YELKELİ BİR TEKNEDEN DENİZE ADAM DÜŞMESİ

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Yelkenli bir tekne seyrederken denize bir adam düşerse ilk yapılacak davranış adama doğru vakit geçirmeden bir can simidi atmaktır. Bu yakında yoksa denizde yüzer bir madde atılır.Denize düşen adamı kurtarmak için yapılacak manevra yapılan seyrin türüne bağlıdır. Eğer orsa seyir yapılırken düşerse, tramola (boci alabanda tramola) ile bir daire çizecek şekilde dönmek ve kazazedenin rüzgar altına gelmek gerekir. Bundan sonra eylenerek burada durmak ve adamı denizden kanca veya kürek uzatarak almak kalır.

Eğer adam pupa veya boci seyri sırasında düşmüşse, kısa bir süre daha seyre devam ederek uygun durum oluşturulup tramola (orsa alabanda tramola) ile orsa seyre geçilip kazazedenin rüzgar altında el verişli bir durumda beklenir.

(A) Denize bir yüzer madde atarak, denize düşmüş birisi olarak manevraya başlayınız.
(B) Rüzgar yönüne uygun olarak orsa seyir yapınız ve tramola için hazırlanınız.
(C) Tiramolayı, denizdeki adamın rüzgar üstünde kalmasına göre ayarlayınız.
(D) Denizdeki adama, yakın gelebileceğiniz biçimde rüzgarı kullanarak yaklaşınız.

Şek. Denize düşen birine yelken ile yaklaşırken yukarıda oklarla gösterilen açılar içinde yaklaşınız.Yukarıdaki ok, rüzgar yönünü göstermektedir.

Şek.Yelkenli bir teknede (A) Orsa seyirde, (B) Boci seyirde denize adam düşmede yapılacak manevralar. Bir tekneden veya gemiden denize düşen personelin görülmesi, kurtarılması için büyük fayda sağlar.Oysa, bilinmeyen bir zamanda denize düşen personel için ne yapılacaktır?

Teknenin izlediği rotanın tersine dönülecektir. Bu arada harita üzerine bu duruma ilgili mevki
konarak zaman yazılacaktır. Bundan sonra, denize düşen personelin tekneye görüldüğü en son zaman saptanmaya çalışılacaktır. Böylece, denize düşme olayından sonra ne kadar yol alınmış olduğu bulunarak, arama çalışmalarında daha iyi bir gözlem yapılabilir.

Şimdi denize düşen personelin bulunduğunu düşünelim. İlk bakışta denizde kalmayı başarmış bulunsa da, tekneye tırmanması için yeterli gücünü yitirmiş bulunacaktır.Bir kanca veya can halatı ile de güverteye alınması için deniz ve hava şartları uygun olmayabilir.

Bu konuda iki yöntemden yararlanabiliriz. Birincisinde yelkenli bir teknede boş koyulan Pruva veya Ana yelken kandilisa halatı, yelkenin denize doğru sarkmasına sebep olur. Bundan sonra denizdeki adamın yelken üzerine sarılması veya tırmanması istenerek kandilisa vira edilmeye başlanır.

Şek. Denize düşen personelin güverteye alınma yöntemleri İkinci yöntemde bir yelken kandilisa halatı veya direk cundasına bağlı başka bir halat kullanılır. Bir çıması denize verilir. Denizdeki personel bunu vücuduna sararak bağlar. Halatın öteki çıması direk dibindeki yelken vincine veya teknenin baş ırgat fenerliğine sarılarak vira edilir. Böylece personelin güverteye bağlanan çarmığı veya borda merdivenine ulaşması sağlanır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.208 kere görüntülenmiştir