Yüzlerce tekne İstanbul Boğazı’nda kapışacak

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Bu yıl 15.’si gerçekleştirilen Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2016’da İstanbul Boğazı yüzlerce tekneyi ağırlayacak.

Türkiye’nin yanı sıra dünyanın da sayılı etkinlikleri arasında bulunan ”Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2016” için geri sayım başlarken, yarışma öncesi geleneksel olarak düzenlenen “Bosphorus Cup Döner Trofe Kupası” devir teslim ile, yeni sahibini beklemek üzere, organizasyonda  muhafaza edilecek. Boğazın serin sularında  26-29  Mayıs tarihleri arasında bu yıl 15.’si gerçekleşecek olan yarışa, 30 ülkeden 100’e yakın tekne,  kupayı evine götürmek için kıyasıya mücadele edecek.Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2016’yı düzenleyen ORG Sports Management kurucusu Orhan Gorbon, ana sponsor Turkcell Platinum sözcüsü Turkcell Bireysel Pazarlama Direktörü Dilara Demir Kısakürek, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Serhat Belli, Hydros Trimaran Sözcüsü Thibault Tallieu ve geçen yılın şampiyon takımı Arkas Holding adına Arkas Spor Kulübü Yöneticisi Mert Oruz, “Bosphorus Cup Döner Trofe Kupası”nı teslim almak ve muhafaza etmek için Feriye Palace’ta bir araya geldiler.

Yelkenler Dolmabahçe Sarayı önünden start alacak

26-29 Mayıs tarihlerinde 4 gün boyunca sürecek olan etkinliğin ilk gününde yelkenler, Caddebostan’da antrenman yarışı yapacak. Bunun yanı sıra 27 – 29 Mayıs tarihlerinde ise yine aynı yerde şamandıra yarışları gerçekleşecek.28 Mayıs Cumartesi günü düzenlenecek boğaz yarışında tüm yelkenler, Dolmabahçe’den başlangıç yaparak Anadolu Hisarı şamandırası ve Çırağan şamandırası arasındaki hatta dümen kıracakÇırağan Sarayı önünde yarışın tamamlanacağı etkinliğe, yerli ve yabancı toplam 1000 yelkenci katılacak.

En güzel izleme noktaları

Beşiktaş sahili-Ortaköy Meydanı, Akıntıburnu-Arnavutköy ve Aşiyan yarışın en iyi takip edilebileceği lokasyonlar olarak dikkat çekecek.

Dünya hız rekortmeni Boğaz’da

15 metrelik trimanlarıyla ardı ardına dünya rekorları kıran Hydros ekibi de Turkcell Platinum Bosphorus Cup’ın bu yılki konuğu olarak törene katıldı. Dünyaca ünlü yelkenci Jérémie Lagarrigue’in dümenciliğini üstlendiği Hydros, ulaştıkları 31,46 knot’la dünyanın en hızlı yelkenli teknelerinden biri. Hydros, 28 Mayıs’ta Boğaz sularında Turkcell’in 4.5G yelkeni ile şov yapacak. 28 Mayıs günü yarışa özel yelkenlilere açılan İstanbul Boğazı ise ilk kez böyle bir tekneye de ev sahipliği yapmış olacak.

Gümüş Kupa Evine Geri Döndü

2002 yılından bu yana gerçekleştirilen Bosphorus Cup yarışlarının belki de en önemli değeri, Türk tasarımcı Can Yalman’ın tasarladığı 7 kg ağırlığındaki gümüş kupa… Her sene genel klasman 1.’sinin sahip olduğu, Kapalıçarşı’da gümüş ve kristal malzemelerle üretilen eşsiz kupa, bir sene boyunca kazanan ekipte kalıyor. Geçen yarışın 1.’si Arkas Flying Box teknesi, bir yıl boyunca İzmir Arkas Spor Kulübü tesislerinde sergiledikleri bu özel kupayı, yarış öncesi yeni sahibi için tekrar organizasyona teslim etti.

Spor Turizminin Can DamarıAnlamlı törende konuşma yapan, spor pazarlamasının yanında profesyonel yelkencilikle de ilgilenen Orhan Gorbon, Turkcell Platinum Bosphorus Cup ile dünyaca ünlü bir marka yarattıklarını belirtirken “Dünya standartlarında olan Turkcell Platinum Bosphorus Cup, İstanbulluları yelken sporuyla buluştururken şehri de dünyaya tanıtmak için önemli bir görev üstleniyor. İstanbul Boğazı, kıvrılma açısının yanı sıra coğrafik konumunu açısından da spor turizminin can damarı.. Bu anlamda izlemesi son derece keyifli olan bu büyük yarışı, İstanbul Boğazı’nda 15 yıldır gerçekleştiriyor olmaktan gurur duyuyoruz.” dedi.“Bosphorus Cup Döner Trofe Kupası” teslim töreninin önemine de değinen Gorbon ayrıca, her  yıl  “Turkcell Platinum Bosphorus Cup 2016”’yı, bir adım daha ileriye taşımayı  hedeflediklerini, tüm yelken tutkunlarını görsel bir şölen izlemek için yarışlara beklediklerini söyledi.

Kaynak: Vira Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 901 kere görüntülenmiştir