FETHİYE’DEKİ DALGIÇ ÖLÜMÜNE İNCELEME

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)

Kaza, dün Fethiye’nin Aziz Ağa Koyu’nda meydana geldi. 3 yıldızlı dalgıç Ali Bozkurt Köprübaşı, Ankara’daki Adam Dalış Merkezi üyeleriyle Fethiye’ye geldi. Fethiye’de bir dalış merkezinden iki günlüğüne tekne kiralandı. Pazar günü de ekip hep birlikte Aziz Ağa Koyu’na gitti. Sportif, yani tek tüple ve spor amacıyla dalış yapan diğer arkadaşlarından ayrı olarak ileri Nitrox eğitimi alan Ali Bozkurt Köprübaşı, Nitrox eğitmeni Cenk Göllü ile suya daldı. Genelde 12-30 metre arasında yapılan Nitrox eğitimi sırasında Cenk Göllü, acil olarak tekneye çıkarak yardım istedi. Dalış Eğitmeni Metin Demirci, şunları anlattı:

“Cenk’in anlattığına göre 12 metre derinlikte Ali Bozkurt Köprübaşı, tüpteki gaz bitince fenalaşarak paniklemiş. Bunun üzerine Cenk Göllü kendisine yardım etmeye çalışarak kendi tüpünden oksijen vermeye çalışmış. Bir yandan da yukarıya çıkmaya çalışmışlar. Göllü, kendi oksijeni de bitince acil olarak yukarıya çıkarak tekneden yardım istedi. Göllü’yü tekneye çekerek hemen ilk yardım uyguladık. Bu arada da acilen iki dalış eğitmeni arkadaşımız hemen suya atladı. Dalgıçlar Ali Bozkurt Köprübaşı’nı 30 metre derinlikte baygın halde buldu. Köprübaşı’nı tekne çıkardıktan sonra suni teneffüs, kalp masajı gibi acil yardım uygulanırken, Sahil Güvenlik ve 112’den yardım istendi. 25-30 dakika süren ilk yardımın ardından Köprübaşı olay yerine gelen sağlıkçılara teslim edildi.”

Yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan Ali Bozkurt Köprübaşı’nın cenazesi, Fethiye Lokman Hekim Esnaf Hastanesi morguna kaldırıldı. Cenaze, ilk inceleme ardından otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. İleri testler için vücudundan parça alınan Köprübaşı’nın cenazesi ailesine teslim edildi.

FEDERASYONDAN İNCELEME

Türkiye Sualtı Sporları Dalış Federasyonu inceleme başlatarak Fethiye’ye Denetçi Soner Yarkın’ı gönderdi. Yarkın, ifade tutanaklarını okuyacağını ve Adli Tıp’tan gelecek raporu beklediğini belirtti. Nitrox eğitiminin Türkiye’de yasal olup olmadığı sorusunu ise Soner Yarkın, “Federasyon, Trimiks, Helloks ve Nitrox türü sportif amaç taşımayıp sanayi dalgıçlığına giren eğitim ve dalışları yasakladı. Burada bu tür bir dalışın olup olmadığını henüz tam olarak bilmiyoruz. Adli tıp raporu geldikten sonra ben raporumu yazacağım. Eğer böyle bir dalış gerçekleştirildiyse tabii ki gereken işlem yapılır” dedi.

Nitrox Dalış Nedir?

Nitrox gaz karışımı oksijen yüzdesinin artırılmış hali olarak biliniyor. Artan oksijen yüzdesi karşılığında nitrojen yüzdesi düşürülür ve dalış sırasında basınç altında azot miktarı azalır. Bu da daha uzun dip zamanını, daha kısa yüzey beklemesini, dalışlardan sonraki yorgunluk hissinin azalmasını ve dalışlarda yüksek performansı sağlar. 15 metre derinlikteki dekompresyonsuz dalış limiti 80 dakika iken, yüzde 36 zenginleştirilmiş Nitrox karışımı ile dalış yapıldığında limit 220 dakikaya yükseliyor. Yani süre 140 dakika daha artar. Bunu daha çok sualtı fotoğrafçıları ile profesyonel dalgıçlar kullanır.

Kaynak: Aktif Haber

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)
FETHİYE’DEKİ DALGIÇ ÖLÜMÜNE İNCELEME, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 1.936 kere görüntülenmiştir