Dalış Eğitimi Almadan Evvel Yapılması Gerekenler

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Herkese merhabalar…

Bu gün dalış eğitimi almak isteyen dalıcı adayları için özellikle dalış eğitimi öncesi yapılması gerekenler hakkında fikirlerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle dalış eğitimi almadan evvel mutlaka bir tanıtım dalışı yapmanızda yarar olduğunu düşünüyorum. Tanıtım dalışı ya da diğer adıyla Discovery dalışı 5 metreyi geçmemek kaydıyla yapılan bir dalış türüdür. Bu dalışta dalıcı adayı suyun altında durmanın/kalmanın, özellikle nefes alıp vermenin ne olduğunu öğrenecek ve canlılarla (tabi daldığınız bölgeye göre) ilk teması yaşayacaktır.

Peki bunu yapmadan dalış eğitimi alınmaz mı ?

Elbette ki alınır. Şöyle ki; siz teorik eğitim aldıktan sonra su çalışmalarına başladığınızda, suya indiğinizde belki korkacak ya da klostrofobik bir durum yaşayacaksınız. Bu durumda eğitim için harcamış olduğunuz para ve zaman boşa gitmiş olacak. Ya da daha eğitime başlamadan malzeme satın alacaksınız ki saydığım nedenlerle bunu ilk etapta tavsiye etmiyorum. İlk önce tanıtım dalışı yapmanızın hem kendi durumunuzu görmeniz hem de bu işe devam edip etmeme kararınız açısından size fikir vereceğini düşünüyorum. Bu yüzden tanıtım dalışını atlamamanızı öneririm.

Tanıtım dalışında sizi suya almadan evvel mutlaka temel bir anlatım yapılmalıdır. Suda rahat dahi olsanız 5-6 metreden daha derine inmemelisiniz. Maalesef tanıtım dalışlarının bazen çok daha derine yapıldığını gözlemlemekteyim. Bu son derece tehlikeli ve ciddi bir durumdur. Tanıtım dalışından keyif alırsanız ve dalış dünyasına, su altı dünyasına adım atmaya karar verirseniz o zaman araştırmalarınıza başlayabilirsiniz. Bu durumda internette güzel bir araştırma yapıp yaşadığınız bölgeye göre düzgün bir dalış okulu bulmanız gerekmektedir. Düzgün dalış okulu; eğitmeninden tutun da okulun düzenine kadar bir çok varyasyonun birleştiği yerdir. Burada boyalı, makyajlı bir okuldan ya da eğitmenlerden bahsetmiyorum. Bilgisini açıkça paylaşan ve sadece kitap üzerindeki bilgilere bağımlı olmayan, kendi tecrübesini, düşüncesini paylaşabilen eğitmenlerin bulunduğu bir okul dalıcı adayı için oldukça önemli olacaktır. Aldığınız eğitim doğrultusunda dalış malzemelerinizi daha sonra almanızda yarar olduğunu düşünüyorum. Elbette ki kendi maddi durumunuza göre öncelik sırası yapmanızda yarar olacaktır ancak bu işi yapmayı düşünüyorsanız mutlaka kendi malzemenizi almalısınız. Dalış, ekipman bazlı bir aktivitedir ve size uygun ekipman hem dalış konforunuzu hem de dalış güvenliğinizi artıracaktır. Dalış kurumunun malzemelerini bir yere kadar kullanmanızda sorun olmayabilir ama uzun vadede dalış kurumunun malzemesini kullanmak pek de sağlıklı olmayacaktır.

Alacağınız eğitimin temeli çok önemlidir. Temeliniz ne kadar kuvvetli olursa dalış hayatınız ve ileriye dönük yapmak isteyeceğiniz dalış çeşitlerinde de daha başarılı olacaksınız. Dalış; bir bröve, sertifika işi değildir. Bazı kursiyerlerin “Kime kulak misafiri olsam? Acaba hangi bröveyi alsam? Hemen ileri seviye olayım” şeklinde alelacele dalış eğitimlerini bitirmek istediklerini ve o sertifikayı almak istediklerini görmekteyim. Her zaman söylediğim üzere sertifika; cüzdanınızdaki banka kartlarından farksızdır, en azından şekil olarak. Suyun altında oluşabilecek sorunlara çare üretmezler. Çare; sizin konuya ne kadar hakim olduğunuz ve o hakimiyet noktasındaki tecrübenizdir. Tecrübeniz sizi bulunduğunuz olumsuz ya da sıkıntılı ortamdan kurtaracaktır, sertifika değil.

Ancak pazarlama maalesef bu şekilde çalışmamaktadır ve size sistemler arası reklamlar, propagandalar yapar dururlar. Emin olun ki iyi eğitmen ya da eğitmenler kesinlikle bunları düşünmezler. Hangi sistemden eğitim alırsanız alın, işin sonunda eğitiminizin düzgün ve sağlam temeller üzerine kurulu olması gerekir. Daha sonra siz sistemler arasında geçişler yapabilirsiniz ama önceliğiniz bu olmamalıdır. Bu hususun özellikle yeni başlayan veya başlayacak dalıcı adayları için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu işte aceleye gerek yoktur. Önemli olan sık dalış yapmak ve her dalıştan bir şeyler öğrenmektir. Siz farkında olmasınız bile her dalış size bir şeyler öğretir.

Ön araştırmanızı iyi yaparak, dalış kurumunuzu, eğitmeninizi bulmanız dalış hayatınız için önemli olacaktır…

Hepinize sağlık, mutluluk ve güvenli dalışlarınızın olacağı bir hafta dilerim. Doğada ve mavide kalmanız dileğiyle.


Peter Salvatore
Bu yazı daha önce www.psalvatore.com portalında yayınlanmıştır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 296 kere görüntülenmiştir