Dalgıçlar karaya oturan M/V Yiğithan isimli gemide sızıntı olmadığını tespit etti

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Sakarya’nın Karadeniz kıyısındaki ilçesi Karasu açıklarında icralık olması nedeniyle demir atmasının ardından karaya oturan ‘Yiğithan’ adlı gemiye su altı görüntü uzmanları tarafından dalış yapıldı. Gemiden kimyasal sızıntı olmadığı, denizde ekolojik dengenin tehdit altında olmadığı raporlara yansıdı.

Karasu sahiline icralık olması nedeniyle demir atarak karaya oturan ‘Yiğithan’ isimli tarama gemisi ilgili olarak Karasu Belediyesi tarafından yürütülen çalışmalar devam ediyor. Geminin yan yatması sonrasında Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun daveti üzerine Karasu’ya gelen Su Altı Görüntü Yönetmeni Tahsin Ceylan ve dalış eğitmeni Murat Kulakaç, karaya oturan gemiye araştırma ve tespit amaçlı bir dalış gerçekleştirdi. Dalış sonrasında gerekli görüntüleri raporlayan Tahsin Ceylan, “Ulusal ve yerel basında çıkan haberler doğrultusunda Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu’nun daveti ile Karasu’ya geldik. Murat Kulakaç hocamız ile gemiye dalış düzenledik. Gemi etrafında burayı mesken tutan çok sayıda sürü yavru balıklara rastladık. Geminin sualtındaki alanı tam bir yapay resif olmuş. Deniz suyu da gayet temiz görünüyor. Yaptığımız çalışmaları kayıtlarımız altına aldık. Bu olguların yaşanması herhangi bir yağ veya yakıt sızıntısının olmadığını gösteriyor. Yani kimyasal hiçbir tehlikenin olmadığını net bir şekilde söyleyebiliriz, ancak iç ambarlarda ne olduğu ile ilgili bir incelememiz olmadı” dedi.

Murat Kulakaç ise “Yiğithan isimli gemi ile ilgili dalışlarımızı gerçekleştirdik. Kimyasal herhangi bir sızıntıya rastlamadık. Dalgalar sonucu gemi çok hasar görmüş ve bu hasar gören parçalar etrafına saçılmış. Yetkililerin, bu görüntü kirliliğini yaratan gemiyi en yakın zamanda ortadan kaldıracaklarını düşünüyorum, yapay resif yapılması ise tavsiyemiz” diye konuştu.

Geminin karaya oturduğu ilk günden beri yetkililerle irtibat halinde olduklarını belirten Karasu Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu, “Yapılan gözlemler doğrultusunda gemi etrafında yaşayan sürü halindeki balıklar ve suyun temiz olmasıyla kimyasal hiçbir sızıntının olmadığını tespit ettik. Bu sonuç bizleri bir nebze de olsa rahatlattı. Fakat önümüzde bir yaz sezonu var ve bu gemi büyük bir görüntü kirliliği yaşatıyor. Bizler de Karasu Belediyesi olarak yetkililerle tüm yazışmalarımızı gerçekleştirdik, ayrıca sürekli irtibat halindeyiz. Yetkililerin en kısa zamanda bu gemiyi buradan kaldıracakları kanaatindeyim” dedi.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 181 kere görüntülenmiştir