Amasra’da 5 bin yıllık antik kent gün yüzüne çıkacak

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Amasra’da 5 bin yıllık antik kent gün yüzüne çıkacak
Bartın’ın, resmi kazı yapılmamasına karşın tesadüfen bulunan eserlerle Türkiye’nin en zengin müzelerinden birine sahip olan Amasra’da başlanan kurtarma kazılarıyla 5 bin yıllık antik kentin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

Bartın’ın, resmi kazı yapılmamasına karşın tesadüfen bulunan eserlerle Türkiye’nin en zengin müzelerinden birine sahip olan Amasra’da başlanan kurtarma kazılarıyla 5 bin yıllık antik kentin gün yüzüne çıkarılması hedefleniyor.

Sesamos adıyla M.Ö. 12. yüzyılda Fenikeliler’in kıyılar boyunca oluşturduğu kolonilerden biri olan ve İranlı Prenses Amastris’in yönetimi döneminde en parlak zamanını yaşayan Amasra’da, temel kazısı çalışmaları sırasında ortaya çıkan eserler üzerinde yapılan incelemeler, hemen hemen 5 bin yıllık bir geçmişin izlerini taşıyor.

Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerine ait çok sayıda eserin bulunduğu bildirilen ilçede Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izinleri ve yerel yönetimlerin de desteği ile kazılara başlanan ilçede Amasra Müze Müdürlüğü’nün başkanlığında yapılan kazı çalışmaları arkeologları heyecanlandırıyor. Bugüne kadar ki çalışmalarla ortaya çıkan eserler üzerinde yapılan incelemeler sonucunda antik çağlarda görkemli yapılar olduğunu ortaya koyan ilçede, Roma ve Bizans dönemine ait kamusal ve dinsel birçok yapının varlığı ve açığa çıkarılması büyük önem taşıyor.

Doğal güzellik ve tarihi birikim bir arada

Amasra Müze Müdürü Baran Aydın, Amasra’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi birikimiyle kültür turizmi açısından da önem taşıyan bir merkez olduğunu söyledi. Baran Aydın, Hellenistik döneminde “Amastris” adıyla kurulan ilçede, antik çağlarda tiyatrodan pazar yerine, çeşmelerden su kemerlerine, meclis binalarından kutsal alanlara kadar oldukça kaliteli yapılar inşa edildiğini ve Bedesten mevkisindeki birinci derece arkeolojik sit alanında kalan kısımda kurtarma kazısı taleplerinin uygun görüldüğünü anlattı.

Aydın, ‘İlçede antik tiyatromuz, akropol ve nice önemli taşınmaz eserlerimiz var. Amasra’nın görünür kalesi ve diğer unsurlarını da sayarsak yer altından neler çıkabileceğini hep birlikte hayal edebiliriz.” şeklinde konuştu.

“Bu antik kenti gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz”

Müdürlük gözetiminde yapılan temel kazılarında Bizans dönemine ait erzak odası olduğu tahmin edilen yapıdan, Roma dönemine ait hamamlara, toplantı salonundan özel taban mozaikli evlere kadar yapılar ortaya çıktığını anlatan Aydın, ilçede üzerinde yerleşimin bulunmadığı yerlerin altında antik kent olduğunu bildiklerini söyledi.

Aydın, “Bugün 6 bin kişinin yaşadığı ilçede Roma döneminde 20-25 bin kişinin yaşadığını tahmin ediyoruz ki bu da yerleşimin geniş alanda hakim olduğunu gösteriyor. Modern yapılar ve apartman temelleri antik kentin bir kısmını işgal etse de geriye kalan parseller bizim için umuttur. Sondaj kazılarımızın devam ettiği ilçede, bilimsel kurtarma kazılarını da başlatarak bu antik kenti gün yüzüne çıkarmayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kazılarda çıkabilecek eserler ve yapılar konusunda ciddi beklentilere sahip olduklarını da aktaran Aydın sözlerini şöyle tamamladı: “Bu ana kadar arazideki tecrübelerimiz, yöreyi tanımamız ve yerel ‘Coğrafi Bilgi Sistemleri’ bilgi bankası oluşturmuş olmamız şimdi ve ilerideki çalışmalara iyi bir temel olmuştur. Kazı alanı yerli ve yabancı turistlere açık olacak ve kazı alanında gezi yapılmasına izin verilecek. Bu sayede turistler bu önemli çalışmaya tanıklık edebilecekler. Amasra’nın sadece Küçük Liman ve Büyük Liman civarından öte arka plandaki kısımlarında da kültür turizmi için elverişli entellektüel mekanlar, destinasyonlar oluşturulabilecek.”

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 191 kere görüntülenmiştir