Gövde imalatı tamamlandı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentteki deniz ulaşımının geliştirilmesi amacıyla sipariş verdiği ve yapımları Yalova’daki tersanelerde devam eden 15 yeni yolcu gemisinden ilkinin gövde imalatı tamamlandı.

Katamaran tipinde, havacılık ve uzay teknolojisinde kullanılan karbon kompozit malzeme ile üretilen İzmir’in yeni gemilerinden ikincisinin ise gövde imalatına başlandı. İlk geminin yıl sonunda İzmir’e gelmesi planlanıyor. Büyükşehir yetkilileri, Körfez’deki araç taşımacılığı için kullanılacak 3 yeni arabalı vapurun alımı için de ihale hazırlıklarının tamamlanmak üzere olduğunu açıkladı.

Dünyada bu ebatta ve tek bir ihale kapsamında 15 adet karbon kompozit, ful infüzyon yolcu gemisinin ilk kez yapılıyor olması, uluslararası denizcilik sektörünün tüm dikkatlerini Yalova’ya çekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin körfez ulaşımında kullanacağı yeni gemiler, hafif özgül malzeme (karbon kompozit) ile üretilerek yüksek hızda yakıt tasarrufu sağlayabilecek katamaran gövde tipinde olacak ve böylece işletme verimliliği sağlanarak yakıt gibi maliyetler azaltılacak. Katamaran gövde tipi, yüksek ve konforlu manevra kabiliyeti ile yolcu salonlarının ferahlığı, konforu ve iniş-biniş kolaylığı sağlaması gibi ergonomik kriterleri ile de öne çıkıyor.

Gemilerde kullanılan karbon kompozit malzeme, ağırlığa bağlı olarak yakıt sarfiyatını düşürüyor, bakım-tutum-onarım masraflarını azaltıyor ve gemilerin kullanım ömrünü uzatıyor. Karbon kompozit malzemede ayrıca metal yapı materyallerinde olduğu gibi korozyon oluşmuyor, ses ve ısı izolasyonu yüksek oranda sağlanabiliyor ve karbondioksit salınımı yakıt tüketimine bağlı olarak daha az gerçekleşiyor. Hammaddesi Türkiye’de üretilen karbon kompozit imalatı, bu özellikleriyle çelik ve alüminyuma göre daha avantajlı.

Yapımları devam eden yeni gemilerin, özellikle çevreci ve engelli dostu olması, yolcu konfor ve güvenliğinin en üst düzeyde tutulması ve işletme-bakım-onarım maliyetleri ile yakıt sarfiyatının düşük olması planlandı.

YENİ ARABALI VAPURLAR ÇEVRE DOSTU OLACAK

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki günlerde alım ihalesine çıkacağı 3 arabalı vapur da çevreci ve engelli dostu olacak. 64 araç ve 450 yolcu kapasiteli olarak imal edilecek araba vapurları, engellilerin kullanımına uygun olarak dizayn edilecek. Her iki yanıyla yanaşabilen çift başlı özellikteki vapurlar, 60 metre boyunda ve ısı-ses izolasyonlu olacak. Motosiklet ve bisiklet park yerleri ile yolculara büyük rahatlık sağlayacak yeni vapurlarda, minik yolcular için küçük bir çocuk oyun alanı da yer alacak.

virahaber.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 816 kere görüntülenmiştir