Nautilus casusluk yapmaya mı geldi?

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Kuzey Atlantik’te 1912 yılında sulara gömülen ünlü seyahat gemisi Titanik’i 1985 yılında keşfeden daha sonra da Almanların ünlü zırhlısı Bismarck ve İngiliz yolcu gemisi Lusitania gibi birçok tarihi gemi batığını bulan Nautilus, Karadeniz’de.

Dünyanın en gelişmiş sonar, radar ve derinlik görüntüleme cihazlarına sahip olan Nautilus’un geçtiğimiz hafta Tuzla Çindemir Tersanesi’nde bakımı yapıldı.

Gemide üç de Türk var
Amerikan Deniz Araştırma Vakfı’na ait olduğu için Karadeniz’de petrol ve arkeolojik eser arayacağı, hatta casusluk yapacağı iddialarına konu olan Nautilus’daki 3 Türk araştırmacı geminin Karadeniz’de yapacağı araştırmalarkonusunda Milliyet’e bilgiler verdi.
Maden Teknik Arama Enstitüsü Deniz Araştırmaları Bölümü’nden jeoloji mühendisi Barbaros Şimşek, gemide Karadeniz tabanıyla ilgili araştırma yapılacağını belirterek, yapılacak tüm araştırmaların yabancı bilim insanlarıyla paylaşılacağını ve Karadeniz’in tabanı hakkında bilgi alışverişi yapacaklarını vurguladı.

Nautilus’la Karadeniz’e açılan Adnan Menderes Üniversitesi Hidrobiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Suna Tüzün de Karadeniz’in tabanında yapılacak araştırmalarda toplanan her verinin inceleyeceğini ve biyolojik çeşitliliği araştıracaklarını söyledi.
Titanik gibi derin denizdeki batıkları bulan Herkül ile örnek ve parça çıkartmayı sağlayan Argus’u taşıyan gemi, ulaşılması en zor derinliklerin görüntülenmesini ve incelenmesini sağlıyor.

Birbirine zıt iki görüş var
Türkiye Sualtı Arkeoloji Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir ise araştırma gezisine tepkili. Kurallara uygun olmayan bir araştırma yapıldığını belirten Aydemir, “Sualtında araştırma valiliğin izniyle olmaz. Mutlaka bir Türk eş başkanı olması gerekir. Bence Türkiye’de ki yasal boşluklardan faydalanarak yapılan bir araştırmadır” dedi.
Sualtı araştırmacısı Selçuk Kolay ise geminin Türkiye’de araştırma yapmasının önemli bir zenginlik olduğunu ve doğru yönlendirmeyle önemli bilgilere ulaşılabileceğini söyledi.

Öte yandan ABD’den 4 öğretmen de elde edilen sonuçları internet aracılığıyla öğrencileriyle paylaşıyor.

En gelişmiş araştırma gemisi
Gemide 16 teknik personel ile 25 bilim insanı bulunuyor. Okyanus bilimci (oşinograf), deniz biyologu, sualtı arkeologu, jeofizik mühendisi, çevre mühendisi, sismolog, hidroloji uzmanı, kıyı mühendisi gibi çeşitli bilim insanlarının yaptığı araştırmalar uydu bağlantısı ile istenilen ülkeye gönderilebiliyor. Gemiye bağımlı hareket edebilen 2 sualtı araştırma gemisinin de yer aldığı Nautilus, 6 bin metre derinliğe kadar araştırma yapabiliyor.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.764 kere görüntülenmiştir