rüzgarların denizdekilere usulca ninni söylediği bir yer. Ulaşılmaz kırmızı kuşların çok yükseklerde uçtuğu, kimselerin sizi bulamayacağı bir yer. Bulutların yağmurdan sonra basıp gittikleri yer orasıdır işte. Hiç yapamadıklarımızın ve asla yapamayacağımızı sandığımız şeylerin gerçekleştiği, yapmaya cesaret edildiği bir yer. Mavi yağmurların yağdığı, öğretilerin, buyrukların, yalanların unutulup gittiği bir yer. Su seslerinin tınladığı, özgürlüğün hüküm sürdüğü bir bilinmedik yerdir ufuk çizgisinin ardı.

Denizcinin Kafdağı işte o ufuk çizgisidir. Kafdağı gibi aşılmaz, Kafdağı gibi geçilmez ve varılmaz maviliklerin saklandığı yerdir orası.

Dümeni nereye çevirirsen çevir, pruva artık ufuk çizgisidir. Merak uyandıran, derinlik sarhoşluğu gibi insanı kendisine çeken bir bilinmezdir o çizgi. Derinlerde sarhoş eden şey azot, yukarıda ise mavi ahenktir. Üzerine doğru gittikçe yakınlaşmayan, yaklaşmaya çalıştıkça uzaklaşan, arkasında bir yerleri bir şeyleri saklıyormuş gibi duran ufuk, cezbeder yelkenleri. Açarsınız tüm armayı, verirsiniz rüzgarın emrine. Teknede meraklanır ne var orada, o uzak hatta diye. Dalgaların üzerine atar kendini heyecanla. Yelkenler torlanırken kalbi duracak gibi olur. Varmaya can atar o ince, sisli çizgiye. Ufuk uzaklarda sizi bekler gibi durur. Siz gidersiniz, o durur. Size bakar gibi gelir uzaklardan. Sizi bekler gibi gelir ötelerden. Sizi çağırır gibi yapar millerce mesafeden. Ufuk her yerden kaplar denizin ortasındaki teknedeki denizciyi, sarmalar… Sıcaksa hava, tüm çizgi boyunca haleler, dalgalanmalar oynaşır gözbebeğinizle. Çizgi yerinde duramaz, denizin notalarıyla, rüzgarın melodisiyle şarkılar söyler uzaklardan.

Sonra, mavi suların içinde ufkun peşine düşmüş halde bulursunuz kendinizi. Peşine düşmüş ama hiç yaklaşamamış, peşine düşmüş ama hiç varamamış, varamayacak…

Gözleriniz mavi sulara kayar sonra. Var olmamızın nedeni suya. Su gözünüze bir tanrıça gibi görünür. Köpüklerden doğan tanrıça Afrodit gibi. Denizlerin hükümdarı deniz tanrısı Oceanus gibi. Ne benzersiz bir zamandır o zaman. Açık denizde siz, deniziniz ve aşkınız ufuk çizgisi. Üçünüzden başkası yoktur ortalarda…

Siz artık hep ufka giden, ufka yaklaştıkça da ardında yeni ufuklar gören teknenin kaptanısınızdır. Ufukların kaptanı olmuşsunuzdur artık. Rotanız ufuk çizgisi, limanınız ufuk ötesidir. Varmayacağınız ama varmak da istemeyeceğiniz o gizemli liman. Sadece gitmek istenilen uzak diyar çizgisi.

Ne vardır orada ?
Sonsuzluk ? Sessizlik ? Issızlık? Başka bir dünya ? Cennet ? Tanrı ? Hiçlik ? Yaşamın sırrı ? Yepyeni yerler ? Karanlık bir araf ?

İşte bu bilinmezlik insanı deli eder. Başlangıca götürür… Ta en başa…

Sıcak, havasız, kuru gezegenin susuz, denizsiz geçen ilk zamanlarına. Orion bulutsusundan spiral dönüşlerle ve merkezkaç kuvvetlerle uzayın sessiz, karanlık, büyük boşluklarına fırlatılan su buharının dünyamıza düşmesi ne büyük bir şanstır. Yer altından sızan su buharının yoğuşması da yardım edince, maviler sarmış dört bir tarafı gezegende.

