Hanesi Tecavüze Uğrayan Caretta Caretta’nın Nefsi Müdafası

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Bodrum’da Caretta Caretta tarafından saldırıya uğrayan kadının açıklaması ve medyanın linç kültürü sonrası canavar ilan edilen bir kaplumbağa. Kıyıdan 12 mil uzaklıktaki denizde bir caretta caretta mı insanı yoksa bir insan mı caretta carettayı rahatsız etmiş olur?

İstanbul‘dan tatile gelen tatilciler Bodrum‘da tekneyle denize açılıyor. Bodrum’a 12 mil uzaklıktaki Orak Adası’nda yüzmeye başlıyorlar.Ve daha sonra bir deniz kaplumbağasının saldırısına uğruyorlar. Saldırıya uğrayan kadın basına açıklamalarda bulunuyor ve Caretta Caretta canavar ilan ediliyor. İşte insanoğlunun bencilliği ve basının düşük bilinci de tam burada başlıyor. Sarıya uğrayan kadının açıklaması şöyle

“Yüzgeciyle başımı aşağı indirip, beni boğmaya çalıştı. Şah damarımdan ısıracaktı, ben elimle ittim, o esnada da elimi kaptı ve beni sürüklemeye çalıştı. Tekneden gelen iki adam sayesinde kurtulabildim”

Dünya üzerinde insanoğluna ait olan tek şey çoğu zaman doğayı katlederek inşa ettiğimiz tapulu mallarımız. Denizler, dağlar, ormanlar bizlerin çoğu zaman misafir olduğu yerler. Ancak biz bu ortamlarda misafir olduğumuzu unuttuğumuzda ortaya kocaman bir ego çıkıyor.

Tıpkı Bodrum’da yaşanan olay gibi. Eğer başka bir şehirden gelip kıyılarda yüzmekle yetinmeyip tekneyle ıssız koylarda yüzme merakınız varsa, o koyların sahipleri tarafından hoş karşılaşmamayı göze almalısınız. Denizi kirleten teknelerle, hayvanların yaşam alanlarını işgal ettiğinin farkında olmamak, bir hayvanın hanesine tecavüz edip sonra hayvanı canavar gibi göstermek sadece bencil insanoğlunun yapacağı bir davranış.

Kalabalık teknelerle turizm yeri haline gelen koylar burada yaşayan hayvanların dengesini çokça bozuyor. Turist kafileleri tarafından rahatsız edilen ya da elle yemek yedirmeye alıştırılan hayvanların doğasını alt üst ettiğimiz yetmiyormuş gibi bir de bu hayvanları canavar ilan ediyoruz.

Köpek dehşeti, domuz istilası, ayı saldırısı gibi haberler yaparak toplumun hayvan düşmanlığını meşrulaştırmaya çalışıp, hayvanları hedef tahtasına oturtan medya, yine bizleri şaşırtmayıp linç kültürünün yanında yer alarak kaplumbağa canavar gibi gösterdi.

Nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağaları ülkemizde yeri geldi kurşunlandı yer geldi başlarına poşet geçirilerek öldürüldü.Bu olay, İnsanoğlunun bencil ve cani yüzünü gören hem doğasına hem kendisine saldırının her türlüsünü görmüş bu hayvanların nefs-i müdafası oldu! Şimdi bu hayvanın insanoğlu tarafından bozulan psikolojisi ve dengesi yine insanoğlu tarafından rehabilite edilecek!

Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) yetkilileri ise, “Doğal ortamda yaşayan ve vahşi olarak nitelendireceğimiz bu hayvanlar, insanların elle beslemesi sonucu sürekli beklenti içinde oluyorlar. Karnı acıkan hayvanlar, yiyecek beklentisinde olduğu için insanlara yaklaşıyorlar, yiyecek bulamayınca da saldırıyorlar. Konu ile ilgili Bodrum gönüllümüz ile yapacağımız çalışmalarda saldırı yapan caretta carettaları yakalayıp merkezimize getirip rehabilite ettikten sonra tekrar doğal ortamlarına bırakacağız. Caretta carettaların ısırmasından çok önemli bir şey olmaz. Isırma sonrası biraz buz konulabilir, ardından bir doktora başvurulabilir. Bölgemizde, şu ana kadar bu tür olaylara rastlamamıştık, günlük tura çıkanlar caretta carettaları gördüklerinde kesinlikle yiyecek vermesinler” şeklinde uyarılarda bulundu.

Kaynak: ajanimo

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 434 kere görüntülenmiştir