TSSF başkanlık seçimi

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 9.0/10 (1 vote cast)

Evet TSSF seçimlerine çok az kaldı . Türk Sualtı Camiasının kaderini önümüzdeki dört yıl süreyle belirleyecek yönetimin seçimine gerçekten az kaldı. Sn. Obruk 8 yıl süre , doğru ve yanlışları ile sualtı camiasına yön verdi. Görevi devraldığı anda bazı konularda reformlar yaptı fakat ivme çok çabuk düştü.

Başarılar elbette takdir edilmelidir ve ediyoruz fakat bir kaç satıra sığdırabileceğimiz , çoğu bireysel branş başarılarının arkasına saklanarak Türk Sualtı Camiasının dünya standartlarının hala çok gerisinde kaldığını görmezden gelemeyiz.

Sn. Yapman bardakta kana kana içeceğimiz kadar su yok . Eğer bardağın dibi ile yetineceksek denizin tuzundan çatlayan dudaklara bir kaç damla serpilir belki.

CMAS , ILF , yönetim kurullarında yer alan Türkler , bunlar güzel ama karın doyurmayan başarılar. Mühendisi MIT den , Avukatı Harward dan , Doktoru Yale ‘ dan devşirme diploma ile eğitmiyor bu ülke.

Tüm dünyada saygın İTÜ , ODTÜ , BOĞAZİÇİ ve daha niceleri bilimi de , tıbbı da alnının akıyla veriyor bu vatan evladına.

Daha önceki dönemlerde 12 yıl bir eğitim kitabı bile olamadı bu camianın. Son sekiz yıl ise CMAS devşirmesi Cin Ali kitapları ile idare ettik. Bu mu başarı ?

TURK DIVE oluşumu vardı yıllar önce , Sualtı Teorisi isimli kitap da var Sn. Beköz ‘ ün , Sn. Baki Yokeş ve Fehmi Şenok’ un son derece keyifli eğitim kitabı da. Ülkemize ait bir sualtı eğitim sistemimiz olamadı. Eğitmenin bir kılavuz kitabı olamadı. Bol miktarda cezası ve bak keserim cezayı diye azarı oldu ama. Bu mu başarı ?

Rebreather (Tükenmez Tüp), teknik dalış, karışım gaz dalışları, derin dalış zinhaaaar GÜNAH, YASSAH , Ben bilmem Liman Başkanlığı Bilir, Asker Bilir, Git onlardan izin al. Ben para almayı bilirim. Hizmet vermem, oy da verdirmem. Bu mu başarı?

Tüm gelir dalış merkezinden, eğitmenden, bröveden, aidattan, sınavdan, rehber den ( ne iş yapar belli değil / dünya da eşi benzeri yok / sadece rant var / dalış merkezine ve camiaya eziyet var ) Ne bir ücretsiz seminer var , ne toplantı , ne dalış merkezinin dertlerine bir kulak veren ne de yol gösteren. Sekiz yılda, seçime üç beş ay kala bir toplantı o da zoraki ve hedefsiz , mesnetsiz , talihsiz. Bu mu başarı?

Efendiler, Dalış Merkezleri birer ticarethanedir. Binlerce aile ekmek yer. Turizm ülkemizin kısıtlı sayıda olan gelir kaynaklarından birisi. Besledikleri yan sektörler var, dalış ekipman üreticisi var, ithalatçısı var, teknecisi var otelcisi var.

Dalış merkezlerinin rafına satacak yeni mal koymak lazım, Gece dalışı lazım (yapmak imkansız), Nitrox lazım (Cümle alem bi-haber) , adam başı en az 4 regülatör üç beş tüp gerektiren, malzeme pazarını canlandıran Teknik dalış disiplinleri lazım. Ülkede gittikçe azalan dalışa olan ilgininin arttırılması lazım. Müşteri çekebilmek için tek çareyi fiyat kırma yoluna
giderek kapanan dalış merkezleri ile topu atan hatta intihar eden malzeme üreticileri var. Bu mu başarı?

”Aslında tam da sizleri düşünüyorduk, sizlere nasıl oy hakkı verdirsek ona uğraşıyorduk ”söylemleri ile boşa geçen yıllar. Şimdilik on tane verdik, sonra istersek bir on daha veririz oyunları. Biz talep ettik ama bürokrasiye takıldı bahaneleri.

Devlet kademeleri ile uyumlu olarak çalışamıyorsanız, ne istediğinizi kati ve kesin bir şekilde belirleyip siyasi mekanizmalar ile koordineli çalışma becerisini gösteremiyorsanız, Bu mu başarı?

Hiç kimse merak etmesin göğsümüzü kabartan, nefesine güçlü başarılı gençler ve deklanşörü sağlam üstatlar her dönemde çıkar yine bizi gururlandırır. Spor kulüpleri desteklendiğinde takımların başarıları da ard arda gelir. Geri gelmeyecek tek şey ZAMAN. Ve ZAMAN ‘a mal olan ıskalanan fırsatlar.

Bu seçim bir fırsat. Sn. Yapman benimde oy hakkım yok . Takımım dünya şampiyonu da oldu , Türkiye dereceleri de aldı yine oy hakkım yok. Arama kurtarma ekibimde 150 metre nin altında operasyon yapacak 10 adam var. Ama oy hakkım yok.

Van’da, Erciş te, Çoruh ta, Ovit te, Çayeli ‘nde depremde selde, vatan ın her karışında alın terimiz var ama oy hakkımız
yok.

Aşağıdaki yazıda Sizin İsminizin altında da eğitmenlikler var, Liderlik var, Cankurtaranlık var, Sosyal Sorumluluk projeleri var, alın teri var, emek var , vergi var AMA OY HAKKI YOK

Tüm sektörü yaşatan dalış merkezlerinin ise malesef hiç bir şeyi yok . Ne yazıkki Federasyonları da yok. Mevcut yönetim çoktan ivmesini kaybetti , atalet ve durağanlık hakim. Kimsenin bir 4 yıl daha kaybedecek zamanı yok.

Selam ve Saygı İle ,

Rıza BİRKAN
Karadeniz Dalgıçları Spor Kulübü Başkanı
CMAS*** Eğitmen , NAUI Eğitmen , DAN Eğitmen , TDI Adv. Trimix Eğitmen
üstatların affına sığınarak ; Sualtı Fotoğrafçısı

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +7 (from 7 votes)
TSSF başkanlık seçimi, 9.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 2.353 kere görüntülenmiştir