Derinlik Sevdası

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Oyuncu Özge Borak, arama – kurtarma dalgıcı olmasına uzanan tutkusunu Milliyet’e anlattı. Borak, Kızıldeniz’de mercan resiflerinde, deniz kaplumbağaları ve tropik balıkların arasında da daldı.

Sinema ve tiyatro oyuncusu Özge Borak, sualtı ve derinlik tutkusuyla dünyanın farklı yerlerinde dalışlar yapıyor. Kendisini geliştirerek PADİ eğitim sisteminin Rescue (Arama/Kurtarma) dalgıcı olan Özge Borak, sualtı keşfine devam ediyor. İZ TV’de yayınlanan ‘Farklı Rotalar’ belgeseli için Kızıldeniz kıyısındaki Şarm El-Şeyh’e giden sanatçı, dalış serüvenini Milliyet’e anlattı: “Denizle hep çok ilgiliydim. Avşa’daki çocukluk dönemimde ‘Jaws’ filmini heyecanla izlerdim. Ağabeyim beni yüzerken korkuttuğu için hep köpek balığı gelecek sanırdım. Bu korku yüzünden gece havuza bile giremez oldum. Kaş’ta 2009’da Yusuf Şülekoğlu hocam ile korkumu yendim. Kaş’ta her yıl daldım. 2008’de ‘Jaws’taki canavardan korkarken, 2013’te Güney Afrika’ya köpek balığı görmeye gidecek kadar sevdalanmıştım sualtına.”

Sanatçıdan kirliliğe tepki

Suyun altındaki dünyanın müthiş bir düzende sürdüğünü belirten Özge Borak, yerküreyi tehdit eden kirliliğe üzüldüğünü söyledi: “Sualtından hatıra olsun diye alacağınız bir kabuk, bir canlının evi olabilir. Denize atılan çöp, bir canlının ölümüne neden olabilir. Tek kullanımlık plastikler en aza indirilmeli. Sularımızı korumak için tüm dünyanın harekete geçmesi lazım. Çöplerin denize dökülmesini engellemeliyiz, kaplumbağaların boynuna dolanmış plastik ağları konuşmamalıyız artık. Hızla yok ediyoruz doğayı. Her dalışımda insanlara ait atıkları topluyorum.” Çanakkale Kabatepe ve Maldivler’de de dalış yaptığını dile getiren Borak, “Sualtında olmak bana huzur veriyor. Suda olmayı öyle çok seviyorum ki parmaklarımın arasında perde çıkmamasına şaşırıyorum” dedi.

‘Çıtkırıldım değildir’

Özge Borak’ı sualtıyla tanıştıran Yusuf Şülekoğlu da şunları söyledi: “Özge, daha ilk dalışında suya uyumunu kanıtladı. İkinci dalışında ise nötr yüzerlilik ve BC kullanımı gibi becerileri yaptı. Çıtkırıldım değil, sağlamdır suyun altında. Ayrıcalık istemez. Sınırını, nerede, ne yapacağını bilir. Her türlü zorluğu çıkardım yılmadı. Çok iyi bir sualtı eğitmeni olur. Sualtındaki tüm zorluklarla başa çıkabilir. Nezaketi ve saygısını da eklersek, eksiksiz bir dalgıçtır.”

Sualtı belgeselcisi Engin Aygün’ün projesi için Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki dalış bölgesine giden Özge Borak, “Kızıldeniz’in Nama Bay koyu yerkürenin doğal akvaryumu” dedi.

Gokhan Karakas {Milliyet}

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 291 kere görüntülenmiştir