Su döngüsü hayat verir dünyaya. Su, ne azalır ne de artar. Hiç yok olmaz. Bir arının konduğu çiçeğin yaprağındaki bir su damlası bile asla kaybolmaz. Canlılar hep aynı suyu içerler binlerce yıldır. Su sonunda her zaman başladığı yere döner. Denizlere. Bulut da olsa, yağmur da olsa, toprağa can verse de, bir kedi tarafından içilse, bir şarap kadehinin içinde yer alsa da, ağzınızda bir yudum olsa da, soğuyup beyazlaşıp dağların zirvelerini karlarla donatsa da sonuçta hep başladığı yere döner su. Denizlere… Trilyonlarca su damlası, bu olağanüstü yolculuğu 4 milyar yıldır yapıp dururlar. Evrendeki bilinen tek mavi gezegendeki sular, ama aynı sular milyarlarca varlığa can katarlar, can verirler hiç durmadan… Hayat da su gibidir. Ona benzer. Akışkandır. İçinden su aktığı için. Su gibi kolayına kaçar. Nereye gideceği bilinmez. Ve su gibi kaybolur elimizden. Hayat çok değerlidir.
İnsan açık denizde daha iyi anlar kendisine vuran büyük bir kozmik piyangoyu kazandığını. Ufuk çizgisine aşık olmuş denizci bu büyük ikramiyeyi çarçur edemez. Denizler ülkesinde yavaş akan vakitle birlikte kendisine yetecek kadarını alarak yaşar.

Denizci adam iyi kalplidir. Ama çok iyimser olamaz. Biraz huysuzdur ama çekilmez olmaz. Aşıktır ama gözü kör görmez. Bilendir ama bilgiç değildir. Mücadelecidir ama kavga etmez. Kendisi ile giriştiği mücadeleden zaferle ayrılmamış adam ufuk çizgisine aşık olamaz. Kendini yenemeyen adam, var olma mücadelesini kazanamaz. Denizle kavga, öteki kavgalar için benzersiz bir savaş alanıdır. Denizci adam denizle kavgasını verir ama onu asla yenemeyeceğini de bilir. Zaten bu kavga denizi değil kendisini, içindekini yenme kavgasıdır. Deniz yardım eder ona. Berraklaşmasını, temizlenmesini, kendisini bulmasını, hikayenin bütününü görmesini sağlar. Deniz, denizciye yardım eder. Açık denizler insana galibiyeti getirir. Sanal dünyayı, madde dünyasını alt etmeyi öğretir. Var olmanın ne demek olduğunu anlatır.

Ufkun ardındaki ülkeleri düşler dümendeki adam. İnci yetiştirilen deniz tarlalarını, balık avlanan resifleri, Hindistan cevizi ağaçlarının kapladığı adaları, salınan sandallara konmuş pelikanları, dünya seyahati yapan yelkenlilerin uğradığı koyları, sık ormanlara yağan sert yağmurların seslerini, muz ağaçlarında gülüşen çocukları, basit ama insani hayatı, kızaran batı göklerini, sararan doğu ufuklarını, kararan okyanus gecelerini, ağaran beyaz sabahları, samanyolunun eşsiz kubbesini…
Hepsi vardır ufuk çizgisinin arkasındaki sularda. Yelkenleri trim eder, hızını artırır, dümene yapışır, gözlerini kısar. Varmak, oraları yaşamak için. Ama açık deniz bu. Gittikçe yaklaşılamayan bu sihirli rotada ilerleyen adam, bir süre sonra varmanın değil gitmenin esas olduğunu, yolculuğun hayatın ta kendisi olduğunu algılar. Durmanın yok olmak demek olduğunu anlar. Yaşarken ufuk çizgisine varmaya debelenerek, oraya varmak için her şeyi göze alanları, ömür harcayanları düşünür hüzünlenerek. Bir de ufuk çizgisine aşık olan yaşam sevdalılarını hatırlar. Ufuk çizgisine olan aşk, bir çeşit platonik aşktır. Asla kavuşulamayacak bir sevgilidir o. Hep vardır ve hep olacaktır. Zaten yaşamak denen şey sevdiğin şeylerin peşinde koşmak değil midir ? Varamasan, elde edemesen de yaşamak budur. Asla ulaşamasan da sevmekten vazgeçmemektir hayat. Uzaktan da sevebilen adam esaslı adamdır..

