Denizin geleceği sürdürülebilir balıkçılıkta

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Sürdürülebilir Balıkçılık ve Çevre Araştırmaları Derneği (SÜBAÇAD) Kurucu Başkanı Yüksek Mühendis Bahadır Çapar, denizel kaynakların bugün olduğu gibi gelecekte de kullanılabilir ve tabi olarak korunabilmesini sağlamak için sürdürülebilir balıkçılığın önemli olduğunu söyledi

Çapar, yaptığı açıklamada, Sürdürülebilir ve Çevre Araştırmaları Derneği olarak yaklaşık 2,5 yıldır resmi anlamda faaliyet sürdürdüklerini belirterek, “Bu yaşamımızı vakfettiğimiz bir mevzunun sosyal sorumluluk taşıyan hali olarak tanımlanabilir. Dolayısıyla 2,5 yıldır sürdürülebilir balıkçılık öngörüsüyle balıkçılığın öncelikle kuramsal çerçevesini doğru belirlemek kaygısıyla ortaya çıkan bir bilinç söz konusu ve kurumsal anlamda en büyük emelimiz bu gelişimin akabinde kişilerde yüksek çevre bilinci yaratma gayesidir” dedi.

Sürdürülebilir balıkçılığın denizel kaynakların bugün olduğu gibi gelecekte de kullanılabilmesi ve tabi olarak korunabilmesi anlamını taşıdığını belirten Çapar, şöyle devam etti :

“Sürdürülebilir balıkçılık, üzerine dayandırdığı doğal kaynakların bugün olduğu kadar gelecekte de kullanılabilir ve tabi olarak korunabilen vurgusunu içeren bir üst anlamdır. Dolayısıyla sürdürülebilir balıkçılık şeklindeki bir tamlama denizel kaynakların bugün olduğu kadar yarın da devamlılığını öngördüğü bir uğraşıya dönük politikanın tam karşılığı olarak kabul edilebilir. Kaynakların devamlılığını öngören bir bakışla yürütülen bir fiiliyat bütünü olarak ele alınmalıdır. Bu ne demek? En basit tabiri ile yakalanan balıkların bugünkü mevcudiyetlerini gözeterek avlanma miktarlarının belirleyebildiğimiz aynı kaynakları gelecekte de tüketebilmek gelecekte de sağlıklı biçimde sömürebilmek amacıyla doğru hesaplarla istisnai üretimi gerçekleştirebileceğimiz bir balıkçılık olarak tanımlanabilir.”

Bugüne kadar hep balıkçılığın sorunları ve dolayısıyla balıkçılıkla yapılan yanlışlar konuşulduğu zaman gündeme o işle uğraşan insanların sorunlarının ele alındığını söyleyen Çapar, aslında balıkçılığın gerçek sorunlarının ön planda olmaması gerektiğini, aksine balığın ve dolayısıyla balığın yaşadığı dünyanın sorunları üzerinden bir sorunsal analizin yapılmasının daha doğru olacağını vurguladı. Çapar, “Balıkçılığın sorunları balık üzerinden ele alınırsa önümüzde bugünkü mevcut kirliliğin, insanların doğal kaynakları tüketmek üzere çıktığı denizi varlık olarak nasıl tükettiği ile ilgili yanılgıların ve beşeri etkinliğin yani insanların faaliyetlerinin hem avcılık hem de bunun dışındaki her türlü endüstriyel yaklaşımların doğal kaynaklarla ve rezervlerinin nasıl tüketildiğini görebilmek üzere kurgulanması gereken sorunlardır” diye konuştu.

 

virahaber.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 751 kere görüntülenmiştir