BİSİKLET SPORU VE TURİZMİ AKDENİZ’E BUYUK AVANTAJ SAGLAR

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

13 Ocak 2015 Salı

– Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından düzenlenen 2015 Ulusal Bisiklet Sezonu Mersin Yarışları bölgeye yeni bir canlılık ve hareket kazandıracak. Cyclist Türkiye dergisi editörü Deniz Bilgen, Mersin’de düzenlenmesi kararlaştırılan Kulüpler Arası Puanlı Sezon Açılış Yol Yarışlarının lisanslı bisikletçiler için çok önemli olduğunu söyledi.

Bu yarışla bütün bisikletçiler kendi durumlarını değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Bilgen; “bisiklet ekonomiden turizme giderek yükselen değer. Sezon açılış ve kapanışının kış mevsimine denk gelmesi sebebiyle yarışlar için güney illeri tercih ediliyor. Bölge ikliminin yarışlar için uygun olması aynı zamanda bisiklet turizmi içinde bir avantaj ” dedi.


Bisiklet Federasyonu’nun Antalya, Mersin, Adana’yı içine alan hatta düzenlediği yarışların turizm için de dikkate değer fırsatlar oluşturduğunu kaydeden Deniz Bilgen, “Uluslararası tur operatörleri Antalya’da bisiklet turizmi çalışmalara başladı. Nitekim bir firma bisiklet turları için Alanya’ya turist getirirken, bir başka firmamız da Belek’te benzer çalışmalara başladı ” diye konuştu. Avrupa’da günlük geziler ve yarış organizasyonları dahil olmak üzere bisiklet turizminin 44 milyar Euro’luk büyüklüğe ulaştığına dikkat çeken Bilgen, “Bisiklet turizminin bir başka avantajı da normalde ziyaret edilmeyen noktaların tur kapsamında gezilebilmesi. Bu sayede yörenin her noktası turizme açılabiliyor ” dedi.

BİSİKLETTE YENİ BAKIŞ AÇILARINA İHTİYACIMIZ VAR
Türkiye’de bisiklete olan ilginin her geçen gün arttığını kaydeden Bilgen, “Bisiklet kulüpleri ve üniversitelerde kurulan grupları belediye ve valiliklerin desteklediklerini görüyoruz. Bakanlık düzeyinde de bisikleti teşvik çalışmalarının 2015 itibariyle yoğunlaştığını görüyoruz. Bunlar sevindirici gelişmeler. Fakat bisiklet kültürünün gelişebilmesi için bu yeniliklerin duyurulması gerekiyor ” diye konuştu.

Cyclist Türkiye Dergisi olarak bisiklet kullanıcılarının seslerini duyuracakları bir platform olmayı hedeflediklerini belirten Bilgen, okuyucuların Mart ayında ilk sayısı yayınlanacak dergiye sosyal medya hesapları sayesinde ulaşabileceklerini söyledi.

Bisiklette kişinin bacak boyu, bisikleti dağ, yol veya yarış bisikleti olarak nerede kullanacağının önemli olduğunu kaydeden Bilgen, “Fakat bunlara dikkat edilmiyor. Bu yüzden çoğu kişi aldığı bisikletten memnun olamıyor. Bisiklet konusunda yeni bakış açılarına ihtiyacımız var. Bugün geliştirilen yeni teknolojilerle bir bisikletin ortalama ağırlığı 10-12 kg kadar düşmüş durumda. Bisikletle profesyonel olarak ilgilenenlerin kullandıkları ise 6,5 kiloya kadar inebiliyor ” dedi.

Kaynak: turizmhaberleri.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 671 kere görüntülenmiştir