Duvar Dalışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Herkese merhabalar…

Bu gün sizlerle dalışın önemli bir türü olan ve dalıcılar tarafından da en çok tercih edilen duvar/reef dalışı ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Duvar dalışı, dalış türleri içinde benim de çok sevdiğim dalış türlerinden biridir. Özellikle su altında görüntü çekiyorsanız duvar dalışları canlılık açısından çok zengindir. Daldığınız bölgeye ve duvarın canlılığına göre değişen tür çeşitliliği olmaktadır. Duvar dalışlarının özellikle dikkat edilmesi gereken kuralları bulunmaktadır.

Her zaman söylediğim üzere dalış bölgesine gitmeden evvel mutlaka dalış bölgesi hakkında bir ön araştırma yapmanızda yarar olduğunu düşünüyorum. Eğer duvar dalışı yapacaksanız; duvarın derinliği, duvarın kaç metreye kadar indiği, akıntılı bir bölge olup olmadığı, canlılık durumu, hangi tür canlıların görülebildiği gibi bir çok konunun ön araştırmasını dalış noktasına gitmeden evvel yapabilirsiniz.

Dalacağınız duvar çok derine giden bir duvar ise seviyenizin yani sertifikanızın maksimun derinlik limitini kesinlikle aşmamalısınız. Bu da dalışta mükemmel yüzerlilik ile ilgili konuyu ve tecrübeyi bize hatırlatacaktır. Dalışta yüzerlilik konusu hakkında yazımı web sitemden okuyabilirsiniz.

Duvar dalışında, özellikle acemiyseniz ve duvar çok derine iniyorsa yüzerliliğinizi/sepyenizi çok çok iyi kontrol etmelisiniz. Burada referans noktası olarak duvarı almalısınız. Yüzerliliğinizin durumuna göre hızlı düşmemek adına duvara bakarak hedef derinliğe inmeniz daha kontrollü olacaktır. Bu yüzden duvar dalışlarında yüzerliliğinize hakim olabilmek çok önemlidir. Duvar çok derine iniyorsa ve siz inişe kontrolsüzce başlarsanız, durum ciddi anlamda tehlikeli bir boyut alabilir. Bu yüzden duvarı doğru şekilde referans almak aynı zamanda buddynizin de sizinle beraber hedef derinliğe kontrollü bir şekilde inmesi açısından önemlidir. Duvar dalışlarında navigasyon, açık su dalışlarına göre daha kolaydır. Şöyle ki; duvarı gideceğiniz yöne doğru sağınıza ya da solunuza alarak indikten sonra dönüşte tam tersi yönde almanız hedefinize geri dönmenizi sağlayacaktır. Elbette ki bu uygulama tek bir düzlem üzerinde gidip gelmek için uygulayacağınız bir durumdur.

Yazının başında da söylediğim gibi duvar dalışlarında canlılara nasıl yaklaşacağınız çok çok önemlidir. (Canlılara nasıl yaklaşmalıyız konulu yazımı web sitemden okuyabilirsiniz.) Duvarda bulunan hiçbir canlıya, bitkiye dokunmamalısınız. Özellikle duvar üzerindeki derin deliklerin içinde mığrı, müren, böcek gibi birçok canlı olabileceği gibi daha bir çok zehirli türün de barınıyor olabileceğini unutmamalısınız. Bu nedenle çekim yaparken askıda kalmanız gerektiği durumlarda elinizi bir yere koymanız gerekiyorsa önce yüzeyi mutlaka iyi etüt etmelisiniz. Zehirli bir durağan canlının üzerine elinizi koymanız halinde ciddi yaralanmalar olabileceği gibi dalışınızı da sıkıntıya sokacak durumlar yaşayabilirsiniz.

Özellikle iki duvar arasında hareket ediyorsanız duvarlar arası genişliğin birden fazla dalgıcın yan yana hareket etmesine imkan verip vermediğine dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesafe elverişli değilse yine yüzerliliğinize dikkat ederek hem duvardaki sualtı faunasını bozmamak hem de kendinize zarar vermemek önemlidir. Palet vuruşlarınız çok sakin, acele olmamalıdır. Özellikle daldığınız yerde mercanlar fazla ise yüzerliliğinizi çok iyi kontrol etmeniz gerekmektedir. Aksi halde mercanlara ve o mercanları sığınak olarak kullanan canlılara zarar vermiş olursunuz.

Duvar dalışlarında aynı zamanda hayalet ağlar bulunmaktadır. Bu ağ; zaten duvarın üzerinde ve etrafındaki bütün canlıların katili olarak, oraya gelen her canlı için yaşayan bir tuzak gibi neredeyse hepsini yutar. Bu ağlar dalgıç için özellikle ne yapacağını bilmeyen tecrübesiz dalgıç için çok tehlikelidir. Bu yüzden her zaman yanınızda bir dalış bıcağınızın olması şarttır. Siz askıda kalıp bir canlıyı videoya çekerken farkında olmadan tepenizde ya da yanınızda bir öbek hayalet ağ sarkmış ve avını bekleyen gizli tuzak gibi bekliyor olabilir Bu tür ağ ve benzeri şeyleri gördüğünüzde çok dikkatli olmalı ve kendinizi bilinçsizce riske atmamalısınız. Canlılık ve çekim açısından duvar dalışları çok tercih edilen dalış türlerinden biridir.

LÜTFEN ÇEKİM YAPARKEN ÇEKİM YAPTIĞIMIZ YERİN O CANLININ EVİ, YUVASI OLDUĞUNU UNUTMAYALIM…

Hepinize sağlık, mutluluk ve güvenli dalışlarınızın olacağı bir hafta dilerim.

Doğada ve mavide kalmanız dileğiyle.

Çalışmalarımı web sitem üzerinden takip edebilir, web siteme abone olarak gelecek olan yeniliklerden de haberdar olmuş olursunuz. Hepinize iyi çalışmalar, mutlu haftalar diliyorum.


Peter Salvatore
Bu yazı daha önce www.psalvatore.com portalında yayınlanmıştır.

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 578 kere görüntülenmiştir