ORFOZ VE LAGOS NESLİNİ KORUMAK BİZİM ELİMİZDE

................
VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)

Orfoz (Epinephelus marginatus) karasularımızda bulunması nedeniyle şanlı olduğumuzu söyleyebileceğimiz bir balık türüdür. Gelişimi ve üremesi, bulunduğu suların ekolojik yapısına göre, farklılık gösterir. Orfozlar üreme yönüyle hermafrodit olduklarından, bilinçsiz avlanma nesillerini tehlikeye sokmaktadır.

Sualtında iken sizi bazan uzaktan bazanda yaklaşarak izler. Gördüğünüzde ise; biraz daha yaklaşabilmek geçer aklınızdan hep. Fotoğraf çekiyorsanız, yakından çekeceğiniz bir poz sizi daha da mutlu edecektir. Merakla bakan o güzel gözlere, neslini yok etme pahasına, nasıl kıyıldığını düşünmeniz de, sizi, birşeyler yapmak üzere tetikleyecektir. Facebook , KİME ZIPKIN grubunun kuruluş amacıda budur.

(https://www.facebook.com/groups/206892022726446/)

Bazı kaynaklar 3-5 kilo arası orfozların dişi, 9 kilo civarının da erkeğe dönüşümü tamamladığını, bazı kaynaklar boylarının 38 cm eriştiğinde dişi, 80 cm ve üzeri büyüklüklerde erkeğe dönüşümü tamamladığını, bazı kaynaklar ise 5 yaşında dişi, 9 ve 16 yaş arasında erkeğe dönüşümlerini tamamladıklarını belirtmektedir.

Bu durumda, Tarım Bakanlığının Amatör su Avcılığını düzenleyen 3/2 No’lu Tebliği, günde 1 adet ve boyu 45 cm Orfoz avclığına müsaade ettiği, bu sayıyı kontrol edecek bir mekanizmanın olmaması nedeniyle Orfoz neslini devlet eliyle tehlikeye sokmaktadır. Müracaatımızı, Orfoz ve Lagos Avcılığının 2016 Tebliğinde tamamen yasaklanması yönünde yapmış bulunmaktayız. Bakanlığa gönderdiğimiz dilekçe “Facebook Notlar”da görülebilir.

Zıpkın ile orfoz ve lagos 2012 Tebliğine göre sadece Amatör amaçlı yapılabilir. Zıpkınlanmış balık satışı yasaktır. Bu yasağın herkes tarafından bilinmesi, balıkhane, lokanta ve restoran vitrinlerinde görülen zıpkın izli orfoz veya diğer balıklara dair şikayetlerin yapılmasına imkan tanıyacaktır. Yasak avlanmaya dair şikayetler, Belediye Zabıtaları, Muhtarlar, Su Ürünleri yetkilileri, polis, jandarma ve sahil güvenlik gibi kolluk kuvvetlerine yapılır.

Orfoz ve Lagoslar, sualtında, dalıcılar tarafından beslenmemelidir. Çünkü; dalıcılara alışmakta ve yaklaşmaktadır. Aletli dalış ile, yasak olsada, Orfoz ve Lagos avcılığı yapıldığı gerçeği hatırlandığında balık beslemenin bu türler için ne kadar tehlikeli olduğunu gözler önüne koyacaktır.
Orfoz neslinin devamını sağlanmanın en etkin yolu; bu neslin devamının tehlikede olduğu bilincinin yayılması ve tüketim miktarının, hayal perestlik dahi olsa, sıfırlanmasıdır. Bu amaçla bazı televizyon kanallarında Orfoz’u anlatan tanıtımların yapılması, koruma amacımıza, büyük fayda sağlayacaktır.

Ahmet Durmaz

Not : Üreme büyüklükleri ile iligi olarak Genova Üniversitesi Biyoloji bölümü yayınından yararlanılmıştır.
yazı güncelleme: 18 Ocak 2016

VN:F [1.9.13_1145]
Rating: 0 (from 0 votes)

Diğer Konular


600true thumbnails topleft 300true 800http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/plugins/thethe-image-slider/style/skins/white-square-1
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/?page_id=293
   Slide11
  SG Reklam - Tel 0532 557 77 88
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.sualtigazetesi.com/g-amerika/
   LatinAmerika
  SG Güney Amerika
 • 5000 fade false 30 bottom 0
  Ruslana
 • 5000 fade true 30 bottom 0 http://www.alestadalgiclik.com/
   AlestaDalgiclik
  ALESTA Dalgıçlık
 
 
 
 

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2015/04/Untitled3.jpg

http://www.sualtigazetesi.com/wp-content/uploads/2013/12/SGEO001.jpg


Bu konu şimdiye kadar 2.268 kere görüntülenmiştir