Türkiye Deniz Canlıları Rehberi

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Mert Gökalp

1978 yılında Ankara doğumluyum. Lise öğrenimimi Ankara Atatürk Anadolu Lisesinde tamamladım. Lisans ve yüksek lisans eğitimimi sırasıyla ODTÜ Petrol Mühendisliği, Miami Üniversitesi-RSMAS, Applied Marine Physics Bölümü ve Ankara Üniversitesi Biyotekoloji Enstitüsü’nde tamamladım. Yüksek lisans çalışmam deniz biyoteknolojisi ve deniz süngerleri üzerineydi. Okul sonrasında Wageningen Üniversitesinden Dr. Ronald Osinga AB 6. çerçeve projesi SPONGES projesiyle balık çiftliklerin altında sünger yetiştiriciliği denemelerini gerçekleştirdik. Şu an halen Dr. Osinga ve Poriforma şirketi ile AB 7. çerçeve programı projesi SPECIAL ekibi içerisinde çalışmakta ve Wageningen Üniversitesi Aquaculture and Fisheries departmanında deniz süngerleri üzerine doktorama devam etmekteyim. Ayni zamanda sualtı robotu (ROV) operatörüyüm Special projesi kapsamındadünyanınfarklı deniz ve okyanuslarından ROV kullanarak kanser araştırmaları için kullanılmak üzere derin deniz canlıları toplamaktayız (Bu konuya ait bilgiler diğer dokumanda mevcut).
Freelancer fotoğrafçı/videographer olarak çalışmaya ise bundan 5 yıl önce başladım.

Çeşitli ajans, magazin ve seyahat acentaları ile birlikte projelerde çalıştım. Özellikle sualtı, stok, seyahat, manzara, iç mekan fotoğrafçılığı üzerine projeler geliştirmekteyim. Afrika’da gerçekleştirdiğim uzun süreli çalışmaları yayınladığım DIARYAFRICA adı altında bir web sitem daha bulunmakta. Bugüne kadar 3 adet kişisel fotoğraf sergim oldu (Bodrum Kale Haluk Elbe Galerisi-2008 ve ISRS Reef in a Changing Environment-2010 Konferansı-Holanda). 2012 yazı için kitapla paralel olarak 2 adet sergi çalışması hazırlığı devam etmektedir. 2012 yazına kitabin tanıtımıkapsamında 2 adet sergi hazırlığıyapılmaktadır.

WETBLUEDIARY sayfasının fikri ise Türkiye Deniz Canlıları Rehberi Kitabını oluşturmaya başladığım zaman belirdi. Ülkemizde deniz canlılarına olan ilgisizlik ve düzgün kaynak yetersizliği, bilgi karmaşası gibi noktalardan yola çıkarak hazırlanan kitap İnkılap Yayınlarından 2012′ mayis ayındaçıktı ve tüm kitabevlerine dağıtıldı. 3 senelik bir çalışmanın eseri olan 330 sayfalık kitapta her gruptan (anemon, balık, mercan, karides vs..) yaklaşık 280 tür 700 civarıfotoğraf bulunmakta. Bu kitaba hazırlarken Türkiye’nin çeşitli noktalarında, farklı ekosistemlerde gece-gündüz, serbest-scuba dalış yöntemi ile yapılan 300 kadar dalışta 200.000 kadar fotoğraf çekildi. Kitaptaki fotoğrafların hepsi benim şahsen karşılaştığım canlılara ait fotoğraflar. Elimde Akdeniz’de yasamakta olan 450 deniz sualtı canlısına dokuman mevcut bulunmaktadır, inşallahileriki baskılarda bunları da ekleyeceğiz….

Kitap anlaşılır bir dilde ancak bilimsellikten de ödün vermeyen bir anlayışla yazılmaya çalışıldı. WEBLUEDIARY içerisinde yer alan veri tabanı ise bilginin internette serbestçe bulunması gerektiğine inanmam dolayısıyla hepimize yararlı olması adına oluşturuldu. Burada Türkiye Deniz Canlılarından kitapta bulunan türlerden daha fazlası bulunmakta ve gün be gün bu sayı artmakta. Indo-Pasifik türlerini içeren bir veri tabanını da burada oluşturma aşamasındadır.

Ayrıca şu sıralar 13 bölümlük MAVİ İNSANLAR adında bir TV belgeseli üzerine çalışmaktayız ve yakın zamanda bu programı sizlerle buluşturabilmek için gün sayıyoruz.

http://www.wetbluediary.com

http://www.diaryafrica.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 2.893 kere görüntülenmiştir