Sessizce ve habersizce yelkenlerin rüzgarlarında denizlerde dolaşmış eski ruhlar belki ufuk çizgisinin ötesinde toplanırlar. Denizler Ülkesi belki o ufuk çizgisinin hemen ardında başlar. Denizin her şeyi değiştirmeye, iyileştirmeye gücü vardır. Denizler, ebedi baharlardır insanoğlu için. Nasıl bahar yeniden doğuşsa, doğanın uyanışı, hayatın kaldığı yerden devam etmesiyse, denizler de işte öyledir bir denizci için. Denizden uzaklaşan her denizciye mevsim kış olur. Bahara kavuşmak demek, denizlere çıkmak demektir denizci adam için. Bahar, alınan bir demir, basılan bir yelken, tutulan bir dümen, çekilen bir halatla başlar denizciye… Bir martı bağırışı, bir dalga haykırışı, bir rüzgar çığlığı yeter denizlere gitmek için.

Karanlık basınca, ufuktaki o esrarengiz çizgi kaybolmaz. Bırakıp gitmez denizciyi. Tepesinde ışıl ışıl samanyolunun tuali, altında yakamozlanmış bir ışıltılar denizi arasında yine orada, yerindedir. Bakan görür. Adeta göz kırpar uzaklardan. Ufuklar işte böylesine uzak, böylesine yakındır aslında. Denizci anlar. Ufuk açık denizin her yeridir. Denizin gökle birleştiği yere bakıp gördüğü ufuk çizgisinin üzerinde durmaktadır aslında. Ufuk çizgisi ise uzaklardan ona bakmaktadır, asla ulaşamayacak olduğunu bilerek hem de. Ufuk çizgisine ulaşmaya çalışan denizci hep ufuk çizgisinin üzerinde dolaşır durur gerçekte. Ufuk çizgisinin karşı ufkunda ise denizci durmaktadır dümeninde…

Birbirlerini bilirler, görürler, severler ama hiçbir zaman kavuşamazlar… Hiçbir zaman…

Ve farkına varır büyük gerçeğin denizci; o kadar zor değilmiş aslında, şehrin hapis kıskacındaki sefil hayatlarda yaşanan onca kararsızlık, tereddüt, pişmanlık, karamsarlık, mutsuzluk sadece iki ihtimalde bitiyormuş.

Bir ölümde bir de aşkta, ufuk aşkında…

Ufuk çizgisi aslında umut çizgisidir… Gidilen yol da umuda yolculuk…

Cenk Şahin Hoca bundan böyle “SG Yelken” bölümümüzde ‘Denizler Ülkesi’ isimli kendi köşesinden; röportajları, yazı ve haberleriyle bizlerle birlikte olacak. Vermiş olduğu destek için cok teşekkür eder ona SG ye...
CENK SAHIN

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
Bizi Sosyal Medyada Takip Edin !
600true thumbnails bottomright 300true 800none
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1243
   SedenErdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1286
   AliNasman
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1296
   SelmaUca
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1294
   TuncayTanriverdi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1299
   Selimsidali
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/beysun-gokcin/
   BeysunGokcin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1284
   SelcenTaninmis
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=326
   GokhanKarakas
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/arif-yilmaz/
   ArifYilmaz_DenizinSesi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/selim-pala/
   SelimPala
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1175
   CenkSahin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/umut-dincer/
   UmutDincer
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1173
   HaldunSevel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/nilufer-cetin/
   NiluferCetinRoportajlari
 • 5000 fade false 30 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?cat=1310
   DADDSunumlar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/category/edhem-dirvana/
   EdhemDirvana
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

