TURMEPA'dan Beşiktaş'ta dip temizliği

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA), 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında denizde temizlik yaptı. Dalgıçlar, cam şişe, bardak, kürek, şapka, gözlük, kaşık, cep telefonu, rulo, falçada, olta ve ilaç tabletleri gibi çok sayıda araç gereci kıyıya çıkardı.
Beşiktaş İskelesinde Mavi Yelken Dalış Okulu’na bağlı gönüllü dalgıçlar, dip temizliği etkinliği için daldı. Deniz altında yaklaşık 20 dakika kalan dalgıçlar, “Dalgıçlar deniz kirliliğini durdurun, denizleri koruyun” yazılı pankart açtı.

Ellerindeki poşetlere katı atıkları ve buldukları araç gereçleri dolduran dalgıçlar, malzemeleri vatandaşların ve basının görmesi için kıyıya çıkardı.

“Deniz bir oksijen üretim merkezidir”

TURMEPA Genel Müdürü Akşit Özkural, doğa sevgisi kazandırmayı ve suyu korumayı amaçladıklarını söyledi. Denizin oksijen üretim merkezi, hayatın oluştuğu ve başladığı yer olduğunu vurgulayan Özkural, şu bilgileri verdi:  

“Denizleri ve su varlıklarımızı kirletirsek, hayatın da sonu gelir. İnsanlık da kalmaz. İstanbul’da yaklaşık 15 milyon nüfus var. Çok miktarda sıvı ve katı atık denizde buluşuyor. Genellikle buluşma sözü güzel amaçlar için kullanılır ama bu kötü amaçlı bir buluşma. Bunların önlenmesi için bütçe ve proje gerekli. Toplumun bilinçlenmesi, bu olayın önemini idrak etmesi gerekir. Nasıl hayat denizde başladıysa bu gidişte de denizde sona erecek. Bütün su varlıklarımız ağırlıklı karasal nedenlerle kirleniyor. Amacımız, denizleri ve su varlıklarını korumak. Bunun için bütün halkımızın gönüllü olması gerekiyor. Sıvı ve katı atıkları denizde buluşturmayalım. Her ikisi de ciddi doğal katliama yol açacaktır.”

Gönüllü dalgıçlardan Salim Ocak, deniz altından cam şişe, bardak, kürek, şapka, gözlük, kaşık, cep telefonu, rulo, falçada, olta ve ilaç tabletleri gibi çok sayıda araç gereci kıyıya çıkardıklarını söyledi.

Ocak, “İlginç olabilecek şeyleri aldık. Geçen sene ve ondan önceki sene denizaltı daha temizdi. Gittikçe daha kirleniyor. Eline geçen herşey denize atılmış. Bira kutularını içerisinde artık yuva yapmışlar canlılar” dedi.  

TURMEPA, deniz kirliliği ile mücadele için geliştirdiği proje ve etkinliklerle geçtiğimiz yıl toplamda 3,1 milyon litre pis su ve 44 bin 115 jumbo boy poşet katı atık topladı. “Çöp”ler, daha sonra TURMEPA’nın Sualtı Atık Sergisi ve Eğitim Atölyesi’nde sergilenecek.

20120629121244_6950.jpg

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 659 kere görüntülenmiştir