Deniz dibi çöplerinden eşsiz heykeller

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Çöplerden yapılan eşsiz heykeller Turgutreis D Marin Marina’da oluşturulan sanat parkında sergilendi. Parkın açılışı sırasında yapılan konuşmalarda doğaya verilen zarara dikkat çekildi, duyarlılık çağrısı yapıldı.

Yönetmen ve yapımcı Harun Özakıncı, 13 Ekim’de çekimlerine başlayacağı film öncesinde çevre bilinci konusunda duyarlılık oluşturmak için çeşitli etkinlikler düzenledi. Son etkinlik Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın doğum günü 17 Nisan’da yapıldı. Çevrecilerin de desteklediği 12 kişilik film ekibinin yaptığı etkinlikte; deniz dibinden plastik şişe, kapak, tencere, bisiklet ve otomobil tekerlekleri, çapa, teneke, eski balık ağları, teneke kutular, halatlar, demirler, soba, aydınlatma direkleri ve cam çöplerden oluşan tonlarca çöp ve atık madde çıkarıldı. Sahillerden, adalardaki koylardan toplanan atıklardan Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın demir heykeli, Türk denizci ve yazar Sadun Boro’nun plastik kapak ve cam parçalarından dev portresi yapıldı. Atıklardan yapılan çeşitli heykeller bir araya getirilip sanat parkı oluşturuldu. Sanat Parkı’nın Turgutreis D Marin Marina Sanat Parkı’nda açılış törenine Denizci- Yazar 86 yaşındaki Sadun Boro, Doğuş Marinalar Gurubu Genel Koordinatörü Ali Erkan Bezirgan, Yönetmen Harun Özakıncı, Gazeteci- Yazar Can Pulak ve vatandaşlar katıldı.

SADUN BORO, DOĞAYA VERİLEN ZARARA DİKKAT ÇEKTİ

Koyların korunması ve temiz tutması için yıllardır çalıştığını belirten Boro, “Ancak koyların büyük bölümünün betona yenik düşmesine engel olamadık. Koylar çöplüğe dönmüştü. Tatil yapan duyarsızlar temizleyenlerden, duyarlı olanlardan daha çok olduğu için koylar da çöpe boğuldu. Tam ümidimi yitirdiğim anda bu sergide gördüğüm çevre ve denize olan ilgi ve sevgi beni umutlandırdı. 60 yıl dünyanın tüm denizlerinde dolaştım, dolaşmadığım deniz koy ülke kalmadı. Doğasına, denizine, ülkesine böylesine hoyrat kötü ve vahşice davranan millet görmedim. Vahşi dediğimiz yamyamlar bile doğasına böylesine vahşice davranmıyorlardı. Buradaki eserler denize çevreye ne kadar kötü davrandığımızın birer ibretlik belgesidir. Gökovayı, Hisarönü’nü Göcek’i ne kadar koruyabilirsek o kadar başarılı oluruz” dedi.

HEYKELLERİN YAPIM SÜRECİ FİLMDE GÖSTERİLECEK

Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü 17 Nisan’da başlatılan temizlik çalışmalarında toplanan çöplerden çeşitli eserler yapıldığını belirten Yönetmen Harun Özakıncı, “Aslında bu eserler hepimizin eseri, hepimizin sorumluluğu, birçok kişi çevreyi denizi kirlettiğinin bile farkında değil. Denizden çıkardığımız çöp ve atıklarla yaptığımız sanat aracılığı ile insanlara bir hatırlatma yapmak istedik. Denizler çok kirleniyor, bize miras bırakılan bu denizi çocuklarımıza bu şekilde miras bırakamayız. Nefesim yettiğince temizliğe ve bu konuya dikkat çekmeyi sürdüreceğim. Çöplerin toplanma anı, heykellere dönüşümü İnaf Gari’de gösterilecek” dedi.

Konuşmaların ardından Sadun Boro, Özakıncı’yı kutlayarak seramik tekne plaketi verdi. Parkı ziyaret edenler hatıra fotoğrafı çektirdi. 

52d567c87378585970bb88b5a9a3acf1_k.jpg

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 2.003 kere görüntülenmiştir