TURKİYE TANİTİMİNDA STRATEJİK ANA TEMA: HOME

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

24 Ocak 2015 Cumartesi

turizmhaberleri.com/haber merkezi

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeni tanıtım kampanyası Turkey Home; turizm sektörü temsilcileri, Bakanlık yetkilileri ve basın mensuplarının geniş katılımıyla Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi.

2014 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından uygulanmaya başlanan Turkey:Home Kampanyası değerlendirme toplantısına; Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Abdurrahman Arıcı, Bakanlık müşaviri Prof. Dr. A. Haluk Dursun, Bakanlık Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TUROB Başkanı Timur Bayındır, sektör temsilcileri ve basın katıldı.

TANITIMDA “HOME” ANA TEMA…
Türkiye nin uzun yıllar kullanabileceği, dünyanın her yerinde olumlu ve sıcak hisler uyandıran stratejik bir kavram olan “Home ” , kampanyanın ana temasını oluşturuyor. Tarih boyunca onlarca uygarlığa ev sahipliği yapan ve misafirperverliği ile tanınan insanların vatanı olan ülkemiz, ev ve yurt kavramları ile özdeşleştirilerek turizm dünyasında hedeflediği algıyı yaratıyor.

Turkey:HOME tanıtım kampanyası, dünyanın en önemli noktalarında kullanılan gazete, dergi ve açık hava reklamları gibi geleneksel mecralara ek olarak, çok kapsamlı bir dijital ve sosyal medya kampanyasını da içeriyor.

TURKEY HOME TANITIMINI HERKES DESTEKLEMELİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Haluk Dursun ise “Turizm ekonomik kalkınmadan kültürlerarası diyaloğa, teknolojik gelişmeden çevre ve tarihi mirasın korunmasına, uzlaşma kültürünün yayılmasından dünya barışına kadar pek çok alanda insanlığa büyük katkılar sağlayan bir sektördür. Marka olmak kalplere ve dolayısıyla insanlara ulaşabilmektir. Bu nedenle, Bakanlığımızca 2014 yılında başlatılan ülkemizin markalaşma projesini ülkenin tüm kurum ve kuruluşlarının, sektörümüzün ve hatta fertlerinin desteklemesi gerekmektedir.

Çünkü insanlar seyahat ettikleri yerden çok gittikleri yerdeki insan hikayelerini anımsamaktadır. 2023 hedeflerimizle turizmin vizyonuna hizmet eden ve ülkemizin markalaşma projesi olan Turkey:Home kampanyamıza diğer kurumlarımızın, özel sektör şirketlerimizin, turizmcilerimizin, basın mensuplarımızın ve elbette halkımızın desteğini ve katılımını bekliyoruz. ” dedi.

Geçen hafta Hollanda Utrecht turizm fuarında sektörle biraraya geldiklerini belirten Dursun; Avrupa’da Türkiye imajnın yeni bir eneji ve atakla kuvvetlendirilmesi için çalıştık. Hollanda’da sonra Belçika’ya odaklandık. 2015 yılı Belçika da Türk Yılı. Bunun için önemli bir çalışma grubu oluşturduk ve belçika merkezli ama Hollanda, Almanya ve diğer benelüks ülkelerini içeren tanıtım kapsamında bir kültür ve sanat mecrası oluşturmaya çalışıyoruz. ” şeklinde konuştu.

2 gün önce Paris’te olduğunu belirten Dursun; “Türkiye kültür ve sanat tanıtımında son yılların en önemli atağını yaptı. Unesco dan bir gün aldık ve Unesco merkezinde Türkiye’den bir ekiple yeni bir keşfimizi, yeni bir hikayemizi anlattık. Şanlıurfa’da yapılan kazılarla insanlık tarihini 12 bin yıl öncesine götüren Göbeklitepe bu hikaye. Göbeklitep’yi UNESCO’ya İngilizce ve Fransızca olarak sunduk. 50′den fazla büyükelçi ve UNESCO’nun genel direktörü de bu etkinliğe katıldı.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal ise; Türkiye gibi hızla gelişen ülkelerin kendilerini anlatma çabalarının yoğunlaştığı günümüzde tanıtımın büyük öneme sahip olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Ülkemiz özellikle 2000 li yılların başından itibaren büyük bir değişime ve ekonomik sosyal kültürel gelişmeye sahip olarak 2015 yılına ulaştı . 1 trilyon dolar ekonomik büyüklüğün eşiğine gelen Türkiye’nin dünya ile iletişiminde kendisini nasıl anlatacağı tanıtımın en önemli konusu olarak karşımıza çıkıyor. Bakanlık ve çok proaktif davranan özel sektörümüzle birlikte 2000 li yılların başından itibaren tanıtım faaliyetlerimizi dünya genelinde ise profesyonelce yönetmeye çalıştık. 2015 e geldiğimizde bu stratejilerin yenilenmesi, dünyayla aynı eşgüdümle tanıtma faaliyetleri yapılması gereği ortaya çıktı.

Bu çalışmanın odaklandığı konu ise ülkemizin dünya ile iletişiminde kültür ve turizmle ilgili nasıl bir yöntem ve strateji geliştireceği, hangi argümanlarla ülkemizi yurtdışında tanıtacağı ve hangi tanıtım faaliyetlerini yürüteceği ve bunu geleceğe nasıl taşıyacağı noktasında idi. İşte tam bu noktada Bakanlığımız ve sektörümüzün kurumsal tecrübesini kullanarak 1.5 yıldır Turkey Home çerçevesinde önemli bir çalışma içinde bulunuyoruz.” dedi.

Kaynak: turizmhaberleri.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 517 kere görüntülenmiştir