Türkiye’nin 3 deniz kızı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Deniz ve sualtı sporları yapmak için son derece elverişli olmasına rağmen Türkiye’de büyük özveriyle çalışarak kendilerini geliştiren sporcularımız Avrupalı rakiplerinin bile dikkatini çekiyor. Dünyanın her yerinde profesyoneller sadece spor yaparak dereceler kazanırken turizm rehberi Bilge Çingigiray Aydın, beden eğitimi öğretmeni Derya Can Pamuk ve edebiyat öğretmeni Birgül Erken, Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’nda en büyük favoriler arasına girdi.

Son yıllarda sualtı sporlarında kazanılan başarılarla bu sporlarda iddialı Fransa, İspanya, İngiltere gibi ülkelerin dikkatini çeken Türkiye’nin 3 deniz kızı özveriyle Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyor. Diğer tüm ülkelerin tüm profesyonel sporcuları sadece şampiyonalara hazırlanarak ve spor yaparak hayatlarını devam ettirirken 3 yeni deniz kızı, farklı meslekler yapmalarına rağmen rakipleri arasında konuşulur oldu.

Antalya’ya hazırlanıyorlar
Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun desteğiyle özverili bir şekilde çalışan Bilge Çingigiray Aydın (33), Derya Can Pamuk (33) ve Birgül Erken (40), 29 Ekim-4 Kasım tarihleri arasında Antalya’da yapılacak 3. Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası için antrenmanlarına devam ediyor.

3 deniz kızı da serbest dalış, dinamik apnea, küp apnea ve statik apnea branşlarında ülkemizi temsil ederken elde ettikleri başarılarla şampiyonanın favorileri arasında gösteriliyor.

Sualtı tutkunu bir fotoğrafçı
Uzun yıllardır sualtı fotoğrafçılığı yapan edebiyat öğretmeni Birgül Erken, doktor eşi ve 10 yaşındaki oğluyla birlikte yaşadığı Edirne’de açtığı fotoğraf sergileriyle derinlerin gizemini anlatıyordu. Sualtı tutkusunu aileden gelen sporcu disipliniyle birleştiren Erken, kara ve havuz antrenmanlarını hızlandırarak kısa sürede küp apnea’da Türkiye ikincisi oldu. Erken, “Uluslararası arenada Türk bayrağını dalgalandırmak benim için onur kaynağı olacak” diyor.

SUALTINDA ÜÇ DİSİPLİN
Küp Apnea: Açık denizde 10 metre derinlikte yapılıyor. Her kenarı 15 metre uzunluğunda olan kare bir platformun etrafında yatay olarak en uzun mesafeyi kat etmek amaçlanıyor.

Dinamik apnea: Havuzda paletli veya paletsiz dipten tek nefeste en uzun mesafeyi kat etmek.
Statik apnea: Hareketsiz olarak su içersinde tek nefesle en uzun süre nefes tutmak.

Anne, eş, öğretmen
Beden eğitimi öğretmeni olmasına rağmen su sporlarına kendini adayan ODTÜ SAS Kulübü sporcusu Derya Can Pamuk, evli ve bir çocuk annesi. Dinamik ve küp apneada çok sayıda Türkiye rekoruna sahip. 2007’de İtalya’da yapılan dünya şampiyonasında ikinci olan Pamuk, serbest dalış branşının Türkiye şampiyonasında iki kez Türkiye rekoru kırdı. Bayanlar serbest dalışta dünyanın en iyi 3. derecesini elde eden Pamuk, “Hedefim Avrupa şampiyonu olmak” diyor.

5 dakika 7 saniye ile Türkiye rekortmeni
Turizm rehberiydi, mavi tutkusu onu profesyonel sporcu yaptı. Üniversite yıllarında adım attığı sualtı dünyasına ilgisi her geçen gün artan Bilge Çingigiray Aydın, serbest dalış sporcusu olan eşi Sertan Aydın’la tanışınca bugünkü yaşamı şekillendi. Serbest Dalış Avrupa Şampiyonası’nda iki dalda (dinamik apnea ve küp apnea) Avrupa ikincisi olan Bilge, 5 dakika 17 saniye suyun altında nefesini tutarak Türkiye rekorunu kırdı. ODTÜ SAS sporcusu Aydın, “Hedefim, Avrupa Şampiyonası’nda dünya rekoru kırarak Türk bayrağını dalgalandırmak” diyor.

Gökhan Karakaş {Milliyet}

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: +1 (from 1 vote)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 2.415 kere görüntülenmiştir