Sayılarının Giderek Artmasından Korkuluyor

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Son iki ay boyunca Bay Area sahillerinde on ölü gri balina tespit edildi. Bu olay daha önce Kaliforniya Körfez Bölgesi’nde daha önce görülmemişti.

Son iki ay boyunca Bay Area sahillerinde on ölü gri balina tespit edildi. Bu olay daha önce Kaliforniya Körfez Bölgesi’nde daha önce görülmemişti. Doğu Körfezi’nde Mart ayından bu yana San Francisco’nun güneyinde San Mateo’ya kadar uzanan plajlarda on ölü gri balina olduğu bildirildi.

Kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Marine Mammal Center’a göre, Salı günü, onuncu ölü balina Pacifica’daki Linda Mar Plajı yakınında bulundu ve şu anda kayalık bir gelgit bölgesinde yayılıyor. Balinanın yaşı, cinsiyeti ve ölüm nedeni ise henüz bilinmiyor.

eniz Memelileri Merkezi tarafından, önceki dokuz ölümün nedenleri araştırıldı;

10Mart 2019: San Francisco Körfezi; Ölüm nedeni: yetersiz beslenme

11 Mart 2019: San Francisco Körfezi; Ölüm nedeni: yetersiz beslenme

02 Nisan 2019: Rodeo, CA; Ölüm nedeni: yetersiz beslenme

10 Nisan 2019: San Mateo, CA; Ölüm nedeni: gemi grevi

13 Nisan 2019: Richmond, CA; Ölüm nedeni: şüpheli gemi grevi

13 Nisan 2019: Hercules CA; Ölüm nedeni: yetersiz beslenme

16 Nisan 2019: Pacifica, CA; Ölüm nedeni: gemi grevi

30 Nisan 2019: Point Reyes Ulusal Deniz Kıyısı; Ölüm nedeni: Bekleyen soruşturma sonucu

6 Mayıs 2019: San Francisco, CA; Ölüm nedeni: gemi grevi

Marine Mammal Center sözcüsü Giancarlo Rulli, bir mesajında en son ölü balinanın dinlenme yerinin güvencesizliği nedeniyle, “Merkezin otopsi ekibinin hayvan otopsisi yapmaya teşebbüs etmesi güvensiz” dedi. “Bu hafta gelen fırtınalar ve belirsiz gelgit koşulları, uzman ekibin ne zaman incelemeler yapabileceği üzerinde rol oynayacak.”Deniz memeli uzmanları, balinaların ölümünden insan faaliyetinden kaynaklanan birbirine bağlı olaylar zincirinin büyük olasılıkla sorumlu olduğunu söylüyorlar.

Bay Bölgesinde balina ölümlerinin en yaygın nedenlerinden biridir. 41 metre uzunluğundaki yetişkin bir dişi olan balinalardan birinin otopsi, kafatasının ve üst omurun kırıldığını, çarpışma ile uyumlu morarma ve kanama olduğunu ortaya çıkardı.Biyologlar, balinaların Kuzey Kutbu sularına olan yolculuklarında yetersiz beslenmenin bir nedeni olduğunu söylüyorlar.

Scripps Oşinografi Enstitüsü’ndeki gri balina göçünü inceleyen Deniz Bilgi Harp Merkezi’nde araştırmacı olan Regina Guazzo, “Gri balinaların yılın yaklaşık yarısı oruç tutması normal” dedi. “Gri balinalar açlıktan ölüyorsa, önceki yaz yeterince yemek yemedikleri anlamına gelir. Amfipodlar daha büyük besin zincirlerinde mütevazı bir rol oynar ve balinaları, contaları ve diğer avcıları besleyen balıkları besler. Ancak Kuzey Kutbu ekosistemleri kırılgandır ve plankton iklim değişikliğinin bir sonucu olarak deniz buzu inceltmeye açıktır.

Guazzo ayrıca, “Buz çok erken erirse, deniz seviyesine yeteri kadar fitoplankton yiyecek batmaz ve amfipod popülasyonları düşebilir” dedi. Geçtiğimiz 30 yıl boyunca, bilim adamları amfipod popülasyonları (ve bunun sonucunda da gri balina besleme alanlarının) daha kuzeyde hareket ederek balinaların göç yolunun mesafesini uzattığını gördü.Gelen açıklamada , Deniz Memelileri Merkezi de av durumunu azaltmak için aşırı avlanmayı suçladı.

Guazzo, “Bu yıl, muhtemelen Kuzey Kutbu’ndaki düşük gıdalarla da ilgili olarak daha az gri balina buzağı görüldü,” dedi. Ancak umarım bu yaz gri balinaların yiyecekleri bol olacak ve nüfus sabit kalacaktır ”dedi.

Kaynak: Deniz Ticaret Gazetesi

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 249 kere görüntülenmiştir