Tirhandil Kış Trofesi ‘ilk’lere imza attı

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Türkiye’de ilk kez düzenlenen Tirhandil Kış Trofesi bazı “ilk”lere de imza attı. Biri, ekiplerin Bodrum’daki işyerlerinin patronları, işçileri, ustaları, kalfaları ve çıraklarından oluşmasıydı. Diğeri de ilk kez kullanılan bir reyting sistemiydi. Yarışlarda teknelerin reytingleri performanslarına göre sık sık değişti. Özetle ekipler rakiplerine değil, kendilerine karşı yarıştılar.

Era Yelken Kulübü tarafından Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ana sponsorluğunda ve The Bodrum Cup organizasyon komitesinin destekleriyle düzenlenen Tirhandil Kış Trofesi 21-22 Ocak’ta ilk ayakla başladı ve 13-14 Mayıs’ta yapılan dördüncü ayakla sona erdi.

BODTO Yönetim Kurulu Üyesi Erdem Ağan başkanlığındaki komite tarafından düzenlenen Tirhandil Kış Trofesi’nde yarışan 15 teknede yaklaşık 100 yelkenci yer aldı. Ekipler ise ilginç bir oluşumu yansıttı.

Deniz ticareti ve süngercilik açısından tarihte büyük öneme sahip olan ve Bodrum sularında kürek ve yelkenle yürütülen en eski “ticari tekne” olma özelliği taşıyan Tırhandil tipi teknelerle düzenlenen yarışlarda Bodrum’da işyeri sahibi olan patronlar, bu işyerlerinde işçi, usta, çırak ve kalfa olarak çalışan kişiler hep birlikte yelken bastılar.

EKİPLER, KENDİLERİNE KARŞI YARIŞTILAR

Tipleri Tirhandil olsa da, “tıpa tıp aynı” olmadıkları için yarışan tekneler arasında özel bir reyting formülü kullanıldı. Sistemin özelliği ise reyting değerlinin sürekli değişmesi idi.

İlk kez kullanılan bu sisteme göre yarışlar sırasında teknelerin performanslarına göre reyting değerleri değişti. Performansı artan teknelerin reytingleri yükseldi. Böylelikle ekipler rakiplerinden çok “kendilerine biçilen” reytinge ulaşmak ve yükseltmek için yarıştılar.

İLK 5’E ÖDÜL VERİLDİ

21-22 Ocak’ta başlayan Tırhandil Kış Trofesi, 13-14 Mayıs’ta düzenlenen 4. Ayak ile sona erdi. Aslında son ayak yarışlarının tarihi 15-16 Nisan olarak belirlenmişti. Ancak referandum nedeniyle 13-14 Mayıs’a ertelendi.

Trofenin tamamlanmasıyla birlikte ilk 5’e giren ve ödüle hak kazanan ekipler şöyle sıralandı:

1. Bastarda (Mustafa Cengiz)
2. Gargantua (Mazlum Ağan)
3. Gülşade (Hüseyin Boyacı)
4. Kalita (Önder Ereren)
5. Whisper (Mehmet Can Kasa)

Mandalin Bar’da düzenlenen ve CHP’li Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ile BODTO Başkanı Mahmut Kocadon’un da hazır bulunduğu törende, dereceye giren ekipler kupa dışında ayrıca özel ödüller de kazandı. Özel ödüllerin ayrıntıları şöyle:

- 1 yıl boyunca Ağanlar Tersanesi’nde ücretsiz karada konaklama
- Gemibaşı Restaurant’ta tüm ekibe istedikleri bir gece ziyafet
- Kaya Yelken’den 1 adet Genneaker
- Karyalı firmasından Moravia marka zehirli boya, üst bina ve/veya borda vernik
- İçkale – Vodafone’dan HTC marka son model cep telefonu

TIRHANDİL YARIŞLARI DEVCAM EDECEK

Törende konuşan Tirhandil Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Erdem Ağan, kürek ve yelkenle yürütülen ahşap bir tekne olan Tirhandil yarışlarını en iyi şekilde düzenlemek için ellerinden geleni yaptıklarını anlattı.

BODTO Başkanı Mahmut Kocadon ise “Bodrum’da yazın olan turizm döngüsünün kışın da olmasını istiyoruz. Bu da alternatif turizmle oluyor. Tirhandil yarışları da Bodrum’a yapılmış bir katkıdır” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da tirhandillerin, guletlerin, balıkçı ve süngerci teknelerinin Bodrum’un önemli değerleri olduğuna dikkat çekerek bu değerlere katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Era Yelken Kulübü Başkanı Erman Aras, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti ve Tırhandil yarışlarının yıllarca sürdürüleceğini kaydetti.

Kaynak: TurkSail
Fotoğraflar: Hakan ÇAĞLAR

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 309 kere görüntülenmiştir