Gökova Körfezi’ni koruma projesine ‘Yeşil Oscar’ ödülü

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Muğla’nın Gökova Körfezi başta olmak üzere Ege ve Akdeniz sahillerini koruma görevi üstlenen Akdeniz Koruma Derneği (AKD), 70 ülkeden 165 farklı proje arasından ‘Yeşil Oscar’ olarak bilinen ‘Uluslararası Whitley Doğa Koruma Altın Ödülü’nün sahibi oldu.

Dernek Başkanı Zafer Kızılkaya, ödülün 2012 yılından itibaren Muğla’nın Gökova Körfezi’ndeki Akbük, Akyaka, Çamlı, Boncuk Koyu, İngiliz Limanı ve Bördübet koylarını koruma altına alınıp, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması sayesinde geldiğini söyledi.

Balıkçılık yasaklandı

Akdeniz fokları ile birlikte Marmaris’in Boncuk Koyu’nda yaşayan kum köpekbalıklarını korumak ve balıkçılığın geliştirilmesi için çalışan Akdeniz Koruma Derneği, 2012 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı kanalıyla Muğla’nın Gökova Körfezi’ndeki Akbük, Akyaka, Çamlı, Boncuk Koyu, İngiliz Limanı ve Bördübet koylarını koruma altına alarak balıkçılığı yasakladı. Balıkçılığa kapalı bu alanlardan Gökova Körfezi İngiliz Limanı Değirmenbükü Mevkisi’nde açıklamalarda bulunan Zafer Kızılkaya ödülün hikayesini anlattı.

Kızılkaya, “AKD, Gökova Körfezi’nde balıkçılığa kapalı alanların korunması, izlenmesi ve başarılarının başka alanlarda da tekrarlanabilmesiyle ilgili bir dizi projeler yürütüyor. Bunların en önemlisi deniz koruma alanlarında denetim faaliyetlerini kontrol edebilmek amacıyla kurulmuş olan Deniz Koruyuculuğu Sistemi. Bu sistemde botlarımızla 7 gün 24 saat nöbet tutan görevlilerimiz Sahil Güvenlik Komutanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Marmaris İlçe Müdürlüğü yetkilileri ve jandarma ile ortaklaşa çalışıyoruz. Yasak alanlarda her türlü yasa dışı aktivitelerin durdurulması ve haklarında yasal işlem başlatılmasıyla ilgili bir denetleme mekanizması kurulmuş oldu ve bunda da çok başarılıyız” dedi.

“ÇALIŞMA BALIKÇIYA PARA, DERNEĞE BÜYÜK ÖDÜLÜ GETİRDİ”

Sıkı denetim ve kontrol mekanizmasıyla büyük başarıya imza attıklarını belirten Kızılkaya, “5 yıllık hedefimizi 3 yılda elde ettik ve balıklar koruma alanları dışına taşmaya başladı. 2010 yılında Gökova İç Körfezi’nde bir balıkçı teknesinin aylık geliri 1400 liradan bugün 6 bin 800 – 7 bin liraya kadar çıktı. Akdeniz bölgesinde balıkçılık çökerken Gökova’da çok ciddi bir sürdürülebilir balıkçılık başarısı yaşanıyor. 2012-2013 senesinde projemiz Whitley Doğa Vakfı’ndan aldığı normal ödül, 2017 senesinde de en uç seviyesi olan ‘Yeşil Oscar’ olarak bilinen Whitley Doğa Koruma Altın Ödülü’ne ulaştı. Bu ödülü şimdiye kadar sadece 10 proje kazanmıştı. Bu sene kazanan biz olduk” şeklinde konuştu.

BM TARAFINDAN HAZIRLANAN KİTABA GÖKOVA KÖRFEZİ DE GİRDİ

Kızılkaya şöyle devam etti: “Gökova Bölgesi’ndeki tüm deniz alanları dünya tarafından takip ediliyor. Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan kitapta en iyi 16 deniz koruma alanlarından birisi olarak Gökova Körfezi’ne yer verildi. Bu çok önemli bir olay. Artık bizim çalışmalarımız başkalarına da ışık tutuyor” dedi.

AKDENİZ’DE BALIKÇILIĞA KAPALI TEK ALAN TÜRKİYE’DE

Gelecekteki hedefleri de açıklayan Kızılkaya, “2000 yılında BM ve Dünya Ekosistemi Biyolojik Çeşitliliği Koruma Konvansiyonu 2020 yılına kadar dünyadaki denizlerin yüzde 20′sini koruma altına alma hedefi koymuştu. Böylece ancak ekosistemleri ve balıkçılığı koruyabileceğimiz düşünülüyordu. Bırakın yüzde 20′yi yüzde 10′una bile ulaşılamadı. Akdeniz’de genel deniz koruma alanlarında bu rakam yüzde 6, Gökova’da olduğu gibi ülkemizdeki balıkçılığa kapalı ülke genelindeki alanlarda ise yüzde 0.4 kadar gerçekleşti. Yeni hedef olarak 2020′ye kadar toplamda koruma alanları yüzde 10, balıkçılığa kapalı alanları ise yüzde 2′ye indirildi. Türkiye’de biz bu hedeflere AB’den daha hızlı ulaşıyoruz. Son 15 senede Akdeniz genelinde balıkçılığa kapalı koruma alanı ilan edilmiş tek yer Türkiye’de.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 287 kere görüntülenmiştir