SportsBoat yarışları Kalamış’ı şenlendirdi

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Kalamış Yelken Kulübü’nün Başkent Yelken Kulübü işbirliğinde düzenlediği SportsBoat Kupası, 28 Mayıs Pazar günü koy içinde kurulan parkurda gerçekleşti. 19 teknenin kayıt verdiği yarışlar giderek hızını arttıran kuzeyli rüzgarda başladı. Start hazırlıkları sürerken direk kıran bir tekne “boynu bükük” halde marinaya döndü. Birinciliği yeni J70’i ile Ahmet Eker ve ekibi kazandı.

Daha küçük, daha hafif ama çeviklik oranı da bir o kadar yüksek SportsBoat sınıfı teknelerle yapılan yat yarışları, bu özellikleri nedeniyle yelkencilere de farklı bir soluk getirdi.

Kalamış Yelken Kulübü (KYK) tarafından başlatılan SportsBoat yarışlarına bu kez Ankaralı yelkencilerden destek geldi ve 28 Mayıs Pazar gün düzenlenen etkinlik, KYK-Başkent Yelken Kulübü işbirliğinde gerçekleşti.

Yarışlara biri kadınlar biri erkekler olmak üzere iki ekiple katılan Başkent Yelken kulübü, öyle görünüyor ki SportsBoat yarışlarının devamlısı olacak.

YARIŞIN HEYECANI KIYIYA YANSIDI

Rüzgarüstü-rüzgaraltı rotalı parkurda start ve finiş hattı ortada, Kalamış Yelken Kulübü seyir terasının tam önüne kuruldu. Dolayısıyla izleyenler mücadelenin en heyecanlı anlarına tanık olma fırsatı yakaladı. Rüzgarın giderek güçlenmesi ise bu “seyirlik” malzemeyi daha da keyifli bir hale getirdi. Ancak Mayıs ayı sonuna gelinmesine rağmen hava üşütecek kadar serin sayılırdı.

Şükrü Sanus’un uzun bir aradan sonra Farr 25 One Design ile katıldığı mücadelede, Ahmet Eker de yeni aldığı ve İtalya Scarlino’daki yarışlardan sonra Türkiye’ye getirdiği J70’i ile yer aldı. Tamamı genç ve iddialı yelkencilerden kurulu Team Turkuaz ise işleri nedeniyle verdikleri bir yıllık zorunlu aranın ardından bu yarışta Platu 25′lerinde yeniden bir araya geldi.

YARIŞTA ORC SİSTEMİ UYGULANDI

Gün içinde yapılan her üç yarışta bu üç ekip arasında oldukça çetin bir mücadele yaşandı. Ancak ikinci yarışta kıdemli yelkenci Levent Özgen, Hedef Yelken 8’i (First Class 8) ile üçüncülüğü yakaladı. Bir diğer deneyimli yelkenci Oğuz Ayan da Farr 40 Ford Otosan-Fenerbahçe 2’den sonra SportsBoat keyfini yaşamak için kulübün Platu 25’inin dümendeydi.

Somer Büyükakkuş’un yönettiği ve ORC sistemine göre hesaplanan KYK-Başkent Yelken Kulübü Kupası’nda ilk start dere ağzı şamandırası yönüne saat 14.05’te verildi. 3 turlu parkurda ilk yarışı Şükrü Sanus dümenciliğindeki One Design (Farr 25) birinci bitirdi. Ahmet Eker ve ekibinin yürüttüğü Eker Kaymak (J70) ikincilik, Celal Tümşen yönetimindeki Team Türkuaz (Platu 25) üçüncülük elde etti.

BİR TEKNE STARTTAN ÖNCE DİREK KIRDI

Bu arada, 19 teknenin kayıt verdiği filoda “boynu bükük” bir ekip vardı. Başkent Yelken Kulübü kadınlar ekibinin yarıştığı Platu 25, çarmık telinin yerinden çıkması üzerine direği kırılınca, start edemeden parkurdan ayrılıp marinaya dönmek zorunda kaldı.

Günün ikinci yarışının startı, talimat gereği kısa bir tehirin ardından 15.35’te verildi. Eker Kaymak bu kez birinciliğe uzanırken, Team Türkuaz ikincilik elde etti. Levent Özgen yönetimindeki Hedef Yelken 8 üçüncülüğe adını yazdırdı.

KUPAYI EKER KAYMAK KAZANDI

Rüzgar hızının 20 knot’ı aşması üzerine bazı tekneler start etmemeyi tercih etti. 16.55’te başlayan günün üçüncü ve son yarışında özellikle pupa kolunda zaman zaman ulaştığı 17 knot tekne hızı le büyük avantaj elde eden Eker Kaymak, bir kez daha mücadeleyi birinci bitirdi ve bu sonuçla kupayı kazanan ekip oldu.

Gençlerin ekibi Team Turkuaz üçüncü yarışta elde ettiği ikincilikle, günü de ikincilik derecesi ile noktaladı. One Design, ikinci sırada finiş vermesine rağmen reytingde Team Turkuaz’ın gerisinde kaldı.

Deep Free (Platu 25) ise, ekip üyelerinden birinin düşme sonucu hafif yaralanması nedeniyle üçüncü yarışta terk bildirdi.

İŞBİRLİĞİ DEVAM EDECEK

Yarışların tamamlanmasından sonra Kalamış Yelken Kulübü Fenerbahçe Burnu tesislerinde düzenlenen törenle dereceye giren ekiplere kupa ve madalyaları dağıtıldı.

Başken Yelken Kulübü Başkanı Mehmet Özçetin, yaptığı kısa konuşmada, yarışı KYK ile birlikte düzenlemekten dolayı mutlu olduklarını ve SportsBoat dalındaki bu işbirliğini sürdüreceklerini belirtti.

KYK-BAŞKENT YELKEN SPORTSBOAT KUPASI
28 Mayıs 2017, Pazar
(Geçici Sonuç Tablosu)

Kayıtlı tekne sayısı: 19
Yapılan yarış sayısı: 3
1. Eker Kaymak (Ahmet Eker) 2-1-1
2. Team Turkuaz (Canberk Karahan) 3-2-2
3. One Design (Cemil Ökten) 1-7-3

Kaynak: TurkSail
Fotoğraflar: Serdar BAPOĞLU

Bu dosyayı indir (1.Yarıis Sonuc.xls)1. Yarış Sonuçları 49 kB
Bu dosyayı indir (2.Yaris Sonuc.xls)2. Yarış Sonuçları 49 kB
Bu dosyayı indir (3.Yarıs Sonuc TWS.xls)3. Yarış Sonuçları 49 kB
Bu dosyayı indir (KYK_Baskent_SB_Yaris_Sonuc.xls)KYK-Başkent YK Kupası Genel Sonuçları

 

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 442 kere görüntülenmiştir