GENEL DENİZCİLİK TERİMLERİ

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

1. GEMİ VE GEMİCİLİK
Çağlar boyunca insanlığın yabancısı olmadığı meslekler vardır. Bunlar bilinçli toplum hayatının başlamasıyla ortaya çıkar ve Ticaret eyleminin olgunlaşmasıyla gelişirler. Bu mesleklerin en eskisi ve köklüsü Denizciliktir. Denizcilik incelendiğinde, kürek devrinden atom çağına kadar ilginç bir tablo biçimlendiği görülür. Bu meslekte klasik uygulamalar -modern çağ bulgularına ayak uydurmuş, en yararlıkural, en uygun yöntem, en kazançlı eylem galip gelmiştir. Denizcilik, burada saymayı gereksiz bulduğumuz çok çeşitli yararları nedeniyle çağımızın en ilginç eylemi durumundadır.

Gemi ile Gemicilik denince ne anlaşılmaktadır? Gemi, deniz ulaştırmasında kullanılan bir ünitenin (aracın) ismidir. Bununla ilgili teknik ve hukuki tarifler ilerde verilecektir. Bu araç ister yük, ister yolcu taşımakta kullanılsın, yapılan eylem daima ticari bir amaçtadır. Bu eylemi oluşturan ve bunu kendilerine meslek edinmiş kimselere kısaca Denizci denir. Bununla beraber, Denizci teriminin genel bir anlamınitelediğini oysa, Gemici teriminin ticari bir ünitede görevli bir elemanı belirttiği ileri sürülebilir. Böylece Gemi denen ünite üzerinde çalışan bir Denizciye Gemici denecek ve bu eleman Gemicilik denen bir eylemi oluşturacaktır. Günümüzde yüksek verim için iyi bir öğretim gerekliği prensibini kapsayan bütün konularda olduğu gibi, Gemi üzerindeki tüm işlemlerin de bir bilgi yönü vardır. İşte buna Gemicilik Bilimi veya kısaca Gemicilik demekteyiz. Gemicilik Bilimi, Nazari Gemicilik (Öğreti Gemicilik) ve Pratik Gemicilik (İşlem Gemicilik) diye iki bölüme ayrılır. Nazari gemicilikte konuları inceler ve öğreniriz. Pratik gemicilikte bu konuları ünite üzerinde uygularız.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.680 kere görüntülenmiştir