Hawai'de Dalış

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Dünyanın ilk on ABD’nin en iyi dalış noktalarından biri olarak kabul edilen Hawaii, pasifik okyanusunda bulunan tropikal adalar topluluğudur.

Big Island’da yapacağınız bir gece dalışına yaklaşık yirmi büyük manta rays katılırsa bu hiç de şaşılacak bir olay değildir. Ekim – Nisan ayları arası dalış yapıyorsanız dalışa tekne ile giderken balinalar size yol boyunca eşlik edecektir.

Dünyanın en önemli dalga sörfü merkezlerinden bir olan diğer bir ada Maui , volkanik Molokini kreter adasına sahip olmakla, sörfdeki popülerliğini scuba dalışındada göstermektedir.

12 Ay boyunca dalışa elverişli olan Molokini hilal şeklinde bir ada ve dalışa yeni başlayanlar, şnorkel-ciler ve tecrübeli dalgıçlar için birçok dalış noktasına sahip. Adanın iç kısmı fazla dalga almıyor ve akıntısız olduğu için tekneler rahatlıkla buraya demirleyebiliyor ve şnorkelciler için çok ideal.

Adanın iki uç kısmı tecrübeli dalgıçlar için. Çok hızlı olmamakla birlikte derinleşen dip yapısı mercanlar ve küçük resiflerle kaplı.

Görüş yirmi metre üzerinde ve en soğuk döneminde su sıcaklığı 26 derece. Daha ilk metrelerde yüzlerce renkli butterflyfish sizi karşılıyor.

Daha sonra her dalışta sıkça görülen whitetip reef shark köpekbalıklarıyla karşılaşıyorsunuz. Derinleştikçe 1.5 – 2 m boyunda bile görülen köpekbalıkları tehlikeli değil.

Green sea turtle kaplumbağaları dalgıçlarla adeta dost olmuş ve oldukça yaklaşmamıza izin veriyorlar.

Adanın arka tarafı, duvar ve akıntı dalışı yapmak için çok ideal ve yine rengarenk yüzlerce tropikal balık kameralarımız için poz vermekten geri kalmıyor.

İlk dalış sabah 8.00 de başlıyor, dolayısı ile sabah teknede buluşma saati 5.30. İkinci dalışı bitirmemiz ve Maui ye dönmemiz 10.30.

Günün geri kalanını diğer aktiviteler için kullanabilirsiniz. Herkesin zevkine hitab edecek yüzlerce aktiviteleri bulunan bir yer Maui.

Jurassic Park ‘ın da çekildiği yer olan Hawaii’deki bir diğer önemli dalış noktası, Oahu adasındaki Mahi batığı.

Hemen hemen tüm renkli tropikal balıkların birada görüldüğü bu batık derin olmadığından her seviye dalgıcı ağırlamakta.

Japon’ların Amerika’ya vurduğu en büyük darbe olan Pear Harbour’ın Hawaii’de olduğunu düşünürsek batık dalgıçları için bir cennet olduğunu söylemek çok yanlış olmaz. Tüm batıklarda, manta, müren, kaplumbağa görmek mümkün.

12 ay dalınabilir ve suyun sıcak olması insanların sürekli şnorkel yada scuba yapmalarını sağladığından, dalış Hawaii turizminde çok önemli rol oynamakta. Dalış fiyatlarının bir hayli yüksek ve dalış malzemelerinin ekstra parça halinde kiraya verildiğini hatırlatalım.

Hawaii’nin en iyi 5 dalış noktası :

Kona Gece Dalışı ( Big Island )
Molokini Krater ( Maui )
The Mahi ( Oahu )
Sheraton Caverns ( Kauai )

Niihau

Ihsan Küçükünsal
{Dünya Dalış Rehberi}
0541 773 30 07
ihsan@seaworldclub.com
Bu yazı denizmagazin.com’da da yayınlanmıştır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.200 kere görüntülenmiştir