SIPADAN (II)

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

İstanbul’dan yaklaşık 17 saatte iki uçak, bir otobüs ve bir botla ulaşılabilen Sipadan adasını ve Kapalai konaklama ve dalış merkezini anlatılmayan yönleriyle anlatmaya devam edeyim.

150 balıkadama hizmet verebiliyor. Bu sayı Bazan zorlama ile 200′e yaklaşıyor. Çok büyük bir kapalı alanda her bir balıkadam raflara yerleştirilmiş kasaları kullanarak dalış malzemesini güvende tutabiliyor. Soyunma giyinme de bu kapalı mekanda yapılıyor. Bir keresinde patiğimin tekini bulamadım ve görevli personele bildirdim. Bana uzun uzun baktı ve az sonra döneceğini söyleyerek gitti. 5 dakika ya geçti ya geçmedi dönüp bana refakat ederek farklı bir raftaki kasaya götürdü. Bana patiğimin bulunduğu kasayı gösterdi ve “patiğini alabilirsin” dedi. Hakkaten patiğim o kasada idi. Muhtemelen birileyle konuşmaya dalıp yanlışlıkla farklı bir yerde farklı kasaya koymuşum bilmeden. Nasıl bulduğunu sorduğumda yüksek tavanlı mekandaki kameraları gösterdi ve güldü.

Bir gün önceki dalış sonrası soyunup giyinirken çekilmiş kamera görüntüleriyle bulmuştu anladığım.

Şimdi bakıyorum da böyle bir hizmet ve anlayışı ülkemde görebilme şansını hiç bulamadım. Dahası ne Mısır’da, ne Sudan’da, ne Tanzanya’da, ne İspanya’da, ne İtalya’da, ne Bali’de, ne Endonezya’da böyle bir hizmet ya da organize dalış merkezi görmedim. Sipadan, bu nedenle Sipadan’dır biraz da…

Bir keresinde dalış eşimin regülatör free-flow’a geçmişti. Sualtında düzeltmeyi beceremedim, dalış sonrasında rehberimize bir tornavida ve pense nasıl bulurum dedim. Bir görevliyle birlikte bir odaya gönderdi ve orada benden teknisyen brövesi istediler. Değilse hiç bir alet edavat veremeyeceklerini saygıyla söylediler. Gittim odama getirdim teknisyen brövemi. Bu kez bana bir regülatör açmam için gereken alet edavatı set halinde verdiler.
Başka bir ülkedeki dalış merkezinde ihtiyacım olmadığından böyle bir uygulama ve imkan var mıdır bilmiyorum.
Sipadan, bu nedenle Sipadan’dır biraz da…

Devam edeceğim konuya bir kaç gün sonra, bir başka açıdan…
İyi dalışlar,


Mehmet Avadan
mavadan@yahoo.com

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 678 kere görüntülenmiştir