GEMİ TEKNESİNİN YAPISI

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 5.0/10 (1 vote cast)

Bir gemi teknesinin yapısı ve kısımları hizmet edeceği amaca bağlı olarak farklı görünüşte ve düzendedir. Karışık yük taşıyacak bir gemi ile sıvı yük taşıyacak bir tanker teknesi yapılış yönünden benzer özellikler gösterse de ayrı amaçların oluşturduğu dizayn¹ farkları vardır. Aşağıdaki bölümlerde bir gemi teknesinin her zaman karşılaşılan özellikleri ile yapısal genel kısımları açıklanmıştır.

Gemiyi meydana getiren ve bütün ,gerekli donanımların yer aldığı yapıya tekne demiştik. Çelikten yapılış bir gemi teknesi, kaburga sistemini andıran ve omurgaya birleşen çelik postalar üzerine çelik saç levhaların örtülmesi yöntemiyle inşa edilmiştir.

Bir geminin teknesi yapılırken en önemli parçasınıomurga (Keel) denen, baştan kıç tarafa uzanan kalın, bütün ve dirençli bir parça meydana getirir. Omurganın bitim yerlerine eklenen parçalara baş bodoslama ve kıç bodoslama denir. Bir uçları omurgaya birleşen postalar (frames) teknenin formunu² oluşturur ve ana güverteye birleşirler. Postaların üzeri kaplama levhaları (platking) ile örtülür ve birbirlerine perçin veya kaynakla birleştirilir. Eğer postalar baştan kıç tarafa, omurgaya paralel uzanıyorsa, boyuna posta (longitudinal framing) sistemi, postalar omurgaya dik birleşiyorsa enine veya tulani posta sistemi denir.

Günümüzde gemi yapımında önceden hazırlanmış parçaların birleştirilmesi yöntemi uygulanmaktadır. Bu şekilde ülkeler arası işbirliği yapan tersaneler vardır.

Yeni bir gemi yaptırmak isteyen armatör tersane kuruluşuna başvurarak yaptıracağı geminin Dedveyt, draft ve ticari özellikleri hakkında bilgi verir. Karşılıklı görüşmelerden sonra geminin yapım planıçizilir.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
GEMİ TEKNESİNİN YAPISI, 5.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.098 kere görüntülenmiştir