Datça Yarımdası’nda dalış sezonu açıldı

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Muğla’nın Datça İlçesi’nde dalış sezonu başladı. 225 kilometrelik sahil şeridi, irili ufaklı el değmemiş koyları ve sualtı sporlarına elverişli masmavi pırıl pırıl denizi ile ülkemizin turizmde parlayan yıldızı haline gelen Datça Yarımadası, dalış meraklılarını beklemeye başladı.

Datça’nın tek dalış merkezi olan Uçanbalık Dalış Merkezi, uzman dalış eğitmenleri ile birlikte eğitimlere başladı. Uzun kış mevsiminin ardından Akdeniz’in derinliklerini keşfe çıkan dalış meraklıları, yaza merhaba dedi. Akvaryum Koyu’na yapılan dalış turuna 20 kişi katıldı. Gruplar halinde ve uzman eğitmenlerin eşliğinde dalış yapan deniz tutkunları, deniz dibini yaklaşık yarım saat süreyle dolaşıp mutlu bir şekilde tekneye dönerlerken, gelecek hafta buluşmak üzere sözleşti. Uçanbalık Dalış Merkezi yetkilisi Kerem Bayrı, yeni sezonun tüm sualtı sporcularına hayırlı, uğurlu ve kazasız geçmesi temennisinde bulundu.

Datça’nın sualtı sporları için ülkemizin en ideal noktalarından biri olduğunu ifade eden Bayrı, ‘Datça ile ilgili genel yanlış kanılar var. Bunlardan en önemlisi Datça denizlerinin soğuk olduğu yönünde. Oysa ki Marmaris, Fethiye, Antalya, Kaş ve Mersin’e kadar olan bölgede deniz suyu sıcaklığı Datça ile aynı düzeydedir. Su sıcaklığı yaz döneminde Datça’da 29 dereceye kadar yükseliyor. Derinlerde dahi, 27 derecenin altına düşmüyor. Sert bir kış geçirmemize rağmen su sıcak ve dalış için uygun durumda bulunuyorö dedi.

KOYLARA SADECE TEKNE İLE GİDİLİYOR

Datça Yarımadası’nın, konumu itibariyle yerleşim alanlarından çok uzak olması nedeniyle ülkemizin en temiz denize sahip olduğunu hatırlatan Bayrı, ‘Öyle ki karayolu ile ulaşılamayan onlarca koy var. Koylar son derece temiz ve görüş mesafesi mükemmel. Deniz dibi yaşamı görülmeye değer. Burada çok fazla dalış merkezi olmadığı için, sualtında göreceğiniz bir başka balık adam değil balıklar olacaktırö diye konuştu.

SUALTI DALIŞ NOKTALARI BELİRLENDİ

Datça’da geçen yıl kaymakamlık, sahil güvenlik, liman başkanlığı ve Uçanbalık Dalış Merkezi’nin işbirliği ile sualtı dalış noktalarının belirlenmesi ve düzenlenmesine yönelik proje çalışmalarının başlatıldığına dikkat çeken Bayrı, ‘Proje çerçevesinde Datça Yarımadası’nda dalış yapılacak sahalar belirlenirken, oluşturulması planlanan yapay resif alanları ile her türlü balık avcılığına kapatılacak bölgeler tespit edildi. Yapay resif oluşturmak üzere iki batık için yer tespiti yapıldı. Altı bölgede her türlü deniz avcılığının yasaklanması için koordinatlar belirlendi. Deniz dibi yaşamını korumak amacıyla, altı dalış noktasına demir atılması yasaklanacak şekilde, şamandıra ve tonoz sistemi uygulanarak teknelerin sabitlenmesi sağlanacak. Birkaç yıl içersinde Datça dalış sporları için cazibe merkezi haline gelecek” diye konuştu.

Kaynak: Deniz Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.002 kere görüntülenmiştir