600true dots under 150true 800https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-2
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/daddsunum-kadin-ve-deniz-zeliha-ozer/
   KadinveDeniz
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/j40-turkiye-sampiyonasi/
   J40TurkiyeSampiyonasi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/arkas-aegean-link-regatta-2020/
   ArkasAegeanLinkRegatta2020
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aciklamalar-oguz-akif-sezer/
   KomodorOguzAkifSezer-ACIKLAMALAR
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sportsboat-turkiye-sampiyonasi-saruhan-cinay/
   Sportsboat_SaruhanCinay
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenli-tekne-kiralama-nedir/
   YelkenliTekneKiralama
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/kadinlarla-barisin-nese-vidinli-hasipek/
   KadinlarlaBarisin-NeseVidinliHasipek
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ilk-yaris-aciklamasi/
   CahitUren
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ekrem-inozu-roportaji-2/
   EkremInozuRoportajı
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sadun-boro-semra-igtac/
   SadunBoro
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-kendine-yetebilmek-tayfun-timocin/
   TayfunTimocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-supriz-konuklar/
   EDHEMDIRVANA
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohberi-konuk-deniz-fici/
   DenizFici
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-atilla-gokova/
   AtillaGokova
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/132471-2/
   EdhemDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-alican-kaynar/
   AlicanKaynar
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-sinan-tuzcu/
   SinanTuzcu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-ali-turksen/
   AliTurksen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/edhem-dirvana-sohbetleri-konuk-tolga-pamir/
   TolgaPamir
 • 5000 fade false 60 bottom 0
  SüleymanDirvana
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-batinin-dogu-tutkusu-tayfun-timocin/
   DADDSunum_TayfunTemocin
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/52-super-series-2/
   52SUPERSERIES_son_haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/acik-deniz-konuk-sehir-hatlari-genel-muduru-sinem-dedetas/
   ACIKDENIZ–KonukSehirHatlariGenelMuduru“SinemDedetas”
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sg-studyo-konuk-kivanc-sevinc/
   KIVANC_SEVINC_PROVEZZA_HABERLERI
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/dadd-sunum-her-yonuyle-teknede-enerji-ve-enerji-sistemleri-zafer-turkmen/
   DADDSUNUM_ZaferTurmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelken-postasi-haberler-9/
   YELKEN_POSTASI_Haberler
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/riza-epikmen-schuco-bayk-kis-trofesi-2-ayak-yarislari-oncesi-duygu-ve-dusunceleri/
   RizaEkipmen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/130112-2/
   TirhandilUstaları 1. Bölüm
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2019-ozel/
   TIRHANDILCUP2019OZEL
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/tirhandil-cup-2/
   TirhandilCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/aydik-baskanligina-oflaz-secildi/
   AYDIKBaskanliginaOflazSecildi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/4-deniz-kizi-ulusal-kadin-yelken-kupasinin-ardindan/
   4.Deniz KiziUlusalKadinYelkenKupasıninArdindan
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/the-bodrum-cup-turkiyeyi-yelkencilik-dunyasinda-temsil-etti/
   TheBodrumCup
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123304
   AtlantikGecisi
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123982
   GulinBozkurt
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yasamin-nereyinde-duruyoruz-dilek-ergul/
   DilekErgul
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/banu-oney-ile-denizden-denize-marmarisden-seattlea-yelkenli-tekne-ile/
   BanuOneyileDENIZDENDENIZE
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/yelkenci-turkiye-butun-bolumler/
   YelkenciTurkiye
 • 7000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=123813
   DunyaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/sporcu-gunlugu-5-bolum-yigit-yalcin-citak/
   SporcuGunlugu5.Bolum-YigitYalcinCitak
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124350
   DunyaUcuncusu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ali-poyraz-ozdemir-balkan-sampiyonu/
   AliPoyrazOzdemirBalkaSampiyonu
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/?p=124603
   DerinBaytur
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/ejder-ginyol%e2%80%99dan-gold-cup%e2%80%99ta-birincilik/
   EjderSampiyon
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/rsx-kadinlar-sinifinda-2020-tokyo-olimpiyat-oyunlari%e2%80%99ndayiz/
   DilaraUralp
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/interview-with-ecem-guzel/
   EcemGuzel
 • 5000 fade false 60 bottom 0 sualtigazetesi.com/second-wind-onne-van-der-wal/
   SecondWind
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/no-ordinary-women/
   NoOrdinaryWomen
 • 5000 fade false 60 bottom 0 https://www.sualtigazetesi.com/life%E2%80%99s-daring-adventure/
   Life’sDaringAdventure
 • 5000 fade false 60 bottom 0 http://sgtv.sualtigazetesi.com/the-ocean-race-2/
   THEOCEANRACE_son_haberler

https://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg