TMMOB Gemi Mühendisleri Odası katliama sessiz kalmadı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası’nın yayınladığı bildiri  şöyle:

“Özgecanlarımızı, Gizemlerimizi ve daha nice ismi duyulmamış Canlarımızı Yaktılar, Canımız Yanıyor! 

Özgecan Aslan Katliamını ve Bütün Kadın Cinayetlerini Kınıyoruz

Bilindiği üzere 20 yaşındaki Özgecan Aslan kardeşimize tecavüz edildi, yakılarak katledildi. Bu vahşet, haklı bir toplumsal infiale yol açtı, kadınların, kadın-erkek duyarlı herkesin haklı tepkilerine neden oldu. Kadınların sürekli olarak aşağılandığı, yok sayıldığı , kadın cinayetlerinin yüzde 1.400 arttığı, kadın bedeninin, kimliğinin ve emeğinin bir bütün olarak sömürüldüğü, nesneleştirildiği, kadın cinayetlerinin ve toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin arttığı bir süreci hep beraber yaşıyoruz.

Kadın cinayetlerinin arttığı, kadınları kapatmanın ve köleler gibi sömürmenin zihniyet ve onu temsil edenlerin kadınlara yönelik gerici uygulamalarını saymakla bitirmek mümkün değil. Çocuk-ergen tüm kadınların evlere ve ucuz işgücü depolarına hapsedilmek istendiği, dinsel gerici ideolojiler ile eğitim ve nüfus planlamasının kürtaj politikalarında buluştuğu, çocuk gelinlerin yaygınlaştığı, kadın bedeninin bir mülkiyet/sahiplik alanı olarak görüldüğü, kadınların gülmelerine, kahkaha atmalarına karşı çıkıldığı, hamilelerin sokağa çıkmamasının fetva edildiği, kadın ve erkeğin eşitliğinin fıtrata ters olduğunun söylendiği, doğum kontrolünün vatana ihanet olarak nitelendiği, kadın spiker izlemenin caiz olmadığı, her çalışan kadının değişik şekillerde tacize uğradığı, sayısız çirkin ve aşağılık örneği hep beraber medyada ve günlük yaşantılarımızda izler olduk.

Ancak kadınlar bu yozlaşmış, sömürücü, insan hak ve özgürlükleri ile örtüşmeyen ve Ortaçağ kalıntısı söz ve yaklaşımlara, meydanlara çıkarak, durusunu yüksek sesle haykırarak, mücadele ederek yanıt veriyorlar, bu zihniyetin oluşturmak istediği “yeni Türkiye modeline” teslim olmayacaklarını meydanlarda ve tüm ortamlarda dayanışma içerisinde gösteriyorlar.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası (GMO), Özgecan Aslan katliamını, bütün kadın cinayetlerini, kadına uygulanan şiddeti ve ayrımcılığı nefretle kınamaktadır. Gemi Mühendisleri Odası, kadınların ülke genelinde düzenleyeceği eylemleri destekleyecektir. Bugün ve her zaman kadınların mücadelelerinin yanında olacağız.”

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 584 kere görüntülenmiştir